My Favorite Movies


  fb557155622's Rating My Rating
1
Atonement (2007,  R)
Atonement
a heart wrnching romantic tragedy set in d world war background!excellent music and an awesome visual appeal!
2
The Greatest Game Ever Played (2005,  PG)
The Greatest Game Ever Played
hated golf until i watched dis movie!
3
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
one of my fav movies!!!!!!! can watch it again n again! makes me want to go to cuba!
4
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner
i think dis movie would win an oscar in the foreign film category!!!!
5
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
tim robbins was super in d movie! a mat watch!!!!!!!
6
Baraka (1993,  Unrated)
Baraka
visually so stimulating , ull feel numb !!!!!
7
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
captures the essence of d scenerio so typically in its age n time!!!!!!!! love d hippie n rugged look of d movie! rock band , bell bottoms, long hair........it simply rocks!!!!!!!!love d last scene d most when everyone is makin confessions in d plane
8
Himalaya (2001,  G)
Himalaya
awesome classic ever made!!!!!!wonder how d director managed shooting d crossing of d pass scene when a yak falls into the river!! loved tinles character , a lessson for d youngsters!
9
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
An Inconvenient Truth
d documentary is nothin but truth n a complete truth! extremely well presented!cheers to al gore for all d efforts hes puttin up aroun d world to make ppl aware of the consequences of global warming
10
Little Children (2006,  R)
Little Children
a very honest portrayal of couples who are unhappy in their respective marriages! kate winslet yet again does an amazing justice o her character!i loved this movie !
11
Alexander (2004,  R)
Alexander
though the war scenes could have been much better, yet the movie in a way or so captures the aspirations of a ruler for whom there was no looking back ever!
12
Premonition (2007,  PG-13)
Premonition
i didnt mind watchin dis movie, though one feels that she could have saved her husbands life easily, yet what specifically has been tried to put here is the fact that had she been able to save his life, all her precognitive notions would have been proved wrong!in simple words what had to happen did happen!
13
Casualties of War (1989,  R)
Casualties of War
great movie! loved michael j. fox! the film is based on a true story n worth watching!
14
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
awesome movie! puts across the message of anti drugs scaringly well!
15
Syriana (2005,  R)
Syriana
shows clearly the greedy amerians play politics for attaining....what else but oil! great movie
16
A Mighty Heart (2007,  R)
A Mighty Heart
good movie! angelina jolie acted super! loved irfan khans wrk the most though!
17
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
one movie i can watch again n again n again! my all time fav movie!
18
Munich (2005,  R)
Munich
what a way to take revenge, chose commonplace folks n get goin!
19
American History X (1998,  R)
American History X
absolutely loved edward norton in this movie! the way the movie has been presented in black n white n then in coloured showcases the past n thepresent extremely well! everyone mst watch this movie atleast once
20
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
the best movie one could watch in 2007!
21
Snatch (2001,  R)
Snatch
the plot seems so confusing in the beginning but everything is easily resolved by the end! brad pitt was rockin thruout, loved watchin his combat scenes when he loses his temper !lol!
22
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
greatest movie in history!
23
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
great movie! al pacino greatest!
24
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
i think every single person has seen this movie ! run forset run!
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
slow, yes but worth watchin till d end, though i really wish dey has shown more on d roberries by jesse!
26
Babel (2006,  R)
Babel
in the beginning all the stories connect nowhere and after d first half the puzzle starts gettin solved and connection amongst the ppl is restored! i think it was a superb movie!the cinamatography was super
27
December Boys (2007,  PG-13)
December Boys
marvellous movie, but only few can understand the depth behind the storyline! the beach shown in the movie is like an ideal dream getaway for anyone!but i really wish the end was a little better, it was rather abrupt!
28
Down to You (2000,  PG-13)
Down to You
this movie is close to my heart cos i watched it with my frens in the 90s in the college hostel stealithly! lol! all the grls absolutely loved it then but i dnt think i would like it today!
29
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
very different plot than the usual! magic tricks have been superbly presented
30
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror
great horror movie!!!!!!
31
The Last King of Scotland (2006,  R)
The Last King of Scotland
extremely impressive acting by forest whitaker! james mc avoy was hmmmmm so irresistable!
32
The Constant Gardener (2005,  R)
The Constant Gardener
its a kinda slow movie! but worth watching! u actually feel the plight of the africans , the waay they have been made guineapigs by the americans for experimenting aids medicines! i think this movie has truth hidden in some way or the other!
33
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
woeth watching once! the plot is built around a rather huge diamond n how it travels from africa to england n by the end has taken so many lives!
34
The Departed (2006,  R)
The Departed
what an entertaining movie on the war between the american police n the mobsters! allthose involved in the double life are extremely cautious !the revealation of who the mouse is goos but all actors die by the end!
35
The Darjeeling Limited (2007,  R)
The Darjeeling Limited
the only thing i liked in the movie was its cinematography ! the storyline was nothing great! an okay film!
36
Outsourced (2006,  PG-13)
Outsourced
the movie has 50% portrayed indis rightly! and the rest 50%is quite a nuisance!
37
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
what made me pick this movie from the shop was the director! im not really a denzel washington fan , but in this movie he has done an excellent job! the movie is based on a true story andshows that america too at one point was corrupt beyond control! i wish the end was a little better, i mean i was expecting like godfather , hell have a way out of escaping the entire trial! but then godfather was a fiction n this one was based on atrue story!
38
Scarface (1983,  R)
Scarface
afte godfather series, this is one movie i can watch again n again n again cos of al pacino, my fav actor!
39
Battle for Haditha (2007,  R)
Battle for Haditha
this movie for sure brings out onr thing clearly to the fore n that is d double standards of american army! i mean their one officer gets shot n they shoot numerous innocent ppl! as it is i feel that the american invasion of iraq was for aamericas own greed for oil n moreover a revenge from crazy bush! wonder how bush cld be elected leader twice! the americans lack a brain i guess!
40
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
the best mopvie of john travolta ever! love the sound track, girl ull be woman soon!
41
We Were Soldiers (2002,  R)
We Were Soldiers
i think the movie is quite subjective as in the end the vietnam soldier puts the american flag on the tree! the movie hints at one thing n that is war is of no use at all , it only kills!
42
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
i loved this movie, though being a completely foreign lang still its gripping n the end is so so touching!
43
Savior (1998,  R)
Savior
if u r fond of watchin war movies n learning history this one will teach a lot more bout the serbiam war!
44
Boys Don't Cry (1999,  R)
Boys Don't Cry
one of the best movies of 90s! love the sound track by cardigans -bluest eyes in texas
45
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
this movie was the movie which made everybody goin on with the dialogue .........ZIP IT! ELAIZABETH HURLEY LOOKs so beautuful! the comedy is so crass n cheap n dat what is the best thing in it! stupidly funny!
46
The Guru (2002,  R)
The Guru
i didnt mind watchin the movie at all! i think no indian will! love heather graham, she looks a stunner
47
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
groce groce groce! what a bloody movie! uuuuuuuuuuuuuuuuurgh had me on the edge of my seat even though watched the mutilation scenes with my eyes shut!
48
Primeval (2007,  R)
Primeval
i cldnt stand this movie for even half an hour!what a hoax man , i was expecting a serial killer out there not a damn crocodile for god sake!one star only for the beautiful africa!hhha
49
The Eye (2008,  PG-13)
The Eye
worth watchin once! scary though!
50
The Invisible (2007,  PG-13)
The Invisible
i enjoyed watchin this movie, loved the cinematography of the movie! has the look of a shyamalan movie!
51
Cleaner (2008,  R)
Cleaner
damn! what a dumb movie n the worst was the daughter, shes so irritating!aaaarggh
52
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
The Skeleton Key
i really liked this movie ! very thrilling indeed! its one of those movies which u talk about n think about even after its over!
53
1408 (2007,  PG-13)
1408
the beginning was fairly good compared to the end! it was showcased as unbelievingly horror whereas it was jdt okatttttt
54
Holy Smoke! (2000,  R)
Holy Smoke!
i love australian movies n this one is the best wrk of kate winslet!
55
Wolf Creek (2005,  R)
Wolf Creek
another good australian movie! the movie is based on true events, but i wish the end wasnt so abrupt!
56
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
i havent seen a movie which has showcased the jew spirit in the way as in this one!
57
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
Rescue Dawn
very absorbing movie!how the vietnamese traeted american prisoners of war n how one of them manages to escape bcos of his meticulous planning is all but a real story!
58
The Beach (2000,  R)
The Beach
the movie was good until the scenes of videogame come! that was the biggest flaw in the movie! yet the concept of a paradise has been presented well! a world far far away !
59
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
good movie! showcases hoe different decisions n acts in ones life can actually alter a prsons entire life! wish all have such a chance to alter the past n see the [resent under a diff situation!
60
Dead Man Walking (1995,  R)
Dead Man Walking
the movie has been very objectively made showcasing both sides ! sean pennn has the notorious look of the killer n susan sarandon looks jst like a nun, calm n serene! the movie is overall excellent n makes us question bout the capital punishment of death if its right to kill for a killing???????????
61
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23
quite AN INTERESTING movie, cldnt imagine jim carrey doin a role like this one! the end was okay, but a bit too much to digest!
62
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
it was the best movie of 2001 n russel crowe was supeb! mayb all geniuses are actually a little crazy in real life!!!!!!
63
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
The Ghost and the Darkness
based on a true story, the movie is old yet watchable in any tme and age!
64
Lonely Hearts (2006,  R)
Lonely Hearts
an okay movie! nothin great, salma haye looks way too old but acts well!
65
The Others (2001,  PG-13)
The Others
great movie! the end is amazing n so is the entire setting of the movie!
66
Volver (2006,  R)
Volver
love watching spanish movies n this was one of the good movies ive recently een!it showcases the difficulties a woman has to go thru in evey age n culture!
67
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
the accent is difficult to grasp but has mixed emotions , brings the horror of drugs n makes fun of thr victims at the same time! the scene in which the actor dives in the toilet seat was uuuuuuuuuuuuuurggggggggggghhhhhhhh
68
The Salton Sea (2002,  R)
The Salton Sea
if u are a fan of val kilmer , then dis one is a must watch! though the theme is old but has been treated efficiently in dis one!
69
In the Time of the Butterflies (2003,  PG-13)
In the Time of the Butterflies
this movie is only for the ppl who like watching historical movies! salma hayeks best performance so far! the essence of the scenerio has been captured so well n the role a church played in the days gone by is strongly presented! the film is a classic!!!!!
70
Frida (2002,  R)
Frida
superb actin by salma hayek! shes a complete revolutionary woman in the movie , with her natural sensuousness n artistic talent!
71
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
god! this movie had me in tears! love is madness, craziness and every individual goes thru this madness sometime in life! superb movie!
72
21 (2008,  PG-13)
21
captures the enigma of las vegas n how a couple of students from mit try thru tricks to gain profits~! good movie!
73
Half Nelson (2006,  R)
Half Nelson
this movie has proved the acting skills of ryan goling! wish he had won the oscar! its interesting to see half bored half alive teacher whos undoubtedly good at his wrk but is jst bored n is on drugs!!!!!!!
74
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
the movie is a pure trash! stupid, dumb movie! wastaqge of time n money!
75
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
what a movie!!!!!!! brings to the surface the hidden human emotions! a must watch esp for the ppl who live only for materialistic things!!!emile hirch was superb!
76
The Bank Job (2008,  R)
The Bank Job
didnt like this movie much! ONE STAR for jason stathom
77
Fracture (2007,  R)
Fracture
five stars for ryan gosling!didnt see the movie as in didnt concentrate, my focus was jst o ryan gosling! hes the next brad pittt!! love him!!!!! muah muah muah
78
August Rush (2007,  PG)
August Rush
crap !! cldnt sit thru the movie!
79
The Happening (2008,  R)
The Happening
was a big fan of shymalan but until i watched this crap he has made! the movie is zero compared to his earlier movies! the worst was the end! the hero walkin out like superman! traaaaaaaash!
80
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
an okay movie! at times touching n at times not really!
81
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
good movie! the plot is very different! eathen hawke was amazing, seems like hes grown out of his chocolate boy image! the editing was the best part of the movie! but i dnt think there was any need of showing so much of nudity!!!!!!!!!!1
82
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End
what a stupid movie! makes no sense at all! the acting skills of all the actors were brrrrffffffffffffff!
83
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Freedom Writers
kudos to this movie! it puts the msg across fairly well! hilary swank has ome acting skills!
84
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
i absolutely loved ryan gosling ! gosh his acting skills at an age of 28! mondblowin!
85
The Love Guru (2008,  PG-13)
The Love Guru
the movie is utter crap! i mean hello does the story make any sense at all! what a waste of time! one star for theonly layghin moment in the movie when he couple is dancing on a hindi song!!!!!!!!!!!
86
The Oxford Murders (2008,  Unrated)
The Oxford Murders
the actor whoever he is ,looks straight out of tusardss museum!!!!!!!!!!!the movie lacks emotions completely, theres nothing grasping in the movie!what a waste!!!!!!
87
My Boy Jack (2007,  Unrated)
My Boy Jack
what a movie!didnt know bout kiplings personal tragedy until i saw this movie, had me in tears! amazing cinematography! daniel radcliffe has a long way to go!
88
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
many of my frens recommendedthis movie to me but as id seen the exorcist, i thereby i thought this movie tob on similar lines! but the movie was so nicely made! thank god it wasnt all in all jst horror else i wld have died!! cldnt sleep after watchin the movie.was scared as a chicken!feel bad for the real emily who mst have suffered at the hands of 6 ghosts dwelling inside of her!
89
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
this mov ie is overhyped n overrated for nothing! critics call it next after snatch but it stands nowhere near snatch! sorry!
90
Last Hippie Standing (2008,  Unrated)
Last Hippie Standing
this is an amazing documentary with video clips from late 60s n 70s goa! this is a film for eveyone esp those who consider goa n trance n raves with drugs ! such ppl with CLOSED MINDS shd watch it cos goa hippie scene is a culture in itself , an enlightnment! at last these hippies are better than the materialistic city creeps , they dnt harm anyone, all they want is peace, love n happiness!
91
Married Life (2008,  PG-13)
Married Life
ok for a one time watch
92
Kandahar (2001,  Unrated)
Kandahar
great movie! heart wrenching scenes of the ppl who lose their arms n legs in kandahar mine blasts! nothing beats the cinematography in this film! overall a mst watch for an intellectual-artistic audience!
93
Stuck (2008,  R)
Stuck
good movie. the movie doesnt waste time addin unnecessary stuff, the movie is all roun the main plot!
94
Taken (2009,  PG-13)
Taken
superb movie! very fast n spontaneous the plot is!
95
Far North (2008,  R)
Far North
i quite liked the movibut found the end rather too abrupt! but the screenplay and cinematography was totally mindblowing!
96
Gran Torino (2009,  R)
Gran Torino
superb movie! love Eastwood's attitude problem n the dirty grin on his face! his directorial abilities are beyond doubt impecable!
97
Changeling (2008,  R)
Changeling
the movie was too long ! it came to a point of boredom!
98
Revolutionary Road (2008,  R)
Revolutionary Road
what an awesome movie! kate winslet deserves an oscar hands down!
99
Elegy (2008,  R)
Elegy
i think its an art movie n strictly not really for male audience! its unbelievable how cruz manages to perform so wonderfully at such an age!
100
Shutter (2008,  PG-13)
Shutter
the movie had nothing new! the plot seems to b taken from a bollywood movie! the only scary thing was the japanese grl sittin on his shoulders!
101
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
omg! the movie makes u wonder at gibsons marvellous n intellectual thinkin pattern! the end was so superb fantastic! best movie have ever seen
102
Heavenly Creatures (1994,  R)
103
Burn After Reading (2008,  R)
104
The Reader (2008,  R)
105
Defiance (2009,  R)
Defiance
the movie needs pATIEnce but great
106
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
107
What Doesn't Kill You (2008,  R)
108
Chapter 27 (2007,  R)
Chapter 27
very good ovie!
109
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
i thought it as true, very scary
110
Don't Move (Non ti muovere) (2004,  Unrated)
111
Valkyrie (2008,  PG-13)
112
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
113
The Wrestler (2008,  R)
114
Milk (2008,  R)
115
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
116
Powder Blue (2008,  R)
117
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
118
Driftwood (1997,  Unrated)
119
Adrift in Manhattan (2007,  R)
120
The Three Burials of Melquiades Estrada (2006,  R)
121
El Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
122
Breathless (1983,  R)
123
Body Shots (1999,  R)
124
Cool Runnings (1993,  PG)
125
RocknRolla (2008,  R)
126
Tenderness (2008,  R)
127
In Love and War (1996,  PG-13)
128
Closed for Winter (2009,  Unrated)
129
State of Play (2009,  PG-13)
130
Lymelife (2008,  R)
131
The Edge of Love (2008,  R)
The Edge of Love
this movie is a personification of coexistence, of love n frenship! loved the movie. the cinematography is outstanding!but i missed the end though, can anyone tell me what r the results of the trial????????????
132
Cadillac Records (2008,  R)
133
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
134
Sex and Lies in Sin City: The Ted Binion Scandal (2008,  Unrated)
135
Closer (2004,  R)
136
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
137
Control (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments