My Favorite Movies


  fb547117441's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
Grease (1978,  PG)
3
Pretty Woman (1990,  R)
4
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
5
Titanic (1997,  PG-13)
6
Road House (1989,  R)
7
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
8
Ghost (1990,  R)
9
The Lake House (2006,  PG)
10
Saving Private Ryan (1998,  R)
11
Hamburger Hill (1987,  R)
12
The Weather Man (2005,  R)
13
Walk the Line (2005,  PG-13)
14
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
15
Cruel Intentions (1999,  R)
16
Fear (1996,  R)
17
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
18
Emma's Wish (1998,  Unrated)
19
The Apostle (1998,  PG-13)
20
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
21
Marley & Me (2008,  PG)
22
A Cinderella Story (2004,  PG)
23
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
24
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
25
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
26
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
27
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
28
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
29
Anaconda (1997,  PG-13)
30
Enough (2002,  PG-13)
31
Shall We Dance (2004,  PG-13)
32
Selena (1997,  PG)
33
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
34
The Lion King (1994,  G)
35
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
36
Failure to Launch (2006,  PG-13)
37
Bee Movie (2007,  PG)
38
Barnyard (2006,  PG)
39
Tombstone (1993,  R)
40
Mask (1985,  PG-13)
41
Shakedown (1988,  R)
42
The Quick and the Dead (1987,  Unrated)
43
The Golden Compass (2007,  PG-13)
44
We Were Soldiers (2002,  R)
45
The Family That Preys (2008,  PG-13)
46
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
47
Misery (1990,  R)
48
My Sister's Keeper (2002,  Unrated)
49
No Country for Old Men (2007,  R)
50
In the Electric Mist (2009,  R)
51
The Fugitive (1993,  PG-13)
52
Volcano (1997,  PG-13)
53
Double Jeopardy (1999,  R)
54
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
55
Man of the House (2005,  PG-13)
56
Under Siege (1992,  R)
57
Space Cowboys (2000,  PG-13)
58
The Client (1994,  PG-13)
59
In the Valley of Elah (2007,  R)
60
The Missing (2003,  R)
61
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
62
Rules of Engagement (2000,  R)
63
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
64
Men in Black (1997,  PG-13)
65
Men in Black II (2002,  PG-13)
66
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
67
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
68
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
69
Seven (Se7en) (1995,  R)
70
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
71
Legends of the Fall (1994,  R)
72
Thelma & Louise (1991,  R)
73
A River Runs Through It (1992,  PG)
74
The Devil's Own (1997,  R)
75
Australia (2008,  PG-13)
76
Happy Feet (2006,  PG)
77
Bewitched (2005,  PG-13)
78
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
79
The Others (2001,  PG-13)
80
Cold Mountain (2003,  R)
81
Practical Magic (1998,  PG-13)
82
Far and Away (1992,  PG-13)
83
The Peacemaker (1997,  R)
84
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
85
Meet The Browns (2008,  PG-13)
86
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
87
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
88
Why Did I Get Married? (2006,  Unrated)
89
Madea's Family Reunion (2002,  PG-13)
90
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
91
Catwoman (2004,  PG-13)
92
Perfect Stranger (2007,  R)
93
Monster's Ball (2001,  R)
94
Losing Isaiah (1995,  R)
95
Changing Lanes (2002,  R)
96
Pulp Fiction (1994,  R)
97
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
98
Coach Carter (2005,  PG-13)
99
The Negotiator (1998,  R)
100
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
101
Over the Hedge (2006,  PG)
102
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
103
Armageddon (1998,  PG-13)
104
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
105
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
106
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
107
Hostage (2005,  R)
108
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
109
Mercury Rising (1998,  R)
110
The Jackal (1997,  R)
111
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
112
A Few Good Men (1992,  R)
113
Mr. Brooks (2007,  R)
114
G.I. Jane (1997,  R)
115
Striptease (1996,  R)
116
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
117
Indecent Proposal (1993,  R)
118
The Juror (1996,  R)
119
The Cannonball Run (1981,  PG)
120
The Substitute Wife (1994,  PG-13)
121
Extremities (1986,  R)
122
The Burning Bed (1984,  Unrated)
123
Logan's Run (1976,  PG)
124
Kung Fu Panda (2008,  PG)
125
The Italian Job (2003,  PG-13)
126
Daredevil (2003,  PG-13)
127
Freaky Friday (2003,  PG)
128
101 Dalmatians (1996,  G)
129
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
130
Shooter (2007,  R)
131
Four Brothers (2005,  R)
132
What Women Want (2001,  PG-13)
133
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
134
Lethal Weapon (1987,  R)
135
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
136
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
137
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
138
Maverick (1994,  PG)
139
Ransom (1996,  R)
140
The Patriot (2000,  R)
141
Pocahontas (1995,  G)
142
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
143
Forever Young (1992,  PG)
144
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
145
The River (1984,  PG-13)
146
Field of Dreams (1989,  PG)
147
Nim's Island (2008,  PG)
148
The Silence of the Lambs (1991,  R)
149
Panic Room (2002,  R)
150
Flightplan (2005,  PG-13)
151
The Brave One (2007,  R)
152
Contact (1997,  PG)
153
Anna and the King (2000,  PG-13)
154
Nell (1994,  PG-13)
155
Little Man Tate (1991,  PG)
156
The Accused (1988,  R)
157
Sommersby (1993,  PG-13)
158
Stealing Home (1988,  PG-13)
159
Nights in Rodanthe (2008,  PG-13)
160
Runaway Bride (1999,  PG)
161
Unfaithful (2002,  R)
162
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
163
Looking for Mr. Goodbar (1977,  R)
164
Intersection (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments