My Favorite Movies


  fb553643579's Rating My Rating
1
I Am Legend (2007,  PG-13)
2
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
3
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
4
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
5
Sarkar (2005,  Unrated)
6
Black (2005,  Unrated)
7
Chameli (2004,  Unrated)
8
Atonement (2007,  R)
9
I Am Sam (2002,  PG-13)
10
A Wednesday (2008,  Unrated)
11
The Reader (2008,  R)
The Reader
LOVED IT.The Reader is an unconvential love story of a young boy's love for an older woman.A moving and touching film.Kate Winslet amazes you with a great potrayal of an ex SS guard.
12
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
13
The Aviator (2004,  PG-13)
14
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
15
Ankahee (2006,  Unrated)
Ankahee
A sensitive and realistic film on infidelty.Dialogues straight from real life.Performances from Aftab,Amesha and Esha are so sincere and believeable.The music is very emotional and beautiful.Overall a film that touched my heart and kept me glued to the screen till the very end.Esha Deol simply rocked!
16
Parineeta (2005,  G)
17
Fashion (2008,  Unrated)
18
Page 3 (2005,  Unrated)
19
Corporate (2006,  Unrated)
Corporate
A film that was able to keep me glued to the screen from the strart to the end.Bipasha carrys her role well and Madhur Bhandarkar shines yet again

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments