You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Oscar Winners (Best Foreign Film)
by
Leonor
Foreign Films I Need To See
by
Brian
The best of Italian Movies
by
Madhuri
50 greatest films ever
by
danny
Fellini, Federico - Ranked & Rated
by
charlie
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Levan
fb540194960's Rating
My Rating
1
8 1/2
(1963, Unrated)
2
Some Like It Hot
(1959, Unrated)
3
Zerkalo (The Mirror)
(1975, Unrated)
4
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
(1957, Unrated)
5
Blowup (Blow-Up) (Blow Up)
(1966, Unrated)
6
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie)
(2006, PG)
7
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows)
(1959, Unrated)
8
City Lights
(1931, Unrated)
9
Amadeus
(1984, PG)
10
Three Wishes for Cinderella (Tri orísky pro Popelku)
(1973, Unrated)
11
La Dolce Vita
(1960, Unrated)
12
Cries and Whispers (Viskningar och rop)
(1972, R)
13
A Short Film About Love
(, Unrated)
14
Rashômon (Rashomon) (In the Woods)
(1950, Unrated)
15
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
(1928, Unrated)
16
Psycho
(1960, R)
17
Stagecoach
(1939, Unrated)
18
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, The Vampire)
(1922, Unrated)
19
Smultronstället (Wild Strawberries)
(1957, Unrated)
20
Amarcord
(1974, R)
21
Andrei Rublev
(1966, Unrated)
22
The Conformist
(1970, R)
23
Solyaris (Solaris)
(1972, Unrated)
24
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad)
(1961, Unrated)
25
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at)
(1966, G)
26
La Notte
(1961, Unrated)
27
Autumn Sonata
(1978, R)
28
Time of the Gypsies (Dom za vesanje)
(1988, R)
29
Belle de jour
(, R)
30
L'Atalante
(1934, Unrated)
31
Persona
(1966, Unrated)
32
Satyricon
(1969, R)
33
The Devils
(1971, R)
34
The Damned
(1947, R)
35
Le Diable et les dix commandements (The Devil and the Ten Commandments)
(1962, Unrated)
36
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
(1954, Unrated)
37
Stalker
(1979, Unrated)
38
La Cérémonie (A Judgement in Stone)
(1996, Unrated)
39
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
(1960, Unrated)
40
A Clockwork Orange
(1971, R)
41
The Godfather
(1972, R)
42
Breaking the Waves
(1996, R)
43
Vertigo
(1958, PG)
44
Once Upon a Time in America
(1984, R)
45
The Diamond Arm
(1968, Unrated)
46
Roman Holiday
(1953, Unrated)
47
Le Mépris (Contempt)
(1963, Unrated)
48
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
49
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Mujeres al borde de un ataque de nervios)
(1988, R)
50
Garazh
(1979, Unrated)
51
Nights of Cabiria
(1957, Unrated)
52
Once Upon a Time in the West
(1969, PG-13)
53
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style)
(1962, Unrated)
54
Arizona Dream
(1993, R)
55
The Servant
(1963, Unrated)
56
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
57
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli)
(1988, Unrated)
58
Repulsion
(1965, Unrated)
59
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits)
(1965, Unrated)
60
The Graduate
(1967, PG)
61
M
(1931, Unrated)
62
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!)
(1984, Unrated)
63
Bonnie and Clyde
(1967,