My Favorite Movies


  fb553063741's Rating My Rating
1
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) (1966,  Unrated)
2
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
3
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
4
Teorema (,  Unrated)
5
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
6
Being John Malkovich (1999,  R)
7
A Die Flambierte Frau (A Woman in Flames) (1984,  Unrated)
8
Lost Highway (1997,  R)
9
Secretary (2002,  R)
10
Caro diario (Dear Diary) (Journal Intime) (1994,  Unrated)
11
The Dancer Upstairs (2002,  R)
12
Baby Doll (1956,  R)
13
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
14
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974,  R)
15
New York Beat Movie (Downtown 81) (2001,  Unrated)
16
Dodesukaden (Clickety-Clack) (1970,  Unrated)
17
Tampopo (1985,  Unrated)
18
All About Eve (1950,  Unrated)
19
Freaks (1932,  Unrated)
20
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004,  R)
21
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
22
Jackie Brown (1997,  R)
23
Alice in den Städten (Alice in the Cities) (1974,  Unrated)
24
America, America (The Anatolian Smile) (1963,  Unrated)
25
Hakuchi (The Idiot) (1963,  Unrated)
26
Va Savoir (2001,  PG-13)
27
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
28
Husbands (1970,  PG-13)
29
Il Divo (2009,  Unrated)
30
Crash (1996,  NC-17)
31
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
32
Never on Sunday (1960,  Unrated)
33
Planet of the Apes (1968,  PG)
34
Girlfight (2000,  R)
35
Pola X (2000,  Unrated)
36
Matador (1986,  NC-17)
37
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
38
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
39
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
40
Aprile (1998,  Unrated)
41
Repulsion (1965,  Unrated)
42
The Belly of an Architect (1987,  R)
43
Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón (Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom) (1980,  Unrated)
44
Mighty Aphrodite (1995,  R)
45
Love Streams (1984,  PG-13)
46
The Misfits (1961,  Unrated)
47
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
48
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
49
Fat City (1972,  PG)
50
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) (1992,  R)
51
Shadows (1959) (,  Unrated)
52
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
53
Butterfly Kiss (1996,  Unrated)
54
Even Cowgirls Get the Blues (1994,  R)
55
Le Boucher (1971,  Unrated)
56
Don't Come Knocking (2006,  R)
57
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
58
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
59
Tristana (1970,  Unrated)
60
Boys Don't Cry (1999,  R)
61
Human Nature (2002,  R)
62
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
63
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
64
Trop belle pour toi (Too Beautiful for You) (1989,  R)
65
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
66
Dolls (2002,  Unrated)
67
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
68
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
69
Transylvania (2006,  Unrated)
70
To Die For (1995,  R)
71
Naked Lunch (1991,  R)
72
Tempest (1982,  PG)
73
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
74
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
75
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
76
25th Hour (2002,  R)
77
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
78
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
79
Roman Holiday (1953,  Unrated)
80
Vertigo (1958,  PG)
81
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
82
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
83
Foxy Brown (1974,  R)
84
My Fair Lady (1964,  G)
85
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
86
La Femme Infidèle (The Unfaithful Wife) (,  Unrated)
87
The Silence (1963,  Unrated)
88
Casino (1995,  R)
89
The Cement Garden (1992,  Unrated)
90
Salaam Bombay! (1988,  Unrated)
91
Sweetie (1989,  R)
92
Heavenly Creatures (1994,  R)
93
21 Grams (2003,  R)
94
Alien (1979,  R)
95
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
96
8 1/2 (1963,  Unrated)
97
Monster's Ball (2001,  R)
98
Bandits (2001,  PG-13)
99
Kids (1995,  NC-17)
100
The Constant Gardener (2005,  R)
101
Tokyo Decadence (1991,  NC-17)
102
The Hunger (1983,  R)
103
Chinatown (1974,  R)
104
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
105
La Graine et le Mulet (The Secret of the Grain) (Couscous) (2007,  Unrated)
106
The Duchess of Langeais (Ne Touchez Pas La Hache)(Don't Touch the Axe) (2007,  Unrated)
107
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
108
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963,  Unrated)
109
Twelfth Night: Or What You Will (1998,  PG)
110
Synecdoche, New York (2008,  R)
111
Versailles (2008,  Unrated)
112
Rushmore (1998,  R)
113
De la guerre (On War) (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments