My Favorite Movies


  fb547229781's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
Back to the Future Part II (1989,  PG)
3
Back to the Future Part III (1990,  PG)
4
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
5
Caddyshack (1980,  R)
6
Casablanca (1943,  PG)
7
Clueless (1995,  PG-13)
8
Cruel Intentions (1999,  R)
9
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
10
Donnie Darko (2001,  R)
11
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
12
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
13
Home Alone (1990,  PG)
14
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
15
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
16
Pretty Woman (1990,  R)
17
Sixteen Candles (1984,  PG)
18
Step Up (2006,  PG-13)
19
The Big Lebowski (1998,  R)
20
The Breakfast Club (1985,  R)
21
The Exorcist (1973,  R)
22
The Wizard of Oz (1939,  G)
23
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
24
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
25
Young Frankenstein (1974,  PG)
26
Brigadoon (1954,  G)
27
The Big Sleep (1946,  Unrated)
28
Now and Then (1995,  PG-13)
29
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
30
All Through the Night (1941,  Unrated)
31
They Drive by Night (1940,  Unrated)
32
House of 9 (2005,  R)
33
Lady in the Death House (1944,  Unrated)
34
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
35
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
36
The Aristocats (1970,  G)
37
Alice in Wonderland (1951,  G)
38
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
39
Daffy Duck's Quackbusters (1988,  Unrated)
40
Mickey and the Beanstalk (1947,  Unrated)
41
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
42
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
43
Wedding Crashers (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments