My Favorite Movies


  fb549503556's Rating My Rating
1
The Big Lebowski (1998,  R)
2
The Natural (1984,  PG)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
4
Jaws (1975,  PG)
5
Big Fish (2003,  PG-13)
6
Galaxy Quest (1999,  PG)
7
Mystery Men (1999,  PG-13)
8
Get Smart (2008,  PG-13)
9
Kings of the Evening (2008,  PG-13)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
12
Road to Perdition (2002,  R)
13
The Prestige (2006,  PG-13)
14
Young Frankenstein (1974,  PG)
15
Zoolander (2001,  PG-13)
16
Blazing Saddles (1974,  R)
17
The Usual Suspects (1995,  R)
18
The Silence of the Lambs (1991,  R)
19
The Shining (1980,  R)
20
The Matrix (1999,  R)
21
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
22
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
23
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
24
That Thing You Do! (1996,  PG)
25
Hook (1991,  PG)
26
Full Metal Jacket (1987,  R)
27
Garden State (2004,  R)
28
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
29
Casablanca (1943,  PG)
30
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
31
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
32
Apocalypse Now (1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments