My Favorite Movies


  fb541621140's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
2
Babel (2006,  R)
Click to Rate
3
City of God (2003,  R)
Click to Rate
4
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
5
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
6
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
13
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
14
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
15
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
16
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
17
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
18
Swimming with Sharks (1994,  R)
Click to Rate
19
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
20
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Click to Rate
21
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
22
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
Click to Rate
23
Bad Taste (1988,  Unrated)
Click to Rate
24
Buenos Aires, 1977 (Cronica de una fuga) (,  R)
Click to Rate
25
Bolivia (2001,  Unrated)
Click to Rate
26
Land and Freedom (1996,  Unrated)
Click to Rate
27
The Wind That Shakes the Barley (2006,  Unrated)
Click to Rate
28
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
29
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Click to Rate
30
Locked Out (Enfermes Dehors) (,  Unrated)
Click to Rate
31
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
Click to Rate
32
Zabriskie Point (1970,  R)
Click to Rate
33
Before the Revolution (Prima della rivoluzione) (1964,  Unrated)
Click to Rate
34
The Conformist (1970,  R)
Click to Rate
35
Fast Food Nation (2006,  R)
Click to Rate
36
Dune (1984,  PG-13)
Click to Rate
37
Ken Park (2002) (2002,  Unrated)
Click to Rate
38
Cria Cuervos (1976,  Unrated)
Click to Rate
39
La Chinoise (Kinesiskan) (,  Unrated)
Click to Rate
40
The Weather Underground (2002,  Unrated)
Click to Rate
41
Sweet Sixteen (2003,  R)
Click to Rate
42
My Name Is Joe, (Mein Name ist Joe) (1998,  R)
Click to Rate
43
Carla's Song (1998,  Unrated)
Click to Rate
44
Les Hurdes (Land Without Bread) (1933,  Unrated)
Click to Rate
45
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Mujeres al borde de un ataque de nervios) (1988,  R)
Click to Rate
46
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Click to Rate
47
Delicatessen (1992,  R)
Click to Rate
48
Persepolis (2007,  PG-13)
Click to Rate
49
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
Click to Rate
50
Dante 01 (2008,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments