Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb553366540's Rating My Rating
1
Rocky (1976,  PG)
2
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
4
Coming to America (1988,  R)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Goes to show; with the right direction, you can make even the most hokiest of stories into a classic. How can anyone not like E.T.?
6
The Goonies (1985,  PG)
7
Saving Private Ryan (1998,  R)
8
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
9
Shaun of the Dead (2004,  R)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Braveheart (1995,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
14
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
15
Friday (1995,  R)
16
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
17
The Shawshank Redemption (1994,  R)
18
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
19
Wedding Crashers (2005,  R)
20
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
21
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
23
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
24
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
25
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
26
Black Hawk Down (2001,  R)
27
Collateral (2004,  R)
28
Crash (2004,  R)
29
Die Hard (1988,  R)
30
Jaws (1975,  PG)
31
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
32
Nacho Libre (2006,  PG)
33
Forrest Gump (1994,  PG-13)
34
Garden State (2004,  R)
35
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
36
Gladiator (2000,  R)
37
Halloween (1978,  R)
38
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
39
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
I really love this movie. Not only cuz I'm a big Bill Murray fan but just the way the film was shot. Almost minimalistic in its approach. Instead of big production this makes you 'appreciate the smaller things'. I really dig that. Add a killer soundtrack as well as Scarlett Johanson and I'm sold. This movie is beautiful...And no I'm not gay...well...
40
Hot Fuzz (2007,  R)
41
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
42
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
43
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
44
Just Friends (2005,  PG-13)
45
Jurassic Park (1993,  PG-13)
46
Interview with the Vampire (1994,  R)
47
Knocked Up (2007,  R)
48
Liar Liar (1997,  PG-13)
49
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
50
Lucky Number Slevin (2006,  R)
51
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
52
Memento (2000,  R)
53
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
54
Office Space (1999,  R)
55
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
56
Rush Hour (1998,  PG-13)
57
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
58
Rounders (1998,  R)
59
Rocky Balboa (2006,  PG)
60
Rocky II (1979,  PG)
61
Rocky III (1982,  PG)
62
Rocky IV (1985,  PG)
63
Seven (Se7en) (1995,  R)
64
Shrek (2001,  PG)
65
Shrek 2 (2004,  PG)
66
Sin City (2005,  R)
67
Sixteen Candles (1984,  PG)
68
Snatch (2001,  R)
69
Speed (1994,  R)
70
Spaceballs (1987,  PG)
71
Spider-Man (2002,  PG-13)
72
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
73
Taxi Driver (1976,  R)
74
The Boondock Saints (1999,  R)
75
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
76
The Breakfast Club (1985,  R)
77
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
78
The Crow (1994,  R)
79
The Departed (2006,  R)
80
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
81
The Exorcist (1973,  R)
82
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
83
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
84
The Green Mile (1999,  R)
85
The Grudge (2004,  PG-13)
86
The Incredibles (2004,  PG)
87
The Last Samurai (2003,  R)
88
The Lion King (1994,  G)
89
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
90
The Matrix (1999,  R)
91
The Matrix Reloaded (2003,  R)
92
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
93
The Notebook (2004,  PG-13)
94
The Rock (1996,  R)
95
The Ring (2002,  PG-13)
96
The Silence of the Lambs (1991,  R)
97
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
98
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
99
The Terminator (1984,  R)
100
The Usual Suspects (1995,  R)
101
There's Something About Mary (1998,  R)
102
Titanic (1997,  PG-13)
103
Tombstone (1993,  R)
104
Top Gun (1986,  PG)
105
Toy Story (1995,  G)
106
Underworld (2003,  R)
107
V for Vendetta (2006,  R)
108
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
109
X-Men (2000,  PG-13)
110
Zoolander (2001,  PG-13)
111
A River Runs Through It (1992,  PG)
112
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
113
A Time to Kill (1996,  R)
114
The Last of the Mohicans (1992,  R)
115
Chocolat (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments