My Favorite Movies


  fb552226209's Rating My Rating
1
Scorchers (1991,  R)
2
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
3
Secretary (2002,  R)
4
A League of Their Own (1992,  PG)
5
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
6
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
7
Black Hawk Down (2001,  R)
8
Blazing Saddles (1974,  R)
9
Cool Runnings (1993,  PG)
10
Dead Poets Society (1989,  PG)
11
Disturbia (2007,  PG-13)
12
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
13
Finding Nemo (2003,  G)
14
High Fidelity (2000,  R)
15
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
16
I, Robot (2004,  PG-13)
17
Ice Age (2002,  PG)
18
Independence Day (1996,  PG-13)
19
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
22
Lost In Translation (2003,  R)
23
Men in Black (1997,  PG-13)
24
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
26
Queen of the Damned (2002,  R)
27
Scary Movie (2000,  R)
28
Serendipity (2001,  PG-13)
29
Shaun of the Dead (2004,  R)
30
Shrek (2001,  PG)
31
Spaceballs (1987,  PG)
32
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
33
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
34
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
35
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
36
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
37
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
38
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
39
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
40
The Color Purple (1985,  PG-13)
41
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
44
The Lost Boys (1987,  R)
45
The Matrix (1999,  R)
46
The Matrix Reloaded (2003,  R)
47
The Matrix Revolutions (2003,  R)
48
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
49
The Ring (2002,  PG-13)
50
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
51
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
52
The Sound of Music (1965,  G)
53
The Terminator (1984,  R)
54
The Waterboy (1998,  PG-13)
55
The Wizard of Oz (1939,  G)
56
Top Gun (1986,  PG)
57
Toy Story (1995,  G)
58
Trainspotting (1996,  R)
59
Wayne's World (1992,  PG-13)
60
When Harry Met Sally (1989,  R)
61
X-Men (2000,  PG-13)
62
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
63
X2 (2003,  PG-13)
64
Labyrinth (1986,  PG)
65
Pulp Fiction (1994,  R)
66
The Secretary (1995,  R)
67
The Breakfast Club (1985,  R)
68
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
69
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
70
Awakenings (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments