My Favorite Movies


  fb551755288's Rating My Rating
1
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
5
Rescue from Gilligan's Island (1978,  Unrated)
6
Mad Max (1979,  R)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
11
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
12
The Beastmaster (1982,  PG)
13
Willow (1988,  PG)
14
Tombstone (1993,  R)
15
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
16
Braveheart (1995,  R)
17
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
18
Gladiator (2000,  R)
19
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
20
Home Alone (1990,  PG)
21
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
22
Ice Age (2002,  PG)
23
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
25
Independence Day (1996,  PG-13)
26
Knocked Up (2007,  R)
27
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
28
National Treasure (2004,  PG)
29
Notting Hill (1999,  PG-13)
30
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
31
Rocky (1976,  PG)
32
Rocky Balboa (2006,  PG)
33
Rocky II (1979,  PG)
34
Rocky III (1982,  PG)
35
Rocky IV (1985,  PG)
36
The Goonies (1985,  PG)
37
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
38
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
39
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
40
The Rock (1996,  R)
41
The Shawshank Redemption (1994,  R)
42
Top Gun (1986,  PG)
43
Steel Dawn (1987,  R)
44
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
45
The Harlem Globetrotters on Gilligan's Island (1981,  Unrated)
46
Waterworld (1995,  PG-13)
47
The Dark Crystal (1982,  PG)
48
Ewoks: The Battle for Endor (1985,  Unrated)
49
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
50
Beastmaster 2: Through the Portal of Time (1991,  PG-13)
51
Masters of the Universe (1987,  PG)
52
Lonesome Dove (,  Unrated)
53
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
54
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
55
The Fugitive (1993,  PG-13)
56
Lethal Weapon (1987,  R)
57
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
58
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
59
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
60
The Condemned (2007,  R)
61
A Few Good Men (1992,  R)
62
Apollo 13 (1995,  PG)
63
Footloose (1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments