My Favorite Movies


  fb550733102's Rating My Rating
1
My Own Private Idaho (1991,  R)
2
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
3
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
4
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
6
Imagine Me & You (2006,  R)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
8
Easy Rider (1969,  R)
9
Buena Vista Social Club (1999,  G)
10
Léon (The Professional) (1994,  R)
11
Nina's Heavenly Delights (2007,  PG-13)
12
Snatch (2001,  R)
13
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
14
The African Queen (1951,  Unrated)
15
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
16
Donnie Darko (2001,  R)
17
Mad Max (1979,  R)
18
Finding Nemo (2003,  G)
19
Gangs of New York (2002,  R)
20
The General (1998,  R)
21
The Dam Busters (1954,  Unrated)
22
The Lost Boys (1987,  R)
23
Casshern (2004,  Unrated)
24
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
25
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
26
Bienvenue au gîte (Bed and Breakfast) (2003,  Unrated)
27
Breakfast on Pluto (2005,  R)
28
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
29
Kurt & Courtney (1998,  R)
30
Little Miss Sunshine (2006,  R)
31
Fight Club (1999,  R)
32
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
33
Henry & June (1990,  NC-17)
34
Paris, Texas (1984,  R)
35
The Ipcress File (1965,  Unrated)
36
Brief Encounter (1945,  Unrated)
37
The Whistle Blower (1987,  PG)
38
Into the West (1993,  PG)
39
Last Orders (2002,  R)
40
Before Sunset (2004,  R)
41
Before Sunrise (1995,  R)
42
The Quiet (2006,  R)
43
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
44
Soldier of God (2006,  Unrated)
45
American Beauty (1999,  R)
46
Rocky (1976,  PG)
47
Rocky II (1979,  PG)
48
Rocky III (1982,  PG)
49
Riding Giants (2004,  PG-13)
50
Out of Africa (1985,  PG)
51
Billabong Odyssey (2003,  PG)
52
Philadelphia (1993,  PG-13)
53
Middletown (2006,  Unrated)
54
Goldfish Memory (2003,  G)
55
Bound (1996,  R)
56
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
57
From Hell (2001,  R)
58
The Hunger (1983,  R)
59
Dead Poets Society (1989,  PG)
60
Fargo (1996,  R)
61
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
62
Brokeback Mountain (2005,  R)
63
The Commitments (1991,  R)
64
The Goonies (1985,  PG)
65
All Over Me (1997,  R)
66
Casino Royale (2006,  PG-13)
67
The Terminal (2004,  PG-13)
68
The Shining (1980,  R)
69
Volver (2006,  R)
70
Lost In Translation (2003,  R)
71
Collateral (2004,  R)
72
The Queen (2006,  PG-13)
73
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
74
Field of Dreams (1989,  PG)
75
Kissing Jessica Stein (2002,  R)
76
Good Will Hunting (1997,  R)
77
Love Actually (2003,  R)
78
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
79
Notes on a Scandal (2006,  R)
80
Billy Elliot (2000,  R)
81
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
82
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
83
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
84
Crash (2004,  R)
85
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
86
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
87
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
88
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
89
The Italian Job (1969,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments