My Favorite Movies


  fb550196015's Rating My Rating
1
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
2
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
3
East-West (2000,  PG-13)
4
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
5
Norbit (2007,  PG-13)
6
Shrek (2001,  PG)
7
The Secret (2006,  Unrated)
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
9
Home Alone (1990,  PG)
10
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
11
Autumn in New York (2000,  PG-13)
12
Baby's Day Out (1994,  PG)
13
The Pianist (2002,  R)
14
The Edge (1997,  R)
15
One Last Dance (2003,  PG-13)
16
Oliver Twist (1997,  Unrated)
17
Soul Plane (2004,  R)
18
Titanic (1997,  PG-13)
19
Wild Hogs (2007,  PG-13)
20
Le Jouet (The Toy) (1976,  Unrated)
21
King Kong (2005,  PG-13)
22
Tom and Jerry - The Movie (1992,  G)
23
Ping! (2000,  PG)
24
Un Indien dans la Ville (An Indian in the City) (Little Indian, Big City) (1994,  PG)
25
Malysh i Karlson (1970,  Unrated)
26
China Cry (1990,  Unrated)
27
Brat 2 (Brother II) (The Brother 2) (On the Way Home) (2000,  Unrated)
28
Twister (1996,  PG-13)
29
A Bug's Life (1998,  G)
30
Mouse Hunt (Mousehunt) (1997,  PG)
31
Curly Sue (1991,  PG)
32
Police Academy (1984,  R)
33
Along Came Polly (2004,  PG-13)
34
The 3 Worlds of Gulliver (1960,  Unrated)
35
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
36
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
37
Ice Age (2002,  PG)
38
Scarlett (,  PG-13)
39
Kinski Paganini (1989,  Unrated)
40
Free Willy (1993,  PG)
41
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
42
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
43
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
44
The Shawshank Redemption (1994,  R)
45
If Only (2004,  PG-13)
46
Forrest Gump (1994,  PG-13)
47
12 (2007,  PG-13)
48
Sibirskiy tsiryulnik (The Barber of Siberia) (1999,  Unrated)
49
Imagine Me & You (2006,  R)
50
Kuka (2007,  Unrated)
51
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
52
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
53
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
54
Balto (1995,  G)
55
Balto II: Wolf Quest (2002,  G)
56
Balto III: Wings of Change (2005,  G)
57
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
58
Bee Movie (2007,  PG)
59
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!) (1975,  Unrated)
60
Moskva slezam ne Verit (Moscow Does Not Believe in Tears) (1980,  Unrated)
61
The Karate Kid (1984,  PG)
62
Madagascar (2005,  PG)
63
Kung Fu Panda (2008,  PG)
64
The Wild (2006,  G)
65
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
66
The Butterfly Effect (2004,  R)
67
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
68
Taxi (1998,  Unrated)
69
Taxi 2 (2000,  Unrated)
70
Taxi 3 (2003,  Unrated)
71
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
72
Taxi 4 (2007,  Unrated)
73
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
74
Notting Hill (1999,  PG-13)
75
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
76
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
77
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
78
The New Guy (2002,  PG-13)
79
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
80
Saving Silverman (Evil Woman) (2001,  R)
81
You'll Get Over It (,  Unrated)
82
Serendipity (2001,  PG-13)
83
Birdy (1984,  R)
84
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
85
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
86
Big (1988,  PG)
87
Martin Luther (1953,  Unrated)
88
What About Bob? (1991,  PG)
89
Point Break (1991,  R)
90
Ghost (1990,  R)
91
Jumanji (1995,  PG)
92
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
93
Double Impact (1991,  R)
94
Valiant (2005,  G)
95
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
96
Legend of Bruce Lee (1980,  Unrated)
97
The Life & Legend of Bob Wall (2003,  Unrated)
98
Bruce Lee: Path of the Dragon (1998,  Unrated)
99
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
100
The Diamond Arm (1998,  Unrated)
101
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
102
The Pacifier (2005,  PG)
103
Karnavalnaya noch (Carnival in Moscow) (1957,  Unrated)
104
Girl, Interrupted (1999,  R)
105
Honey (2003,  PG-13)
106
Sorority Boys (2002,  R)
107
Big Momma's House (2000,  PG-13)
108
Eralash no. 13 (1977,  Unrated)
109
Zabytaya melodiya dlya fleyty (Forgotten Melody for a Lonely Flute) (1988,  Unrated)
110
Tomcats (2001,  R)
111
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
112
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
113
Heartbreakers (2001,  PG-13)
114
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
115
The Notebook (2004,  PG-13)
116
Showgirls (1995,  NC-17)
117
Step Up (2006,  PG-13)
118
Helen of Troy (2003,  Unrated)
119
Troy (2004,  R)
120
King Arthur (2004,  PG-13)
121
Kikujiro (2000,  PG-13)
122
Sweet November (2001,  PG-13)
123
The Princess Diaries (2001,  G)
124
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
125
Lost and Delirious (2001,  R)
126
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
127
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
128
The Eye (2008,  PG-13)
129
Cold Mountain (2003,  R)
130
Eight Below (2006,  PG)
131
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
132
School of Life (2005,  Unrated)
133
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
134
Requiem for a Dream (2000,  R)
135
Blind Dating (2007,  PG-13)
136
Good Will Hunting (1997,  R)
137
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
138
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
139
Babel (2006,  R)
140
Overboard (1987,  PG)
141
Chicago (2002,  PG-13)
142
Coronado (2003,  PG-13)
143
Pay It Forward (2000,  PG-13)
144
Goya's Ghosts (2007,  R)
145
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
146
Happy Feet (2006,  PG)
147
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
148
Blackadder Back & Forth (1999,  Unrated)
149
Legends of the Fall (1994,  R)
150
Gattaca (1997,  PG-13)
151
The Hunt for Eagle One (2006,  R)
152
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
153
National Treasure (2004,  PG)
154
Horton Hears a Who! (2008,  G)
155
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
156
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
157
A Walk to Remember (2002,  PG)
158
Haathi Mere Saathi (1971,  Unrated)
159
Skate or Die (2008,  Unrated)
160
Oliver & Company (1988,  G)
161
Cars (2006,  G)
162
The Cutting Edge: Going for the Gold (2006,  PG-13)
163
Australia (2008,  PG-13)
164
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
165
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
166
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
167
Just My Luck (2006,  PG-13)
168
Open Season (2006,  PG)
169
Taras Bulba (1962,  Unrated)
170
Shall We Dance (2004,  PG-13)
171
Baraka (1993,  Unrated)
172
Flightplan (2005,  PG-13)
173
Dumbo (1941,  G)
174
Bambi (1942,  G)
175
Bambi II (2006,  Unrated)
176
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
177
Stick It (2006,  PG-13)
178
Knockin' on Heaven's Door (2000,  R)
179
Date Movie (2006,  PG-13)
180
Shooter (2007,  R)
181
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
182
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
183
Problem Child (1990,  PG)
184
Mercury Rising (1998,  R)
185
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
186
Shut Up And Kiss Me (2004,  Unrated)
187
New York Minute (2004,  PG)
188
Original Sin (2001,  R)
189
Snow Dogs (2002,  PG)
190
The Green Mile (1999,  R)
191
The Piano (1993,  R)
192
Invincible (2006,  PG)
193
Three to Tango (1999,  PG-13)
194
Shine (1996,  PG-13)
195
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
196
The Last Samurai (2003,  R)
197
Nobody's Baby (2001,  R)
198
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
199
Johnny English (2003,  PG)
200
Head Over Heels (2001,  PG-13)
201
The Miracle of the Cards (2001,  Unrated)
202
Jump! (2007,  Unrated)
203
The Patriot (2000,  R)
204
Aitraaz (2004,  Unrated)
205
Death Defying Acts (2008,  PG)
206
Man of the Year (2006,  PG-13)
207
Happily N'Ever After (2006,  PG)
208
The Heartbreak Kid (2007,  R)
209
Andaaz (2003,  Unrated)
210
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
211
Mujhse Shaadi Karogi (2004,  Unrated)
212
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
213
Mongol (2008,  R)
214
Fracture (2007,  R)
215
Police Story II (1988,  PG-13)
216
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
217
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
218
Rat Race (2001,  PG-13)
219
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
220
Anastasia (1997,  G)
221
Alice in Wonderland (1903,  Unrated)
222
Mary Poppins (1964,  G)
223
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
224
Lady and the Tramp (1955,  G)
225
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
226
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
227
Brother Bear (2003,  G)
228
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
229
The Lion King (1994,  G)
230
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
231
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
232
Mulan (1998,  G)
233
Mulan II (2005,  G)
234
Brother Bear 2 (2006,  G)
235
The Sound of Music (1965,  G)
236
Ratatouille (2007,  G)
237
The Prince of Tides (1991,  R)
238
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
239
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
240
Shark Tale (2004,  PG)
241
Sappho (2008,  Unrated)
242
Amores Perros (2001,  R)
243
Richard III (1995,  R)
244
Cabaret (1972,  PG)
245
Carmen (1983,  R)
246
Modigliani (2004,  R)
247
Ray (2004,  PG-13)
248
Thelma & Louise (1991,  R)
249
Cinderella Man (2005,  PG-13)
250
Rocky Balboa (2006,  PG)
251
Frida Kahlo: The Ribbon That Ties the Bomb (1999,  Unrated)
252
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
253
Driven (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments