Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb554263238's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
American Beauty (1999,  R)
3
American Pie (1999,  R)
4
American Pie 2 (2001,  R)
5
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
6
American Wedding (2003,  R)
7
Big Momma's House (2000,  PG-13)
8
Cars (2006,  G)
9
Cinderella (1950,  G)
10
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
11
Face/Off (1997,  R)
12
Hitch (2005,  PG-13)
13
I Am Sam (2002,  PG-13)
14
Ice Age (2002,  PG)
15
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
16
Jurassic Park (1993,  PG-13)
17
Lord of War (2005,  R)
18
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
19
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
22
Shrek (2001,  PG)
23
Shrek 2 (2004,  PG)
24
Step Up (2006,  PG-13)
25
The Godfather (1972,  R)
26
The Godfather, Part II (1974,  R)
27
The Godfather, Part III (1990,  R)
28
The Illusionist (2006,  PG-13)
29
The Notebook (2004,  PG-13)
30
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
31
The Princess Diaries (2001,  G)
32
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
33
Malena (2000,  R)
34
Gone With the Wind (1939,  G)
35
Seven (Se7en) (1995,  R)
36
The Passion of the Christ (2004,  R)
37
The Pianist (2002,  R)
38
The Prestige (2006,  PG-13)
39
The Silence of the Lambs (1991,  R)
40
School of Rock (2003,  PG-13)
41
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
42
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
43
The Longest Yard (2005,  PG-13)
44
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
45
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
46
Beauty and the Beast (1991,  G)
47
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
48
Jumper (2008,  PG-13)
49
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
50
Titanic (1997,  PG-13)
51
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
52
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
53
21 (2008,  PG-13)
54
Showgirl Murders (1996,  Unrated)
55
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
56
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
57
Classic Dance of Love (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments