My Favorite Movies


  fb543846345's Rating My Rating
1
The Birds (1963,  PG-13)
2
Marnie (1964,  PG)
Marnie
Just like Hitchcock to delve into the psyche of a woman trapped. I loved this. One of my all time favourites.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
In my opinion, the whole premise of the movie was an adaptation of a Nietzche concept of time. But isn't human existence and experience bizarre? It overcomes all.
4
Tess (1979,  PG)
5
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
6
Guarding Tess (1994,  PG-13)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Old School (2003,  R)
9
Pretty Woman (1990,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
The Departed (2006,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
15
The Shawshank Redemption (1994,  R)
16
Plenty (1985,  R)
17
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
18
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
19
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
20
Blood & Sand (1922,  Unrated)
21
Woman of the Year (1942,  Unrated)
22
The Abyss (1989,  PG-13)
23
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
24
Strange Days on Planet Earth (2005,  Unrated)
25
Strange Days (1995,  R)
26
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
27
Escape from New York (1981,  R)
28
The Conversation (1974,  PG)
29
Private Conversations: On the Set of 'Death of a Salesman' (1985,  Unrated)
30
Rosemary's Baby (1968,  R)
31
The Shining (1980,  R)
32
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
33
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
34
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
36
The Accidental Tourist (1988,  PG)
37
Wall Street (1987,  R)
38
Young Frankenstein (1974,  PG)
39
The End of the Affair (1999,  R)
40
Goodbye Again (1961,  Unrated)
41
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
42
Butterfield 8 (1960,  Unrated)
43
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
44
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
45
Maria's Lovers (1984,  R)
46
Trainspotting (1996,  R)
47
Shallow Grave (1995,  R)
48
Pride and Prejudice (2003,  PG)
49
Taxi Driver (1976,  R)
50
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
51
Cousins (1989,  PG-13)
52
Washington Square (1997,  PG)
53
Singles (1992,  PG-13)
54
Someone Like You (2001,  PG-13)
55
Unnaipol Oruvan (Someone Like You) (2009,  Unrated)
56
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
57
Léon (The Professional) (1994,  R)
58
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
59
In the Name of the Father (1993,  R)
60
The Age of Innocence (1993,  PG)
61
The Deer Hunter (1978,  R)
62
Funny Farm (1988,  PG)
63
Uncle Buck (1989,  PG)
64
Heartburn (1986,  R)
65
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
66
Bonnie and Clyde (1967,  R)
67
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
68
Amadeus (1984,  R)
69
The English Patient (1996,  R)
70
An Angel at My Table (1990,  R)
71
Le Petit Monde de Don Camillo (The Little World of Don Camillo) (1952,  Unrated)
72
Cyrano De Bergerac (2009,  Unrated)
73
Splash (1984,  PG)
74
Baby Cakes (1989,  R)
75
Crossing Delancey (1988,  PG)
76
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
77
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
78
Tom and Jerry - Whiskers Away (1952,  G)
79
Daffy Duck & Egghead (1938,  Unrated)
80
Fantasia (1940,  G)
81
Young Sherlock Holmes (1985,  PG-13)
82
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
83
An American in Paris (1951,  Unrated)
84
9 1/2 Weeks (1986,  R)
85
Fargo (1996,  R)
86
Second Best (1994,  PG-13)
87
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
88
Oliver! (1968,  G)
89
M. Butterfly (1993,  R)
90
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
91
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
92
Postcards from the Edge (1990,  R)
93
A Handful of Dust (1988,  PG)
94
Brideshead Revisited (2008,  PG-13)
95
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
96
The Great Gatsby (1974,  PG)
97
Meet John Doe (1941,  Unrated)
98
Gone With the Wind (1939,  G)
99
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
100
Dangerous Liaisons (1988,  R)
101
Les Liaisons dangereuses (Dangerous Liaisons 1960) (1959,  Unrated)
102
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
103
Japanese Story (2003,  R)
104
Ran (1985,  R)
105
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
106
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
107
The Good, the Bad, and the Weird (Joheunnom nabbeunnom isanghannom) (2008,  Unrated)
108
Dirty Harry (1971,  R)
109
Damage (1993,  R)
110
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
111
Manhunter (1986,  R)
112
GoodFellas (1990,  R)
113
The Pianist (2002,  R)
114
Spider (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments