My Favorite Movies


  fb551105839's Rating My Rating
1
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
2
The Constant Gardener (2005,  R)
3
Blind Chance (Przypadek) (1989,  Unrated)
4
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
5
Schindler's List (1993,  R)
6
Into the Wild (2007,  R)
7
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
8
Requiem for a Dream (2000,  R)
9
Forrest Gump (1994,  PG-13)
10
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
11
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
12
Volver (2006,  R)
13
Lost In Translation (2003,  R)
14
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
15
Notes on a Scandal (2006,  R)
16
A Clockwork Orange (1971,  R)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
19
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
20
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
21
Obsluhoval Jsem Anglického Krále (I Served the King of England) (2008,  R)
22
Meduzot (Jellyfish) (2008,  Unrated)
23
Dead Man (1995,  R)
24
Bandyta (Brute) (1998,  Unrated)
25
Paris (,  R)
26
Czlowiek z Marmuru (Man of Marble) (1981,  Unrated)
27
The Hours (2002,  PG-13)
28
Persona (1966,  Unrated)
29
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
30
Transylvania (2006,  Unrated)
31
Dogville (2003,  R)
32
Trainspotting (1996,  R)
33
Buena Vista Social Club (1999,  G)
34
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
35
33 Scenes from Life (2008,  Unrated)
36
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
37
Frygtelig lykkelig (Terribly Happy) (2008,  Unrated)
38
Babel (2006,  R)
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
40
The Mermaid (Rusalka) (2008,  Unrated)
41
Filth and Wisdom (2008,  Unrated)
42
Karamazovi (The Karamazovs) (The Karamazov Brothers) (2008,  Unrated)
43
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
44
8 1/2 Women (2000,  R)
45
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
46
Boisko bezdomnych (2008,  Unrated)
47
Persepolis (2007,  PG-13)
48
Empire of the Sun (1987,  PG)
49
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
50
XXY (2007,  Unrated)
51
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
52
Tatarak (Sweet Rush) (2009,  Unrated)
53
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
54
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments