My Favorite Movies


  fb5411290's Rating My Rating
1
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
my all time favorite... certainly the comedy of the 90s! and definitely one of the top comedies of all time! gets better everytime i watch it
2
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
3
Chou tin dik tong wah (An Autumn's Tale) (1987,  Unrated)
4
When Harry Met Sally (1989,  R)
5
Ban jin ba liang (The Private Eyes) (1976,  Unrated)
6
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang) (1993,  Unrated)
7
The Incredibles (2004,  PG)
8
Xiao ao jiang hu (Swordsman) (1990,  Unrated)
9
Gai tung aap gong (Chicken and Duck Talk) (Chicken and Fast Food) (1988,  Unrated)
10
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) (1987,  R)
11
The Terminal (2004,  PG-13)
12
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
13
Green Card (1990,  PG-13)
14
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) (1994,  Unrated)
15
The Graduate (1967,  PG)
16
Jing gu jyun ga (Tricky Brains) (The Ultimate Trickster) (1991,  Unrated)
17
Contact (1997,  PG)
18
Rushmore (1998,  R)
19
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
20
Amadeus (1984,  R)
21
The Sound of Music (1965,  G)
22
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
23
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
24
Ji ji (Miracles - Mr. Canton and Lady Rose)(Black Dragon) (1989,  PG-13)
25
Finding Nemo (2003,  G)
26
Ed Wood (1994,  R)
27
Lost In Translation (2003,  R)
28
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) (1994,  Unrated)
29
Whatever Works (2009,  PG-13)
30
Sister Act (1992,  PG)
31
Ngon na ma dak lin na (Anna Magdalena) (1998,  Unrated)
32
Maai hung paak yan (You Shoot, I Shoot) (2002,  Unrated)
33
Fight Club (1999,  R)
34
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
35
The Fugitive (1993,  PG-13)
36
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
37
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
38
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
39
Seven (Se7en) (1995,  R)
40
Mr. Vampire (1985,  Unrated)
41
Toy Story (1995,  G)
42
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
43
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
44
Aliens (1986,  R)
45
Ben-Hur (1959,  G)
46
Chung fung dui liu feng gaai tau (Big Bullet) (Emergency Unit: Angry Fire Street Corner) (1996,  Unrated)
47
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
48
The Dark Knight (2008,  PG-13)
49
Sun Taam (Mad Detective) (2008,  Unrated)
50
American Beauty (1999,  R)
51
The Children's Hour (1961,  Unrated)
52
Memento (2000,  R)
53
What About Bob? (1991,  PG)
54
The Abyss (1989,  PG-13)
55
Slumdog Millionaire (2008,  R)
56
Saving Private Ryan (1998,  R)
57
Batman Begins (2005,  PG-13)
58
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
59
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1995,  Unrated)
60
Victor Victoria (1982,  PG)
61
Shine (1996,  PG-13)
62
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
63
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
64
Die bian (The Butterfly Murders) (1979,  Unrated)
65
Ray (2004,  PG-13)
66
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
67
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
68
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
69
Dave (1993,  PG-13)
70
Die Hard (1988,  R)
71
Men in Black (1997,  PG-13)
72
July Rhapsody (2003,  Unrated)
73
We're No Angels (1989,  PG-13)
74
The Others (2001,  PG-13)
75
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
76
Ga li la jiao (Curry and Pepper) (1990,  Unrated)
77
Manhattan (1979,  R)
78
Hap ga foon (Mr. Coconut) (1989,  Unrated)
79
The Matrix (1999,  R)
80
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
81
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
82
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
83
The Shining (1980,  R)
84
The Prestige (2006,  PG-13)
85
Arlington Road (1999,  R)
86
The Departed (2006,  R)
87
As Tears Go By (1989,  Unrated)
88
High Fidelity (2000,  R)
89
Father of the Bride (1991,  PG)
90
Daai Jeung Foo Yat Gei (The Diary of a Big Man) (1988,  Unrated)
91
A Chinese Ghost Story III (1991,  Unrated)
92
Being There (1979,  PG)
93
The Ladykillers (2004,  R)
94
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) (1990,  Unrated)
95
Saturday Night Fever (1977,  PG)
96
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments