Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb546831958's Rating My Rating
1
Cashback (2007,  R)
Cashback
You can speed it up, you can slow it down.
you can even freeze a moment.
but you can't rewind time, you can't undo what is done.

Once upon a time, I wanted to know what love was.
love is there if you wnat it be,
you just have to see that it's wrapped in beauty and hidden away between the seconds of your life.
if you don't stop for a minute, you might miss it.

--Ben.. from :cashback
2
After Midnight (Dopo Mezzanotte) (2004,  Unrated)
After Midnight (Dopo Mezzanotte)
una storia d' amore
3
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
4
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
5
La Science des Ręves (The Science of Sleep) (2006,  R)
6
Paris Je T'aime (2007,  R)
7
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) (2001,  Unrated)
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding)
u will definately love this film..
one of the best swedish films i've ever seen
8
Trainspotting (1996,  R)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
10
Fuck (F*ck) (2005,  Unrated)
11
Swimming Pool (2003,  R)
12
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
13
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) (2003,  R)
14
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
15
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
16
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
17
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
18
Carla's Song (1998,  Unrated)
19
Good Bye, Lenin (2004,  R)
20
Yihe yuan (Summer Palace) (2006,  Unrated)
Yihe yuan (Summer Palace)
sad and happy. Beutiful but painful.
very touched film..
make you very imotional about love.
21
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
22
Frozen Land (Paha maa) (2006,  Unrated)
Frozen Land (Paha maa)
shows a part of cruel realities...
this is what many people feel about their life.. very sad, but made you think about the reality for sure. kiitos tomi.
23
Emmas Glück (Emma's Bliss) (2007,  Unrated)
24
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
25
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
Welcome to the Dollhouse
have seen this in the same year 1996.. rememeber that cuty boy n ugly poor girl try to get along~
26
Grbavica: The Land of My Dreams (Esma's Secret - Grbavica) (2007,  Unrated)
27
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
28
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
29
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
30
Brazil (1985,  R)
31
Der Fischer und seine Frau (The Fisherman and His Wife) (2005,  Unrated)
32
Hayat (2005,  Unrated)
33
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974,  Unrated)
34
Bandits (1997,  R)
35
Luna Papa (Moon Father) (2000,  Unrated)
36
Purple Noon (1996,  PG-13)
37
Lost In Translation (2003,  R)
38
Chocolat (2000,  PG-13)
39
Europa Europa (1990,  R)
40
Before Sunrise (1995,  R)
41
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (1991,  Unrated)
42
Peppermint Candy (Bakha satang) (2000,  Unrated)
43
Persepolis (2007,  PG-13)
Persepolis
touching story, loved the point of view of little girl and a lady. this simple but amazing black n white animation will make you think about how the other world is like seriously.
maybe you won't be a fan of Shrek forever!
44
Obsluhoval Jsem Anglického Krále (I Served the King of England) (2008,  R)
Obsluhoval Jsem Anglického Krále (I Served the King of England)
my first time movie of Mr.Menzel's films.
good starting, fun to watch tiny waiter's successful life story(?!) with its special satire of the reality during that era.
45
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng)
love, love, love,
what is love.
46
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
47
Noodle (2007,  Unrated)
Noodle
noodle..ok? :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments