My Favorite Movies
| fb551959081's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006, R) |
|
| 2 |
Kurz und schmerzlos (Short Sharp Shock) (1998, Unrated) |
|
| 3 |
Gizli Yüz (The Secret Face) (1991, Unrated) |
|
| 4 |
Zügürt Aga (The Agha) (1985, Unrated) |
|
| 5 |
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007, Unrated) |
|
| 6 |
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001, PG) |
|
| 7 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988, Unrated) |
|
| 8 |
Thesis (Tesis) (1996, R) |
|
| 9 |
Volver (2006, R) |
|
| 10 |
Caótica Ana (Chaotic Ana) (2007, Unrated) |
|
| 11 |
Habana Blues (2005, Unrated) |
|
| 12 |
Hum Tum (2004, Unrated) |
|
| 13 |
Gori vatra (Fuse) (2004, Unrated) |
|
| 14 |
Keinohrhasen (Rabbit Without Ears) (2007, Unrated) |
|
| 15 |
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006, Unrated) |
|
| 16 |
American History X (1998, R) |
|
| 17 |
Good Bye, Lenin (2004, R) |
|
| 18 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 19 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 20 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001, PG) |
|
| 21 |
Shi gan (Time) (2007, Unrated) |
|
| 22 |
My Beautiful Laundrette (1985, R) |
|
| 23 |
Big Fish (2003, PG-13) |























