My Favorite Movies


  fb541740072's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs (1991,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Léon (The Professional) (1994,  R)
7
Schindler's List (1993,  R)
8
The Shawshank Redemption (1994,  R)
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
10
The Prestige (2006,  PG-13)
11
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
12
American Beauty (1999,  R)
13
Taxi Driver (1976,  R)
14
The Godfather (1972,  R)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
16
28 Days Later (2003,  R)
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
18
The Shining (1980,  R)
19
The Matrix (1999,  R)
20
The Butterfly Effect (2004,  R)
21
Scarface (1983,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
23
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
24
Cold Mountain (2003,  R)
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
26
Blade Runner (1982,  R)
27
Gladiator (2000,  R)
28
V for Vendetta (2006,  R)
29
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
30
American History X (1998,  R)
31
Into the Wild (2007,  R)
32
Chicago (2002,  PG-13)
33
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
34
Training Day (2001,  R)
35
Misery (1990,  R)
36
Secret Window (2004,  PG-13)
37
What About Bob? (1991,  PG)
38
11:14 (2003,  R)
39
The Number 23 (2007,  R)
40
Love, Pain and Vice Versa (Violanchelo) (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments