My Favorite Movies


  fb545403976's Rating My Rating
1
Persepolis (2007,  PG-13)
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
3
Frida (2002,  R)
4
North by Northwest (1959,  Unrated)
5
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
6
Basquiat (1996,  R)
7
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
8
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
9
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
10
Good Bye, Lenin (2004,  R)
11
Comme une Image (Look at Me) (Like an Image) (2005,  PG-13)
12
Frantic (1988,  R)
13
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
14
Three Days of the Condor (1975,  R)
15
Sonnenallee (Sun Alley) (1999,  Unrated)
16
Offside (2006,  PG)
17
Maryam (2002,  Unrated)
18
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
20
Close-up (1999,  R)
21
Avaze gonjeshk-ha (The Song of Sparrows) (2009,  PG)
22
Satin Rouge (2002,  Unrated)
23
Beautiful Creatures (2001,  R)
24
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
25
Unveiled (Fremde Haut) (2005,  Unrated)
26
The Big Lebowski (1998,  R)
27
The Interpreter (2005,  PG-13)
28
Working Girl (1988,  R)
29
Look at Me (,  Unrated)
30
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
31
Trainspotting (1996,  R)
32
Kops (2002,  Unrated)
33
East Is East (1999,  R)
34
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
35
Venus Beauty Institute (2000,  R)
36
Misery (1990,  R)
37
The Mummy (1999,  PG-13)
38
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
39
Clerks (1994,  R)
40
Spider-Man (2002,  PG-13)
41
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
42
Alien (1979,  R)
43
The Hunger (1983,  R)
44
The Fisher King (1991,  R)
45
Erin Brockovich (2000,  R)
46
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
47
The Constant Gardener (2005,  R)
48
The Pianist (2002,  R)
49
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
50
Walk the Line (2005,  PG-13)
51
Ray (2004,  PG-13)
52
Ratatouille (2007,  G)
53
The Celluloid Closet (1996,  R)
54
Fresa y chocolate (Strawberry and Chocolate) (1994,  R)
55
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
56
Bread and Tulips (2001,  PG-13)
57
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
58
Helvetica (2007,  Unrated)
59
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
60
The Fugitive (1993,  PG-13)
61
Ice Age (2002,  PG)
62
Bread and Roses (2001,  R)
63
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
64
Milk (2008,  R)
65
Slumdog Millionaire (2008,  R)
66
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
67
Thank You For Smoking (2006,  R)
68
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
69
Revenge of the Nerds (1984,  R)
70
Witness (1985,  R)
71
Presumed Innocent (1990,  R)
72
Up (2009,  PG)
73
Valkyrie (2008,  PG-13)
74
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
75
Gattaca (1997,  PG-13)
76
The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005,  Unrated)
77
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
78
Big (1988,  PG)
79
Secret Ballot (2001,  Unrated)
80
American Beauty (1999,  R)
81
No Country for Old Men (2007,  R)
82
Z (1969,  PG)
83
État de Siège (State of Siege) (1972,  Unrated)
84
Delicatessen (1991,  R)
85
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
86
Enemy of the State (1998,  R)
87
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
88
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
89
Tsotsi (2006,  R)
90
Little Miss Sunshine (2006,  R)
91
Odette Toulemonde (2006,  Unrated)
92
Frost/Nixon (2008,  R)
93
Once (2007,  R)
94
The Wrestler (2008,  R)
95
The Joy Luck Club (1993,  R)
96
Dialogue avec mon jardinier (Conversations with My Gardener) (2007,  Unrated)
97
Coco Chanel (2008,  Unrated)
98
Kunsten å tenke negativt (The Art of Negative Thinking) (2006,  Unrated)
99
The Kite Runner (2008,  PG-13)
100
One Day in Europe (2005,  Unrated)
101
The Mighty (1998,  PG-13)
102
Movie Talk: Coco Before Chanel (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments