Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb548493170's Rating My Rating
1
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
2
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
3
Norbit (2007,  PG-13)
4
Blades of Glory (2007,  PG-13)
5
Shooter (2007,  R)
6
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
7
300 (2007,  R)
8
A Cinderella Story (2004,  PG)
9
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
10
Back to the Future (1985,  PG)
11
Back to the Future Part III (1990,  PG)
12
Beauty and the Beast (1991,  G)
13
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
14
Big Daddy (1999,  PG-13)
15
Big Momma's House (2000,  PG-13)
16
Black Hawk Down (2001,  R)
17
Bring It On (2000,  PG-13)
18
Brokeback Mountain (2005,  R)
19
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
20
Cars (2006,  G)
21
Cast Away (2000,  PG-13)
22
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
23
Chicago (2002,  PG-13)
24
Cinderella (1950,  G)
25
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
26
Disney's Aladdin (1992,  G)
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
28
Elf (2003,  PG)
29
Elizabethtown (2005,  PG-13)
30
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
31
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
32
Finding Nemo (2003,  G)
33
Finding Neverland (2004,  PG)
34
Forrest Gump (1994,  PG-13)
35
Ghost Rider (2007,  PG-13)
36
Grease (1978,  PG)
37
Happy Feet (2006,  PG)
38
Home Alone (1990,  PG)
39
Hook (1991,  PG)
40
I, Robot (2004,  PG-13)
41
Ice Age (2002,  PG)
42
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
43
Independence Day (1996,  PG-13)
44
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
45
King Arthur (2004,  PG-13)
46
King Kong (2005,  PG-13)
47
Kingdom of Heaven (2005,  R)
48
Knocked Up (2007,  R)
49
Legally Blonde (2001,  PG-13)
50
Madagascar (2005,  PG)
51
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
52
Monsters, Inc. (2001,  G)
53
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
54
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
55
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
56
Mulan (1998,  G)
57
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
58
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
59
Night at the Museum (2006,  PG)
60
Over the Hedge (2006,  PG)
61
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
63
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
64
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
65
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
66
Raise Your Voice (2004,  PG)
67
Remember the Titans (2000,  PG)
68
Rent (2005,  PG-13)
69
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
70
Rocky Balboa (2006,  PG)
71
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
72
Serendipity (2001,  PG-13)
73
She's All That (1999,  PG-13)
74
Shrek (2001,  PG)
75
Sleeping Beauty (1959,  G)
76
Sleepy Hollow (1999,  R)
77
Spaceballs (1987,  PG)
78
Speed (1994,  R)
79
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
80
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
81
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
82
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
83
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
84
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
85
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
86
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
87
Steel Magnolias (1989,  PG)
88
Superman Returns (2006,  PG-13)
89
Take the Lead (2006,  PG-13)
90
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
91
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
92
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
93
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
94
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
95
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
96
The Incredibles (2004,  PG)
97
The Lion King (1994,  G)
98
The Little Mermaid (1989,  G)
99
The Mummy (1999,  PG-13)
100
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
101
The Patriot (2000,  R)
102
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
103
The Princess Bride (1987,  PG)
104
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
105
The Sandlot (1993,  PG)
106
The Sound of Music (1965,  G)
107
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
108
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
109
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
110
Titanic (1997,  PG-13)
111
Toy Story (1995,  G)
112
Transformers (2007,  PG-13)
113
Troy (2004,  R)
114
Walk the Line (2005,  PG-13)
115
What a Girl Wants (2003,  PG)
116
When Harry Met Sally (1989,  R)
117
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
118
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
119
The Dark Knight (2008,  PG-13)
120
In the Good Old Summertime (1949,  Unrated)
121
The Pirate (1948,  Unrated)
122
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
123
The Clock (Under the Clock) (1945,  Unrated)
124
Brigadoon (1954,  G)
125
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
126
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
127
Peter Pan (1953,  G)
128
Lady and the Tramp (1955,  G)
129
Meet the Robinsons (2007,  G)
130
Shark Tale (2004,  PG)
131
Wild Wild West (1999,  PG-13)
132
Jumper (2008,  PG-13)
133
Awake (2007,  R)
134
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
135
Shall We Dance (2004,  PG-13)
136
Selena (1997,  PG)
137
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
138
Overboard (1987,  PG)
139
The Long, Long Trailer (1953,  G)
140
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
141
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice) (1943,  Unrated)
142
Dane Cook: Vicious Circle (2006,  Unrated)
143
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
144
Sin City (2005,  R)
145
The Four Feathers (2002,  PG-13)
146
Ned Kelly (2004,  R)
147
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
148
Practical Magic (1998,  PG-13)
149
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
150
Peter Pan: Return to Neverland (2002,  G)
151
Bee Movie (2007,  PG)
152
Ella Enchanted (2004,  PG)
153
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
154
The Swan Princess (1995,  G)
155
Fantasia (1940,  G)
156
Fantasia 2000 (2000,  G)
157
Easter Parade (1948,  Unrated)
158
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
159
Stepmom (1998,  PG-13)
160
Runaway Bride (1999,  PG)
161
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
162
Pretty Woman (1990,  R)
163
Cinderella II - Dreams Come True (2002,  G)
164
Cinderella III: A Twist in Time (2007,  G)
165
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997,  G)
166
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
167
The Princess Diaries (2001,  G)
168
Mary Poppins (1964,  G)
169
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
170
Hairspray (2007,  PG)
171
Ladder 49 (2004,  PG-13)
172
Shrek 2 (2004,  PG)
173
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
174
The Pacifier (2005,  PG)
175
There's Something About Mary (1998,  R)
176
Wedding Crashers (2005,  R)
177
27 Dresses (2008,  PG-13)
178
I Am Legend (2007,  PG-13)
179
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
180
The Wedding Date (2005,  PG-13)
181
The Engagement (2006,  Unrated)
182
National Treasure (2004,  PG)
183
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
184
Disturbia (2007,  PG-13)
185
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
186
Surf's Up (2007,  PG)
187
Secret Window (2004,  PG-13)
188
Step Up (2006,  PG-13)
189
The Notebook (2004,  PG-13)
190
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
191
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
192
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
193
Accepted (2006,  PG-13)
194
Spider-Man (2002,  PG-13)
195
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
196
Summer Stock (1950,  Unrated)
197
A Walk to Remember (2002,  PG)
198
Casablanca (1943,  PG)
199
Gone With the Wind (1939,  G)
200
The Wizard of Oz (1939,  G)
201
Singin' in the Rain (1952,  G)
202
Air Force One (1997,  R)
203
Frequency (2000,  PG-13)
204
Signs (2002,  PG-13)
205
Hitch (2005,  PG-13)
206
War of the Worlds (2005,  PG-13)
207
The Lake House (2006,  PG)
208
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
209
50 First Dates (2004,  PG-13)
210
Enchanted (2007,  PG)
211
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
this one was sooooooo good

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments