My Favorite Movies
| fb542410840's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 2 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 3 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 4 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 5 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 6 |
The Burning (1981, Unrated) |
|
| 7 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 8 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 9 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001, R) |
|
| 10 |
Tokyo Fist (1995, Unrated) |
|
| 11 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
| 12 |
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003, R) |
|
| 13 |
Dead or Alive: Hanzaisha (1999, R) |
|
| 14 |
Fireworks (Hana-bi) (1997, Unrated) |
|
| 15 |
Suburbia (1983, R) |
|
| 16 |
Kurôzu Zero (Crows: Episode 0) (2007, Unrated) |
|
| 17 |
Kishiwada Shônen Gurentai: Bôkyô (Young Thugs: Nostalgia) (1998, Unrated) |
|
| 18 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 19 |
Shogun Assassin (1980, R) |
|
| 20 |
Down by Law (1986, R) |
|
| 21 |
Being There (1979, PG) |
|
| 22 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
| 23 |
Stranger Than Paradise (1984, R) |
|
| 24 |
Eating Raoul (1982, R) |
|
| 25 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 26 |
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) (1973, Unrated) |
|
| 27 |
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) (1973, Unrated) |
|
| 28 |
Jingi naki tatakai: Chojo sakusen (Battles Without Honor and Humanity 4: Police Tactics) (1974, Unrated) |
|
| 29 |
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) (1974, Unrated) |
|
| 30 |
The 'Burbs (1989, PG) |
|
| 31 |
Pink Flamingos (1972, NC-17) |
|
| 32 |
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) (1968, Unrated) |
|
| 33 |
Affliction (1997, R) |
|
| 34 |
Quiz Show (1994, PG-13) |
|
| 35 |
Bad Lieutenant (1992, R) |
|
| 36 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 37 |
Mikey and Nicky (1976, R) |
|
| 38 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 39 |
Straw Dogs (1971, R) |
|
| 40 |
The Wild Bunch (1969, R) |
|
| 41 |
Tapeheads (1988, R) |
|
| 42 |
Mad Dog and Glory (1993, R) |
|
| 43 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 44 |
Polyester (1981, R) |
|
| 45 |
Barton Fink (1991, R) |
|
| 46 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
| 47 |
Kelly's Heroes (1970, PG) |
|
| 48 |
Spies Like Us (1985, PG) |
|
| 49 |
Trading Places (1983, R) |
|
| 50 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
| 51 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
| 52 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 53 |
Happy Accidents (2001, R) |
|
| 54 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
| 55 |
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972, R) |
|
| 56 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 57 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 58 |
Vamos a matar, compañeros (Companeros) (1970, R) |
|
| 59 |
Two Thousand Maniacs (1964, Unrated) |
|
| 60 |
Re-Animator (1985, R) |
|
| 61 |
Audition (Ôdishon) (1999, R) |
|
| 62 |
Frankenhooker (1990, R) |
|
| 63 |
Barfly (1987, R) |
|
| 64 |
Wild Zero (1999, Unrated) |
|
| 65 |
Stuck (2008, R) |
|
| 66 |
Tôkyô zonbi (Tokyo Zombie) (2005, Unrated)
I heard the director of this movie describe it as a smörgåsbord of madness. This flick does not disappoint. It is worth watching just for Aikawa and Asano's performance, period. Throughout the movie they showcase their versatility and impeccable comedic timing. Both these fine actors have more talent than most of the hacks that come out of Hollywood these days. An all around fun film that spits in the face of directors and arthouse geeks who take themselves too seriously. Hence, another reason why the masses should reject the sloppy profit driven tripe that comes out of the States en masse. |
|
| 67 |
Talk Radio (1988, R) |
|
| 68 |
Putney Swope (1969, R) |
|
| 69 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 70 |
Dead Alive (Braindead) (1993, R) |
|
| 71 |
Assault on Precinct 13 (1976, R) |
|
| 72 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 73 |
Serpico (1973, R) |
|
| 74 |
Hard Eight (Sydney) (1996, R) |
|
| 75 |
Thunderbolt and Lightfoot (1974, R) |
|
| 76 |
Narc (2002, R) |
|
| 77 |
Chud (, R) |
|
| 78 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 79 |
Cradle Will Rock (1999, R) |
|
| 80 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 81 |
King of New York (1990, R) |
|
| 82 |
Go Go Tales (2007, Unrated) |
|
| 83 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 84 |
Midnight Run (1988, R) |
|
| 85 |
Broken Flowers (2005, R) |
|
| 86 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 87 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 88 |
Trick Baby (1973, R) |
|
| 89 |
Man on the Moon (1999, R) |
|
| 90 |
Three Amigos! (1986, PG) |
|
| 91 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 92 |
This Is England (2007, Unrated) |
|
| 93 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 94 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
| 95 |
The Departed (2006, R) |
|
| 96 |
Mean Streets (1973, R) |
|
| 97 |
Blow Out (1981, R) |
|
| 98 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 99 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 100 |
Vital (2005, R) |


































































































