My Favorite Movies


  fb542613691's Rating My Rating
1
Greenfingers (2000,  R)
2
The Notebook (2004,  PG-13)
3
True Lies (1994,  R)
4
Starship Troopers (1997,  R)
5
Alexander's Ragtime Band (1938,  Unrated)
Alexander's Ragtime Band
great music / lyrics, top rate cast
6
Last Orders (2002,  R)
Last Orders
touching
7
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
8
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
9
Driving Lessons (2006,  PG-13)
Driving Lessons
love it..
10
December Boys (2007,  PG-13)
December Boys
Interesting role for Dan Radcliffe...
11
Who Is Killing the Great Chefs of Europe? (Too Many Chefs) (1978,  PG)
Who Is Killing the Great Chefs of Europe? (Too Many Chefs)
An old favorite...saw it when I was a kid and had nightmares about duck presse...saw it years later and laughed but still enjoyed it..
12
Time After Time (1979,  PG)
Time After Time
great plot twist to explain Ripper lore..
13
Across the Universe (2007,  PG-13)
14
Sabrina (1954,  Unrated)
15
El Norte (1999,  R)
16
Rock My World (Global Heresy) (2001,  R)
17
By the Light of the Silvery Moon (1953,  Unrated)
18
Queen Christina (1933,  Unrated)
19
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
20
Mrs. 'Arris Goes to Paris (Mrs. Harris Goes to Paris) (1992,  Unrated)
21
The Scarlet Pimpernel (1935,  Unrated)
22
Love, Honour And Obey (2000,  R)
23
Independence Day (1996,  PG-13)
24
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Romantic and poignant
25
The Affair of the Necklace (2001,  R)
26
Iron Jawed Angels (2003,  Unrated)
27
Stowaway (1936,  G)
28
Snakes on a Plane (2006,  R)
29
Down with Love (2003,  PG-13)
30
Pillow Talk (1959,  Unrated)
31
Life with Father (1947,  Unrated)
32
Shallow Grave (1995,  R)
33
Saving Grace (2000,  R)
34
The Final Curtain (2003,  R)
The Final Curtain
great cast, snarky
35
Plunkett & Macleane (1999,  R)
36
Frequency (2000,  PG-13)
Frequency
loved it!
37
Raffles (1939,  Unrated)
38
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
39
The Awful Truth (1937,  Unrated)
40
The Story of Vernon and Irene Castle (1939,  Unrated)
41
Calendar Girls (2003,  PG-13)
42
The Four Feathers (2002,  PG-13)
43
Closer (2004,  R)
Closer
sexy, great soundtrack
44
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
45
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
46
The Mummy (1999,  PG-13)
47
Mickey Blue Eyes (1999,  PG-13)
48
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
49
The Fugitive (1993,  PG-13)
50
Unconditional Love (2002,  PG-13)
51
Stage Beauty (2004,  R)
52
XXX (2002,  PG-13)
53
Jezebel (1938,  Unrated)
54
The Rock (1996,  R)
55
Octopussy (1983,  PG)
56
For Your Eyes Only (1981,  PG)
57
The Tuxedo (2002,  PG-13)
58
Speed (1994,  R)
59
28 Days (2000,  PG-13)
60
Demolition Man (1993,  R)
61
Practical Magic (1998,  PG-13)
62
Blue Crush (2002,  PG-13)
63
The New Guy (2001,  PG-13)
The New Guy
makes me laugh every time..
64
I Love You, I Love You Not (1996,  PG-13)
65
The Dinner Game (Le Dīner de cons) (1999,  PG-13)
66
Finding Nemo (2003,  G)
67
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story
beautifully shot, elegantly told
68
Xanadu (1980,  PG)
69
Ultraviolet (2006,  PG-13)
70
Ultraviolet (1992,  Unrated)
71
Blade - Trinity (2004,  R)
72
While You Were Sleeping (1995,  PG)
73
Swing Kids (1993,  PG-13)
74
Turner and Hooch (1989,  PG)
75
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story
a christmas must see!
76
Vanity Fair (2004,  PG-13)
77
House of Cards (1992,  PG-13)
78
Danny Deckchair (2003,  PG-13)
79
Shakespeare in Love (1998,  R)
80
Nine Innings from Ground Zero (2004,  Unrated)
Nine Innings from Ground Zero
best movie I've seen in regards to the tragedy of 9/11
81
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
82
Young Sherlock Holmes (1985,  PG-13)
83
What's Cooking? (2000,  PG-13)
What's Cooking?
great multicultural slice of life holiday movie...watch it when your relatives are on your last nerve..you will laugh and relate...
84
The Last Supper (1996,  R)
85
The History Boys (2006,  R)
86
Diamonds (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments