My Favorite Movies


  fb542999634's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
American Pie (1999,  R)
3
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
4
Children of Men (2006,  R)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
Garden State (2004,  R)
7
Sin City (2005,  R)
8
A Máquina (2005,  Unrated)
9
Almost Brothers (Quase Dois Irmaos) (2005,  Unrated)
10
Love For Sale: Suely in the Sky (O Ceu de Suely) (2007,  Unrated)
11
The Dreamers (2004,  NC-17)
12
21 Grams (2003,  R)
13
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
14
Pay It Forward (2000,  PG-13)
15
Flags of Our Fathers (2006,  R)
16
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
17
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
18
The Life of David Gale (2003,  R)
19
Little Manhattan (2005,  PG)
20
Abril Despedaçado (Behind the Sun) (2001,  PG-13)
21
Heavenly Creatures (1994,  R)
22
Amores Perros (2001,  R)
23
Cache (Hidden) (2005,  R)
24
The Hours (2002,  PG-13)
25
Stealing Beauty (1996,  R)
26
Cama de Gato (Cat's Cradle) (2002,  Unrated)
27
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007,  Unrated)
28
Manderlay (2006,  Unrated)
Manderlay
La continuacion de dogville...obra prima!
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
30
Candy (2006,  R)
31
Guerra de Canudos (The Battle of Canudos) (1997,  Unrated)
32
House of Sand (Casa de Areia) (2006,  R)
33
October Sky (1999,  PG)
34
Closer (2004,  R)
35
Stand by Me (1986,  R)
36
Crash (2004,  R)
37
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
38
Dogville (2003,  R)
39
Domésticas (Maids) (2001,  PG)
40
Domino (2005,  R)
41
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
42
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
43
The Butterfly Effect (2004,  R)
44
Elizabethtown (2005,  PG-13)
45
Summer Rain (El camino de los ingleses) (2006,  Unrated)
46
Erin Brockovich (2000,  R)
47
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
48
Forrest Gump (1994,  PG-13)
49
Breaking and Entering (2007,  R)
50
Irreversible (2002,  Unrated)
51
The Secret Garden (1993,  G)
52
Machuca (2004,  Unrated)
53
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
54
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
55
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
56
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
57
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
58
My Uncle Killed a Guy (Meu Tio Matou um Cara) (2004,  Unrated)
59
Não Por Acaso (Not By Chance) (2007,  Unrated)
60
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation) (2006,  PG)
61
O Casamento de Romeu e Julieta (Romeo and Juliet Get Married) (2005,  Unrated)
62
Lord of War (2005,  R)
63
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) (2005,  R)
64
The Greatest Love of All (O Maior Amor do Mundo) (2006,  Unrated)
65
The Weather Man (2005,  R)
66
Thank You For Smoking (2006,  R)
67
The Departed (2006,  R)
68
Little Children (2006,  R)
69
Big Fish (2003,  PG-13)
70
Little Miss Sunshine (2006,  R)
71
Match Point (2005,  R)
72
Almost Famous (2000,  R)
73
Forbidden to Forbid (Probido Proibir) (,  Unrated)
74
Dear Frankie (2005,  PG-13)
75
Radio Flyer (1992,  PG-13)
76
Requiem for a Dream (2000,  R)
77
Saneamento Básico, O Filme (2007,  Unrated)
78
Scoop (2006,  PG-13)
79
Cruel Intentions (1999,  R)
80
The Manchurian Candidate (2004,  R)
81
Mystic River (2003,  R)
82
Jarhead (2005,  R)
83
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
84
In America (2003,  PG-13)
85
That Thing You Do! (1996,  PG)
86
Titanic (1997,  PG-13)
87
Trainspotting (1996,  R)
88
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
89
Vanilla Sky (2001,  R)
90
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
91
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
92
I Am Sam (2002,  PG-13)
93
Volver (2006,  R)
94
Voces inocentes, (Innocent Voices) (2005,  R)
95
Lucky Number Slevin (2006,  R)
96
Zuzu Angel (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments