My Favorite Movies
| fb551043481's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Big Eden (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Shelter (2007, R) |
|
| 3 |
Edge of Seventeen (1999, R) |
|
| 4 |
Latter Days (2004, Unrated) |
|
| 5 |
Beautiful Thing (1996, R) |
|
| 6 |
Kiss the Bride (2007, R) |
|
| 7 |
Torch Song Trilogy (1988, R) |
|
| 8 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 9 |
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993, R) |
|
| 10 |
Sordid Lives (2000, R) |
|
| 11 |
Die Mommie Die! (2003, R) |
|
| 12 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 13 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
| 14 |
The Best Little Whorehouse in Texas (1982, R) |
|
| 15 |
Straight Talk (1992, PG) |
|
| 16 |
The Prince of Tides (1991, R) |
|
| 17 |
Yentl (1983, PG) |
|
| 18 |
Funny Girl (1968, G) |
|
| 19 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 20 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
| 21 |
Tea With Mussolini (1999, PG) |
|
| 22 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 23 |
The First Wives Club (1996, PG) |
|
| 24 |
Gypsy (1993, Unrated) |
|
| 25 |
Then She Found Me (2007, R) |
|
| 26 |
Adam & Steve (2005, Unrated) |
|
| 27 |
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999, R) |
|
| 28 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 29 |
Bear Cub (Cachorro) (2004, R) |
|
| 30 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 31 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
| 32 |
But I'm A Cheerleader (2000, R) |
|
| 33 |
Save Me (2007, Unrated) |
|
| 34 |
On the Other Hand, Death (2008, R) |
|
| 35 |
Ice Blues (2008, R) |
|
| 36 |
Shock to the System (2006, R) |
|
| 37 |
Third Man Out (2005, Unrated) |
|
| 38 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 39 |
The Curiosity of Chance (2006, Unrated) |
|
| 40 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 41 |
Ghost (1990, R) |
|
| 42 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 43 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
| 44 |
Boys on the Side (1995, R) |
|
| 45 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 46 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 47 |
The Celluloid Closet (1996, R) |
|
| 48 |
Clara's Heart (1988, PG-13) |
|
| 49 |
In the Gloaming (1997, PG) |
|
| 50 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 51 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 52 |
Evening (2007, PG-13) |
|
| 53 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 54 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 55 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 56 |
Far From Heaven (2003, PG-13) |
|
| 57 |
The Gods Must Be Crazy (1980, PG) |
|
| 58 |
Grease (1978, PG) |
|
| 59 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 60 |
Serial Mom (1994, R) |
|
| 61 |
The Hanging Garden (1998, R) |
|
| 62 |
The House of Yes (1997, R) |
|
| 63 |
I Think I Do (1998, Unrated) |
|
| 64 |
Margaret Cho - Notorious C.H.O. (2002, Unrated) |
|
| 65 |
Margaret Cho: Assassin (2005, Unrated) |
|
| 66 |
Margaret Cho: Revolution (2004, Unrated) |
|
| 67 |
It's My Party (1996, R) |
|
| 68 |
I'm the One That I Want (2000, Unrated) |
|
| 69 |
Imitation of Life (1958, Unrated) |
|
| 70 |
All That Heaven Allows (1955, Unrated) |
|
| 71 |
Written on the Wind (1957, Unrated) |
|
| 72 |
Magnificent Obsession (1954, Unrated) |
|
| 73 |
Jeffrey (1995, R) |
|
| 74 |
Lady Sings the Blues (1972, R) |
|
| 75 |
Socket (2007, Unrated) |
|
| 76 |
Long-Term Relationship (2006, Unrated) |
|
| 77 |
Longtime Companion (1990, R) |
|
| 78 |
Dying Young (1991, R) |
|
| 79 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 80 |
Milk (2008, R) |
|
| 81 |
Maurice (1987, R) |
|
| 82 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 83 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 84 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 85 |
Making Love (1982, R) |
|
| 86 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 87 |
Postcards from the Edge (1990, R) |
|
| 88 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 89 |
Misery (1990, R) |
|
| 90 |
One True Thing (1998, R) |
|
| 91 |
The Opposite of Sex (1998, R) |
|
| 92 |
All Over The Guy (2001, R) |
|
| 93 |
Parting Glances (1986, Unrated) |
|
| 94 |
Prayers for Bobby (2009, Unrated) |
|
| 95 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 96 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 97 |
Shortbus (2006, Unrated) |
|
| 98 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
| 99 |
Same Time, Next Year (1978, PG) |
|
| 100 |
Sicko (2007, PG-13) |
|
| 101 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 102 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 103 |
The Sum of Us (1995, R) |
|
| 104 |
Tarnation (2004, Unrated) |
|
| 105 |
Fat Girls (2006, R) |
|
| 106 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 107 |
Urbania (2000, R) |
|
| 108 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 109 |
2 Minutes Later (2007, Unrated) |
|
| 110 |
20 Centimeters (20 Centimetres) (20 centímetros) (2005, Unrated) |
|
| 111 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 112 |
Another Gay Movie (2006, Unrated) |
|
| 113 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 114 |
Antarctica (2008, R) |
|
| 115 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 116 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 117 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 118 |
Bad Education (La Mala educación) (2004, NC-17) |
|
| 119 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 120 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 121 |
Batman Gotham Knight (2008, Unrated) |
|
| 122 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 123 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 124 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 125 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 126 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 127 |
Cambridge Spies (2003, Unrated) |
|
| 128 |
Chris & Don: A Love Story (2007, Unrated) |
|
| 129 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 130 |
Cowboys & Angels (2003, Unrated) |
|
| 131 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 132 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
| 133 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 134 |
Doubt (2008, PG-13) |
|
| 135 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 136 |
Doing Time on Maple Drive (1992, Unrated) |
|
| 137 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 138 |
East Side Story (2006, Unrated) |
|
| 139 |
Eating Out (2004, Unrated) |
|
| 140 |
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006, Unrated) |
|
| 141 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 142 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 143 |
Reine Geschmacksache (Fashion Victims) (2007, Unrated) |
|
| 144 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 145 |
Finding North (1997, Unrated) |
|
| 146 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 147 |
Get Real (1999, R) |
|
| 148 |
Get Your Stuff (2000, Unrated) |
|
| 149 |
Go (1999, R) |
|
| 150 |
The Broken Hearts Club (2000, R) |
|
| 151 |
Hilary and Jackie (1998, R) |
|
| 152 |
Muriel's Wedding (1995, R) |
|
| 153 |
In America (2003, PG-13) |
|
| 154 |
Itty Bitty Titty Committee (2007, Unrated) |
|
| 155 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 156 |
The Living End (2008, Unrated) |
|
| 157 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 158 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 159 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 160 |
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997, R) |
|
| 161 |
Mambo Italiano (2003, R) |
|
| 162 |
Mulligans (2008, Unrated) |
|
| 163 |
Love! Valour! Compassion! (1997, R) |
|
| 164 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
| 165 |
Memento (2000, R) |
|
| 166 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 167 |
The Golden Compass (2007, PG-13) |
|
| 168 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 169 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 170 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 171 |
Naked Lunch (1991, R) |
|
| 172 |
Mysterious Skin (2005, NC-17) |
|
| 173 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 174 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 175 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 176 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 177 |
Pedro (2008, Unrated) |
|
| 178 |
Peaceful Warrior (2006, PG-13) |
|
| 179 |
Priest (1995, R) |
|
| 180 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 181 |
The Trip (2003, R) |
|
| 182 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 183 |
The Reader (2008, R) |
|
| 184 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 185 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 186 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 187 |
Little Children (2006, R) |
|
| 188 |
Real Women Have Curves (2002, PG-13) |
|
| 189 |
Quinceañera (Echo Park, L.A.) (2005, R) |
|
| 190 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 191 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 192 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |
|
| 193 |
Flatliners (1990, R) |
|
| 194 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 195 |
Songcatcher (2000, PG-13) |
|
| 196 |
Southern Comfort (2001, Unrated) |
|
| 197 |
Straight Jacket (2004, Unrated) |
|
| 198 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 199 |
Under One Roof (2002, Unrated) |
|
| 200 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |



































































































































































































