My Favorite Movies


  fb546704280's Rating My Rating
1
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
2
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street 5.0 Stars
this started an amazing trend among horror fans...sleep depravation lol
Click to Rate
3
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
4
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On 5.0 Stars
i LOVE this move - the whole series is amazing cuz its the best satire about the general cheerleader lifestyle,
Click to Rate
5
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing 5.0 Stars
if you dont like this one...your a communist lol
Click to Rate
6
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
7
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
8
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
9
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
10
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
11
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
17
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
18
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
19
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
20
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
21
Jackass - The Movie (2002,  R)
Click to Rate
22
Jackass: Number Two (2006,  R)
Click to Rate
23
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
24
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
25
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
26
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
27
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
28
Saw (2004,  R)
Click to Rate
29
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
30
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
31
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
32
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
33
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
34
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate
35
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
36
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
37
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
38
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
39
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
40
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
41
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
43
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
44
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
46
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
47
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
48
Doom (2005,  R)
Doom 5.0 Stars
AT LEAST THEY TRIED!!! thats what i tell evry1 - it was an awsome attempt at one of the best games. the FPS was short, but who cares, it did have a decent plot dev. and the cast and crew did a great job trying to bring it the the screen. - - whould you rather not have ANY doom move?
Click to Rate
49
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) 5.0 Stars
the BEST movie i ever saw, i even bought a $100 movie poster of it, becuz its that good. sacred the shit outa me when i first saw it.
Click to Rate
50
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Click to Rate
51
Ringu 2 (1999,  Unrated)
Click to Rate
52
Ringu 0 (2000,  Unrated)
Click to Rate
53
Ju-on: The Grudge 2 (2003,  R)
Click to Rate
54
The Last Supper (2006,  Unrated)
Click to Rate
55