My Favorite Movies


  fb557017503's Rating My Rating
1
All That Jazz (1979,  R)
2
Annie Hall (1977,  PG)
3
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
4
The Hours (2002,  PG-13)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Lost In Translation (2003,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Father of the Bride (1950,  Unrated)
9
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
The Corn Is Green (1978,  Unrated)
12
The Deer Hunter (1978,  R)
13
Pretty Woman (1990,  R)
14
Shrek (2001,  PG)
15
Sin City (2005,  R)
16
The Godfather (1972,  R)
17
The Shawshank Redemption (1994,  R)
18
The Matrix (1999,  R)
19
The Notebook (2004,  PG-13)
20
Transformers (2007,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
32
Dead Man (1995,  R)
33
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
34
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
35
Manhattan (1979,  R)
36
Anything Else (2003,  R)
37
Metropolis (1927,  Unrated)
38
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
39
Popiól i diament (Ashes and Diamonds) (1958,  Unrated)
40
Morometii (The Moromete Family) (1988,  Unrated)
41
Blade Runner (1982,  R)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
43
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
44
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
45
Alien (1979,  R)
46
Aliens (1986,  R)
47
Alien 3 (1992,  R)
48
Desperado (1995,  R)
49
Day One (1989,  Unrated)
50
Saving Private Ryan (1998,  R)
51
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
52
Eyes Wide Shut (1999,  R)
53
Platoon (1986,  R)
54
Born on the Fourth of July (1989,  R)
55
Apocalypse Now (1979,  R)
56
Full Metal Jacket (1987,  R)
57
La Vingt-cinquième heure (The 25th Hour) (1967,  Unrated)
58
25th Hour (2002,  R)
59
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
60
Un Flic (Dirty Money) (1972,  PG)
61
Flic Story (1975,  Unrated)
62
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
63
The Maltese Falcon (1931,  Unrated)
64
Casablanca (1943,  Unrated)
65
The Old Man and the Sea (1958,  Unrated)
66
Adam's Rib (1949,  Unrated)
67
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
68
On Golden Pond (1981,  PG)
69
The Lion in Winter (1968,  PG)
70
The Devil at 4 O'clock (1961,  Unrated)
71
Sabrina (1954,  Unrated)
72
Sabrina (1995,  PG)
73
Tokyo Joe (1949,  Unrated)
74
We're No Angels (1955,  Unrated)
75
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
76
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
77
High Sierra (1941,  Unrated)
78
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
79
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
80
Is Paris Burning? (Paris brûle-t-il?) (1966,  Unrated)
81
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
82
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
83
L'Amour n'est pas un péché (1952,  Unrated)
84
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
85
The Fifth Element (1997,  PG-13)
86
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
87
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
88
Léon (The Professional) (1994,  R)
89
Subway (1985,  R)
90
E la nave Va (And the Ship Sails On) (1984,  PG)
91
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
92
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
93
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
94
Viridiana (1961,  R)
95
The Jungle Book (1967,  PG)
96
Children of a Lesser God (1986,  R)
97
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
98
The Killing Fields (1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments