My Favorite Movies
| fb554173656's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 2 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R)
The other night I was privileged enough to see the wonderful Grindhouse. It's Tarantino & Rodriguez's double bill homage to grindhouse cinema; the small dirty back end of town cinemas and its b-grade sleazy flicks. It was wonderfully set in the modest back alley outdoor Luna Leederville setting as it gushed with rain and punters struggled, mostly compacting themselves in a tiny corner where canvas lay above. The smell of a back smoker and later in the night the suspicious flicker of weed all laid its course for one of the funniest, wonderfully self indulgent, cleaver, witty, hilarious, (did I mention) funny, celebratory film. |
|
| 3 |
The Kite Runner (2008, PG-13)
I am still yet to read the book so I can't place judgment (like so many others) in denouncing this film in comparison to the original novel. What I can say, however, is how lucky I am to see such a wonderful film. It is poetic, engaging, beautifully delivered with great performances from all cast. The story is tragic and spiritual and a very accessible story. The script builds every moment up at the right time and the overall presentation is highly moving. Vastly recommend viewing. |
|
| 4 |
36 quai des orfevres (2005, Unrated) |
|
| 5 |
Babel (2006, R) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 7 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 8 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 9 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004, R) |
|
| 10 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 11 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 12 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 13 |
A Scanner Darkly (2006, R) |
|
| 14 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 15 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 16 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 17 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 18 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 19 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 20 |
Constantine (2005, R) |
|
| 21 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 22 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 23 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 24 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 25 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 26 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 27 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 28 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 29 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 30 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 31 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 32 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 33 |
Saw (2004, R) |
|
| 34 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 35 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 36 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 37 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 38 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 40 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 41 |
The Departed (2006, R) |
|
| 42 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 43 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 44 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 45 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 46 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 47 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 48 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 49 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 50 |
Underworld (2003, R) |
|
| 51 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 52 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 53 |
2:37 (2006, Unrated) |
|
| 54 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 55 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 56 |
Bloody Sunday (2002, R) |
|
| 57 |
Candy (2006, R) |
|
| 58 |
Catch a Fire (2006, PG-13) |
|
| 59 |
Crackerjack 3 (2000, PG-13) |
|
| 60 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 61 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 62 |
Kenny (2008, PG-13) |
|
| 63 |
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983, Unrated) |
|
| 64 |
Kundun (1997, PG-13) |
|
| 65 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 66 |
Monty Python's The Meaning of Life (1983, R) |
|
| 67 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 68 |
Loose Change: Final Cut (2007, Unrated) |
|
| 69 |
Millions (2005, PG) |
|
| 70 |
Narc (2002, R) |
|
| 71 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 72 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 73 |
Paycheck (2003, PG-13) |
|
| 74 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 75 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 76 |
Snow Falling on Cedars (1999, PG-13) |
|
| 77 |
Swimming Pool (2003, R) |
|
| 78 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 79 |
The Castle (1999, R) |
|
| 80 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 81 |
The Queen (2006, PG-13) |
|
| 82 |
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993, R) |
|
| 83 |
Touching the Void (2004, R) |
|
| 84 |
Tsotsi (2006, R) |
|
| 85 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 86 |
Wah-Wah (2006, R) |
|
| 87 |
Zelig (1983, PG) |
|
| 88 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 89 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 90 |
I'm Not There (2007, R)
I'm Not There cannot be described as an enjoyable viewing. It is certainly a taxing and straining film and for a lot of people creates inner turmoil over feeling ignorant and confused over a subject you feet you should have relatively known. Having said that, Todd Haynes's attempt at an experimental bio-pic should be commended for its very daring and ultimately provocative strategy. I'm Not There is a film that leads people to ponder as they leave the cinema. Stylistically, this film is brilliant. Each character, performed by a top notch cast, with notable merit to Cate Blanchet, embodies a different filmic style and these individual characters who represent the Bob Dylan legacy are thrown in a blender and served whipped for the audience to unjumble. However the film perfectly crafts its argument that people try and claim to understand the real Bob Dylan (art form and person) whilst on the contrary, he is an incomprehensible and contradictory character. The result sits brilliantly in my mind; this is a true masterpiece of the ages. Bold, pretentious and self indulgent (yet all in good ways), I'm Not There is, beautiful, intriguing and unsettling; a very worthy film for those who don't want to wind down, but really get their mind ticking. |
|
| 91 |
Standing In The Shadows of Motown (2002, PG) |
|
| 92 |
Sin City (2005, R) |




























































































