My Favorite Movies


  fb542489400's Rating My Rating
1
The Last of the Mohicans (1992,  R)
2
8 Mile (2002,  R)
3
Psycho (1960,  R)
4
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
5
Notorious (1946,  Unrated)
6
Alien (1979,  R)
7
Aliens (1986,  R)
8
28 Days Later (2003,  R)
9
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
10
Strange Days (1995,  R)
11
Batman Begins (2005,  PG-13)
12
Blow (2001,  R)
13
Blade (1998,  R)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
Caddyshack (1980,  R)
16
Eight Men Out (1988,  PG)
17
Boogie Nights (1997,  R)
18
Blazing Saddles (1974,  R)
19
Blade Runner (1982,  R)
20
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
21
In America (2003,  PG-13)
22
In the Name of the Father (1993,  R)
23
Cinderella Man (2005,  PG-13)
24
Cruel Intentions (1999,  R)
25
Dazed and Confused (1993,  R)
26
Die Hard (1988,  R)
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
29
Fight Club (1999,  R)
30
Finding Nemo (2003,  G)
31
Garden State (2004,  R)
32
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
33
Gladiator (2000,  R)
34
Full Metal Jacket (1987,  R)
35
Grandma's Boy (2006,  R)
36
Grease (1978,  PG)
37
Halloween (1978,  R)
38
High Fidelity (2000,  R)
39
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
40
Ice Age (2002,  PG)
41
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
42
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
43
Jaws (1975,  PG)
44
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
45
Jurassic Park (1993,  PG-13)
46
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
47
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
48
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
49
Lost In Translation (2003,  R)
50
Love Actually (2003,  R)
51
Man on Fire (2004,  R)
52
Men in Black (1997,  PG-13)
53
Monsters, Inc. (2001,  G)
54
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
55
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
56
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
57
Office Space (1999,  R)
58
Old School (2003,  R)
59
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
60
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
61
Platoon (1986,  R)
62
Predator (1987,  R)
63
Pulp Fiction (1994,  R)
64
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
65
Requiem for a Dream (2000,  R)
66
Reservoir Dogs (1992,  R)
67
Rocky (1976,  PG)
68
Rudy (1993,  PG)
69
Rushmore (1998,  R)
70
Saving Private Ryan (1998,  R)
71
Schindler's List (1993,  R)
72
Seven (Se7en) (1995,  R)
73
Shrek (2001,  PG)
74
Shrek 2 (2004,  PG)
75
Sin City (2005,  R)
76
Sixteen Candles (1984,  PG)
77
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
78
Stand by Me (1986,  R)
79
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
80
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
81
Taxi Driver (1976,  R)
82
Thank You For Smoking (2006,  R)
83
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
84
The Big Lebowski (1998,  R)
85
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
86
The Color Purple (1985,  PG-13)
87
The Crow (1994,  R)
88
The Departed (2006,  R)
89
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
90
The Exorcist (1973,  R)
91
The Godfather (1972,  R)
92
The Godfather, Part II (1974,  R)
93
The Goonies (1985,  PG)
94
The Illusionist (2006,  PG-13)
95
The Incredibles (2004,  PG)
96
The Last Samurai (2003,  R)
97
The Lion King (1994,  G)
98
The Lord of the Rings (1978,  PG)
99
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
100
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
101
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
102
The Lost Boys (1987,  R)
103
The Prestige (2006,  PG-13)
104
The Princess Bride (1987,  PG)
105
The Ring (2002,  PG-13)
106
The Sandlot (1993,  PG)
107
The Shawshank Redemption (1994,  R)
108
The Shining (1980,  R)
109
The Silence of the Lambs (1991,  R)
110
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
111
The Terminator (1984,  R)
112
The Usual Suspects (1995,  R)
113
The Wizard of Oz (1939,  G)
114
There's Something About Mary (1998,  R)
115
Titanic (1997,  PG-13)
116
Toy Story (1995,  G)
117
Training Day (2001,  R)
118
Trainspotting (1996,  R)
119
True Romance (1993,  R)
120
V for Vendetta (2006,  R)
121
Waiting (2005,  R)
122
Walk the Line (2005,  PG-13)
123
Wayne's World (1992,  PG-13)
124
Wedding Crashers (2005,  R)
125
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
126
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
127
Young Frankenstein (1974,  PG)
128
Zoolander (2001,  PG-13)
129
The Heart of the Game (2005,  PG-13)
130
Slaughter (2009,  R)
131
My Brother (2006,  PG-13)
132
The Insurgents (2007,  R)
133
The Ten (2007,  R)
134
Take the Bridge (2007,  Unrated)
135
Deli (1997,  Unrated)
136
Casablanca (1943,  PG)
137
Fresh (1994,  R)
138
Brazil (1985,  R)
139
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
140
Charade (1963,  G)
141
Ratatouille (2007,  G)
142
GoodFellas (1990,  R)
143
Carlito's Way (1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments