Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb542691140's Rating My Rating
1
Pure Country (1992,  PG)
2
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
3
Ghost (1990,  R)
4
Heartbreak Ridge (1986,  R)
5
Cowboy Up (2001,  PG-13)
6
Painted Hero (1997,  Unrated)
7
Tank (1984,  PG)
8
The Last Cowboy (2003,  Unrated)
9
Rad (1986,  PG)
10
The Cowboy Way (1994,  PG-13)
11
Urban Cowboy (1980,  R)
12
Born on the Fourth of July (1989,  R)
13
Full Metal Jacket (1987,  R)
14
Platoon (1986,  R)
15
Best of the Best (1989,  R)
16
Top Gun (1986,  PG)
17
The Green Berets (1968,  G)
18
Shooter (2007,  R)
19
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
20
Iron Eagle (1986,  PG-13)
21
Iron Eagle II (1988,  PG)
22
Iron Eagle III - Aces (1992,  R)
23
Walking Tall (2004,  PG-13)
24
Tombstone (1993,  R)
25
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
26
The Patriot (2000,  R)
27
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
32
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
33
Saving Private Ryan (1998,  R)
34
Man on Fire (2004,  R)
35
Jarhead (2005,  R)
36
Walk the Line (2005,  PG-13)
37
We Were Soldiers (2002,  R)
38
Windtalkers (2002,  R)
39
Rules of Engagement (2000,  R)
40
Apocalypse Now (1979,  R)
41
Black Hawk Down (2001,  R)
42
Memphis Belle (1990,  PG-13)
43
Semper Fidelis-U.S. Marines (1942,  Unrated)
44
Marines Battleground (Toraoji annun haebyong) (1963,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments