My Favorite Movies
| fb554277659's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 2 |
Boy A (2007, R) |
|
| 3 |
Naked (1993, Unrated) |
|
| 4 |
Life Is Sweet (1991, R) |
|
| 5 |
Happy-Go-Lucky (2008, R) |
|
| 6 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 7 |
Running With Scissors (2006, R) |
|
| 8 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 9 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 10 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 11 |
Control (2007, R) |
|
| 12 |
Manic (2002, R) |
|
| 13 |
Prozac Nation (2005, R) |
|
| 14 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 15 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 16 |
Driving Lessons (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 18 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 19 |
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005, Unrated) |
|
| 20 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 21 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 22 |
Brick (2006, R) |
|
| 23 |
Tempo (2003, R) |
|
| 24 |
2046 (2005, R) |
|
| 25 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 27 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 28 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 29 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 30 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
| 31 |
Before Sunset (2004, R) |
|
| 32 |
Once (2007, R) |
|
| 33 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 34 |
In Search of a Midnight Kiss (2008, Unrated)
it reminds me of before sunrise/sunset but i gotta say it's not the same. it doesnt show LA in a very flattering way yet you'll find it beautiful anyway because of all this little things you dont usually see in many hollywood movies about LA.. |
|
| 35 |
(500) Days of Summer (2009, PG-13) |
|
| 36 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 37 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 38 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 39 |
Atonement (2007, R) |
|
| 40 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 41 |
Am Ende kommen Touristen (2007, Unrated) |
|
| 42 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 43 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 44 |
Colditz (2005, R) |
|
| 45 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 46 |
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003, R) |
|
| 47 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 48 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 49 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 50 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 51 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 52 |
Half Nelson (2006, R) |




















































