My Favorite Movies


  fb550732607's Rating My Rating
1
Identity (2003,  R)
2
The Butterfly Effect (2004,  R)
3
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
4
Martyrs (2008,  R)
5
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
6
Me Myself I (La Chance de ma vie) (2000,  R)
7
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
8
Le Roi et l'oiseau (The King and the Mockingbird) (2003,  Unrated)
9
The Sword in the Stone (1963,  G)
10
Pete's Dragon (1977,  G)
11
Bad Taste (2004,  Unrated)
12
Final Destination 3 (2006,  R)
13
Final Destination 2 (2003,  R)
14
Final Destination (2000,  R)
15
The Monster Squad (1987,  PG-13)
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
17
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
18
Love Story (1970,  PG)
19
Alias Betty (Betty Fisher et autres histoires) (Betty Fisher and Other Stories) (2002,  Unrated)
20
Le Poulpe (1998,  Unrated)
21
La Cérémonie (A Judgement in Stone) (1996,  Unrated)
22
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
23
Alice in Wonderland (1951,  G)
24
Psycho (1960,  R)
25
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
26
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
27
Gremlins (1984,  PG)
28
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
29
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
30
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
31
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
32
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
33
Comédie de l'innocence (Comedy of Innocence) (2000,  Unrated)
34
La Fidélité (Fidelity) (2000,  Unrated)
35
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
36
Scream (1996,  R)
37
Scream 2 (1997,  R)
38
Scream 3 (2000,  R)
39
The Silence of the Lambs (1991,  R)
40
Filles perdues, cheveux gras (Hypnotized & Hysterical) (2002,  Unrated)
41
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
42
Hoodwinked (2005,  PG)
43
The Shining (1980,  R)
44
A Clockwork Orange (1971,  R)
45
Wild Things (1998,  R)
46
Mary Poppins (1964,  G)
47
Monsters, Inc. (2001,  G)
48
The Incredibles (2004,  PG)
49
Gothika (2003,  R)
50
Bowling for Columbine (2002,  R)
51
The Ring (2002,  PG-13)
52
Le Bal des actrices (All About Actresses)(The Actress' Ball) (2008,  Unrated)
53
Dikkenek (2006,  Unrated)
54
Serial Mom (1994,  R)
55
Orora gongju (Princess Aurora) (2005,  Unrated)
56
Troll (1986,  PG-13)
57
Le Crime est Notre Affaire (2008,  Unrated)
58
Funny Games (2008,  R)
59
Ewoks: The Battle for Endor (1985,  Unrated)
60
The Ewok Adventure (Caravan of Courage) (1984,  G)
61
Saw V (2008,  R)
62
Saw IV (2007,  R)
63
Saw III (2006,  R)
64
Saw II (2005,  R)
65
Saw (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments