My Favorite Movies
| fb548665253's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Doors (1991, R) |
|
| 2 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 3 |
Blow (2001, R) |
|
| 4 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 5 |
Crossing Over (2009, R) |
|
| 6 |
Hot Rod (2007, PG-13) |
|
| 7 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 8 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 9 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 10 |
The Million Dollar Hotel (2000, R) |
|
| 11 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 12 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 13 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 14 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 15 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 16 |
Get Rich or Die Tryin' (2005, R) |
|
| 17 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 18 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 19 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 20 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 21 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 22 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 23 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 24 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 25 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 26 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 27 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 28 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 29 |
Batman & Robin (1997, PG-13) |
|
| 30 |
Underworld (2003, R) |
|
| 31 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 32 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 33 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 34 |
The Departed (2006, R) |
|
| 35 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 36 |
Dedication (2007, R) |
|
| 37 |
Who’s Your Monkey (Throwing Stars) (2007, R) |
|
| 38 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 39 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 40 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 41 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 42 |
The Interpreter (2005, PG-13) |
|
| 43 |
The Wackness (2008, R) |
|
| 44 |
Eastern Promises (2007, R) |
|
| 45 |
The Wrestler (2008, R) |
|
| 46 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 47 |
The Squid and the Whale (2005, R) |
|
| 48 |
King of California (2007, PG-13) |
|
| 49 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 50 |
The Kingdom (2007, R) |
|
| 51 |
In Good Company (2004, PG-13) |
|
| 52 |
Good Will Hunting (1997, R) |




















































