My Favorite Movies


  fb552603366's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Almost Famous (2000,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
American Beauty (1999,  R)
5
American History X (1998,  R)
6
Casablanca (1943,  PG)
7
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
8
Crash (2004,  R)
9
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
10
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
12
Fargo (1996,  R)
13
Interview with the Vampire (1994,  R)
14
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
15
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
16
Little Miss Sunshine (2006,  R)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
19
Pulp Fiction (1994,  R)
20
Requiem for a Dream (2000,  R)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
22
The Usual Suspects (1995,  R)
23
The Wizard of Oz (1939,  G)
24
Closer (2004,  R)
25
Gone With the Wind (1939,  G)
26
Back to the Future (1985,  PG)
27
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
28
Brokeback Mountain (2005,  R)
29
Dead Poets Society (1989,  PG)
30
Finding Neverland (2004,  PG)
31
Forrest Gump (1994,  PG-13)
32
Girl, Interrupted (1999,  R)
33
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
34
Lost In Translation (2003,  R)
35
Memento (2000,  R)
36
Reservoir Dogs (1992,  R)
37
Sleepy Hollow (1999,  R)
38
Snatch (2001,  R)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
41
The Departed (2006,  R)
42
The Fifth Element (1997,  PG-13)
43
The Goonies (1985,  PG)
44
The Incredibles (2004,  PG)
45
The Shawshank Redemption (1994,  R)
46
The Shining (1980,  R)
47
The Silence of the Lambs (1991,  R)
48
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
49
The Sound of Music (1965,  G)
50
The Terminator (1984,  R)
51
There's Something About Mary (1998,  R)
52
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
53
Toy Story (1995,  G)
54
X2 (2003,  PG-13)
55
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
56
Thirteen (2003,  R)
57
Heavenly Creatures (1994,  R)
58
Citizen Kane (1941,  PG)
59
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
60
Matador (1986,  NC-17)
61
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
62
Volver (2006,  R)
63
Everybody's Famous! (2001,  R)
64
Ed Wood (1994,  R)
65
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
66
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
67
Amarcord (1974,  R)
68
Sabrina (1954,  Unrated)
69
The Sweet Hereafter (1997,  R)
70
Camila (1984,  R)
71
De eso no se habla (I Don't Want to Talk About It) (1993,  PG-13)
72
Psycho (1960,  R)
73
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
74
Mediterraneo (1991,  R)
75
The Scent of Green Papaya (,  Unrated)
76
21 Grams (2003,  R)
77
Traffic (2000,  R)
78
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
79
Amores Perros (2001,  R)
80
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
81
Thesis (Tesis) (1996,  R)
82
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
83
The Others (2001,  PG-13)
84
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
85
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
86
Delicatessen (1991,  R)
87
The Doors (1991,  R)
88
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
89
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
90
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
91
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
92
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
93
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
94
The Graduate (1967,  PG)
95
Highlander (1986,  R)
96
The Piano (1993,  R)
97
Deconstructing Harry (1997,  R)
98
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
99
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
100
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
101
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
102
The Method (El Metodo) (2007,  Unrated)
103
The Godfather (1972,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments