My Favorite Movies


  fb545340767's Rating My Rating
1
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
2
Little Miss Sunshine (2006,  R)
3
Czech Dream (Ceský sen) (2003,  Unrated)
Czech Dream (Ceský sen)
I watched it twice!
I admire their creativity and braveness. It is impressive that a movie can be such powerful to politics.
4
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
5
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
6
Blade Runner (1982,  R)
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
8
Last Life in the Universe (2004,  R)
9
The Darjeeling Limited (2007,  R)
10
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
My favourite quote: Sometimes we depend on other people as a mirror to define us and tell us who we are and each reflection makes me like myself a little more.
11
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner
It is a good story and I found it very cruel...
Do the kites mean cuting off others' lifes to make oneself live better?
12
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
14
The Bubble (Ha Buah) (2007,  Unrated)
15
Crossing the Dust (Parinawa la ghobar) (2006,  Unrated)
16
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
17
Water (2005,  PG-13)
18
Mang Shan (Blind Mountain) (2007,  Unrated)
19
Mongolian Ping Pong (Lu Cao di) (2006,  Unrated)
20
Fengkuang de shitou (Crazy Stone) (2006,  Unrated)
Fengkuang de shitou (Crazy Stone)
NING Hao is my most favorite Chinese director. (I love him since "Incense"). This movie is like the novelette by YU Wah & HAN Han - cruel and humorous.
21
Babel (2006,  R)
22
21 Grams (2003,  R)
23
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
If I have read the novel, I think I would enjoy the movie more.
24
The Circle (Dayereh) (2001,  R)
25
Pusinky (Dolls) (2007,  Unrated)
26
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret)
A simple and humorous story reflecting on love and relationships. Their music are really nice!
27
Ha-Sodot (Emeth) (,  Unrated)
28
It's a Free World... (2007,  Unrated)
29
Buda as sharm foru rikht (Buddha Collapsed Out of Shame) (2007,  PG)
Buda as sharm foru rikht (Buddha Collapsed Out of Shame)
Children is a very powerful element in the movie. It is expected that children should have a happy childhood and should be innocence. The director make good use of these expectations and presenting a cruel theme or even the reality of the adult world.
30
Bang bang wo ai shen (Help Me Eros) (2007,  Unrated)
31
Schneeland (Snowland) (2005,  Unrated)
Schneeland (Snowland)
I was thinking of Blind Mountain (Mang Shan) during the showing. I found that there are the same psychological characteristics behind.
32
The Savages (2007,  R)
The Savages
The lines are excellent. You cannot miss any single word. They are all highly calculated.
33
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko
Hongkongers should watch this movie and flight against the fucking "Health Care Reform". Of course the medical system now is needed to be improved, but none of these six models should be used.
34
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1928,  Unrated)
35
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
36
Paradise Now (2005,  PG-13)
37
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
38
Youth Without Youth (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments