Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb540374325's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Eragon (2006,  PG)
3
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Blood Diamond (2006,  R)
6
Braveheart (1995,  R)
7
Enchanted (2007,  PG)
8
Ratatouille (2007,  G)
9
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
10
Cars (2006,  G)
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
14
Finding Nemo (2003,  G)
15
Elizabethtown (2005,  PG-13)
16
Nanny McPhee (2006,  PG)
17
Big Momma's House (2000,  PG-13)
18
Casino Royale (2006,  PG-13)
19
Cast Away (2000,  PG-13)
20
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
21
Die Hard (1988,  R)
22
Disney's Aladdin (1992,  G)
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
24
Bring It On (2000,  PG-13)
25
Fantastic Four (2005,  PG-13)
26
Ghost Rider (2007,  PG-13)
27
Gladiator (2000,  R)
28
Happy Feet (2006,  PG)
29
Minority Report (2002,  PG-13)
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
35
Ice Age (2002,  PG)
36
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
37
Independence Day (1996,  PG-13)
38
Jurassic Park (1993,  PG-13)
39
King Kong (2005,  PG-13)
40
Legally Blonde (2001,  PG-13)
41
Liar Liar (1997,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
43
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
44
The Green Mile (1999,  R)
45
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
46
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
47
Mulan (1998,  G)
48
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
49
Nacho Libre (2006,  PG)
50
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
51
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
52
Pretty Woman (1990,  R)
53
Pride and Prejudice (2005,  PG)
54
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
55
Resident Evil (2002,  R)
56
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
57
Rush Hour (1998,  PG-13)
58
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
59
Shooter (2007,  R)
60
Signs (2002,  PG-13)
61
Speed (1994,  R)
62
Spider-Man (2002,  PG-13)
63
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
64
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
65
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
66
Superman Returns (2006,  PG-13)
67
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
68
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
69
The Fifth Element (1997,  PG-13)
70
The Illusionist (2006,  PG-13)
71
The Incredibles (2004,  PG)
72
The Lake House (2006,  PG)
73
The Lion King (1994,  G)
74
The Little Mermaid (1989,  G)
75
The Longest Yard (2005,  PG-13)
76
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
77
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
78
The Mask (1994,  PG-13)
79
The Matrix (1999,  R)
80
The Matrix Reloaded (2003,  R)
81
The Mummy (1999,  PG-13)
82
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
83
The Patriot (2000,  R)
84
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
85
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
86
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
87
The Silence of the Lambs (1991,  R)
88
The Sound of Music (1965,  G)
89
The Terminator (1984,  R)
90
The Transporter (2002,  PG-13)
91
The Truman Show (1998,  PG)
92
The Wizard of Oz (1939,  G)
93
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
94
Titanic (1997,  PG-13)
95
Toy Story (1995,  G)
96
Troy (2004,  R)
97
Underworld: Evolution (2006,  R)
98
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
99
V for Vendetta (2006,  R)
100
Van Helsing (2004,  PG-13)
101
War of the Worlds (2005,  PG-13)
102
Wild Hogs (2007,  PG-13)
103
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
104
You've Got Mail (1998,  PG)
105
The Brave One (2007,  R)
106
Stardust (2007,  PG-13)
107
Garfield - The Movie (2004,  PG)
108
Crank (2006,  R)
109
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
110
Casper - A Spirited Beginning (1997,  PG)
111
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
112
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
113
Bee Movie (2007,  PG)
114
The Home Song Stories (2007,  Unrated)
115
Moon to (Protégé) (2007,  R)
116
Monsters, Inc. (2001,  G)
117
A Bug's Life (1998,  G)
118
Over the Hedge (2006,  PG)
119
Paprika (2006,  R)
120
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
121
Beowulf (2007,  PG-13)
122
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
123
Brave Story (2006,  Unrated)
124
The Scorpion King (2002,  PG-13)
125
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) (2006,  Unrated)
126
Pocahontas (1995,  G)
127
The Game Plan (2007,  PG)
128
Underdog (2007,  PG)
129
Ultraviolet (2006,  PG-13)
130
License to Wed (2007,  PG-13)
131
No Reservations (2007,  PG)
132
Nancy Drew (2007,  PG)
133
Flags of Our Fathers (2006,  R)
134
The Ant Bully (2006,  PG)
135
The Fountain (2006,  PG-13)
136
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
137
Constantine (2005,  R)
138
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
139
Eight Below (2006,  PG)
140
Vertical Limit (2000,  PG-13)
141
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
142
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
143
Patch Adams (1998,  PG-13)
144
Surf's Up (2007,  PG)
145
Little Buddha (1994,  PG)
146
Monster House (2006,  PG)
147
Click (2006,  PG-13)
148
The Pink Panther (2006,  PG)
149
Oliver Twist (2005,  PG-13)
150
The Cave (2005,  PG-13)
151
The Core (2003,  PG-13)
152
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
153
The Legend of Zorro (2005,  PG)
154
Zathura (2005,  PG)
155
50 First Dates (2004,  PG-13)
156
Black Hawk Down (2001,  R)
157
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
158
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
159
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
160
Evan Almighty (2007,  PG)
161
Unbreakable (2000,  PG-13)
162
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
163
Johnny English (2003,  PG)
164
Apollo 13 (1995,  PG)
165
The Parent Trap (1998,  PG)
166
The Guardian (2006,  PG-13)
167
Deja Vu (2006,  PG-13)
168
Apocalypto (2006,  R)
169
Flightplan (2005,  PG-13)
170
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
171
Zodiac (2007,  R)
172
Aeon Flux (2005,  PG-13)
173
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
174
The Last King of Scotland (2006,  R)
175
Shoot 'Em Up (2007,  R)
176
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
177
Sky High (2005,  PG)
178
Transporter 2 (2005,  PG-13)
179
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
180
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
181
Muk gong (Battle of Wits) (2006,  Unrated)
182
Chat gim (The Seven Swords) (2005,  R)
183
Batman Begins (2005,  PG-13)
184
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
185
The Shaggy Dog (2006,  PG)
186
Typhoon (2006,  R)
187
Keeping Mum (2006,  R)
188
Just My Luck (2006,  PG-13)
189
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
190
Nihon chinbotsu (The Sinking of Japan) (2006,  Unrated)
191
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) (2006,  Unrated)
192
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
193
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
194
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
195
Sunshine (2007,  R)
196
Bushi no Ichibun (Love and Honor) (2007,  PG-13)
197
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
198
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
199
Balls of Fury (2007,  PG-13)
200
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
201
Triangle (Tie saam gok) (2007,  R)
202
Matilda (1996,  PG)
203
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
204
Boys Don't Cry (1999,  R)
205
The Golden Compass (2007,  PG-13)
206
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
207
Fred Claus (2007,  PG)
208
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
209
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
210
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
211
I Am Legend (2007,  PG-13)
212
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
213
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
214
Drumline (2002,  PG-13)
215
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
216
27 Dresses (2008,  PG-13)
217
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008,  PG)
218
Jumper (2008,  PG-13)
219
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
220
L: Change the World (2008,  Unrated)
221
Jump In! (2007,  Unrated)
222
Charlotte's Web (2006,  G)
223
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
224
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
225
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
226
The Water Horse: Legend of the Deep (2007,  PG)
227
Shark Tale (2004,  PG)
228
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
229
Le Grand Chef (2007,  Unrated)
230
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
231
Mean Girls (2004,  PG-13)
232
In America (2003,  PG-13)
233
Ru guo · Ai (Perhaps Love) (2005,  Unrated)
234
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
235
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
236
Free Willy (1993,  PG)
237
The Wild (2006,  G)
238
Chicken Little (2005,  G)
239
The Princess Diaries (2001,  G)
240
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
241
Brother Bear (2003,  G)
242
Lilo & Stitch (2002,  PG)
243
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
244
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
245
The Spiderwick Chronicles (2008,  PG)
246
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
247
Doraemon: Nobita no kyôryû (Doraemon: Nobita's Dinosaur) (Doraemon: The Movie) (2007,  PG)
248
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
249
Tears of the Sun (2003,  R)
250
Hollow Man (2000,  R)
251
The 6th Day (2000,  PG-13)
252
Erin Brockovich (2000,  R)
253
Sleeping Beauty (1959,  G)
254
Street Kings (2008,  R)
255
Midnight Eagle (Middonaito Îguru) (2007,  Unrated)
256
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
257
Nim's Island (2008,  PG)
258
Suwîto rein: Shinigami no seido (Accuracy of Death)(Sweet Rain) (2008,  Unrated)
259
Chocolate (2008,  R)
260
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
261
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
262
Iron Man (2008,  PG-13)
263
Always san-chôme no yûhi (Always - Sunset on Third Street) (2005,  Unrated)
264
Sex and the City (2008,  R)
265
Kung Fu Panda (2008,  PG)
266
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
267
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
268
Get Smart (2008,  PG-13)
269
Wanted (2008,  R)
270
21 (2008,  PG-13)
271
Hancock (2008,  PG-13)
272
The Bank Job (2008,  R)
273
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
274
The Dark Knight (2008,  PG-13)
275
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
276
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
277
The Ugly Truth (2009,  R)
278
G-Force (2009,  PG)
279
The Cove (2009,  PG-13)
280
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
281
My Sister's Keeper (2009,  PG-13)
282
The Love Guru (2008,  PG-13)
283
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
284
Dance Subaru (2009,  Unrated)
285
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
286
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
287
Transformers (2007,  PG-13)
288
Obsessed (2009,  PG-13)
289
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
290
Angels & Demons (2009,  PG-13)
291
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
292
Night at the Museum (2006,  PG)
293
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
294
Inkheart (2009,  PG)
295
Chi Bi: Xia - Jue zhan tian xia (Red Cliff II) (2009,  Unrated)
296
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
297
Madagascar (2005,  PG)
298
WALL-E (2008,  G)
299
Max Payne (2008,  PG-13)
300
Bedtime Stories (2008,  PG)
301
Tropic Thunder (2008,  R)
302
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
303
Astro Boy (AstroBoy) (2009,  PG)
304
2012 (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments