My Favorite Movies


  fb557109534's Rating My Rating
1
Steel Magnolias (1989,  PG)
2
Beaches (1988,  PG-13)
3
When Night Is Falling (1995,  R)
When Night Is Falling
My favorite lesbian romance film.
4
The Notebook (2004,  PG-13)
5
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
6
The Blue Butterfly (2004,  PG)
7
Phoebe in Wonderland (2009,  PG-13)
8
Philadelphia (1993,  PG-13)
9
Sybil (1976,  Unrated)
10
The Laramie Project (2002,  R)
11
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father (2008,  Unrated)
12
I Am Sam (2002,  PG-13)
13
All Over Me (1997,  R)
14
The Elephant Man (1980,  PG)
15
American Pie (1999,  R)
16
Combats de femme (Un amour de femme, A Woman's Love) (2004,  Unrated)
17
Bar Girls (1995,  R)
18
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
19
Chocolat (2000,  PG-13)
20
Mrs. Brown (1997,  PG)
21
The English Patient (1996,  R)
22
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
23
Juno (2007,  PG-13)
24
Atonement (2007,  R)
25
This Is England (2007,  Unrated)
26
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
27
The Visitor (2008,  PG-13)
28
Life as a House (2001,  R)
29
The Way We Were (1973,  PG)
30
Singin' in the Rain (1952,  G)
31
Chicago (2002,  PG-13)
32
Rent (2005,  PG-13)
33
The Lost Boys (1987,  R)
34
Lost and Delirious (2001,  R)
35
Milk (2008,  R)
36
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
37
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
38
Dead Poets Society (1989,  PG)
39
Walk the Line (2005,  PG-13)
40
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
41
Resident Evil (2002,  R)
42
Saving Face (2005,  R)
43
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
44
Shall We Dance (2004,  PG-13)
45
Slumdog Millionaire (2008,  R)
46
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
47
High Art (1998,  R)
48
Love and Other Catastrophes (1997,  R)
49
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
50
Terms of Endearment (1983,  PG)
51
Twilight (2008,  PG-13)
52
Young at Heart (Young@Heart) (2007,  PG)
53
Seven Pounds (2008,  PG-13)
54
Sylvia (2003,  R)
55
Pearl Diver (2004,  PG-13)
56
The Magdalene Sisters (2003,  R)
57
Brideshead Revisited (2008,  PG-13)
58
Rachel Getting Married (2008,  R)
59
Steam (2007,  Unrated)
60
Childhood's End (1997,  Unrated)
61
Little Fish (2006,  R)
62
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
63
The Republic of Love (2004,  Unrated)
64
Smile (2005,  PG-13)
65
Saving Grace (2000,  R)
66
For the Boys (1991,  R)
67
Across the Universe (2007,  PG-13)
68
Hate Crime (2005,  R)
Hate Crime
MUST SEE!
69
Ladies in Lavender (2005,  PG-13)
70
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
71
Clara's Heart (1988,  PG-13)
72
Gandhi (1982,  PG)
73
Benny & Joon (1993,  PG)
74
Inventing the Abbotts (1997,  R)
75
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
76
Saint of 9/11 (2006,  Unrated)
77
Small Town Gay Bar (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments