Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb557657258's Rating My Rating
1
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
2
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
3
Alien (1979,  R)
4
Aliens (1986,  R)
5
Anger Management (2003,  PG-13)
6
Apocalypse Now (1979,  R)
7
Armageddon (1998,  PG-13)
8
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
9
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
10
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
11
Bad Boys (1995,  R)
12
Bad Boys II (2003,  R)
13
Batman (1989,  PG-13)
14
Batman Begins (2005,  PG-13)
15
Batman Returns (1992,  PG-13)
16
Beauty and the Beast (1991,  G)
17
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
18
Big Momma's House (2000,  PG-13)
19
Black Hawk Down (2001,  R)
20
Blade (1998,  R)
21
Blade - Trinity (2004,  R)
22
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
23
Blade Runner (1982,  R)
24
Blazing Saddles (1974,  R)
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
26
Braveheart (1995,  R)
27
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
28
Caddyshack (1980,  R)
29
Casablanca (1943,  Unrated)
30
Casino Royale (2006,  PG-13)
31
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
32
Coming to America (1988,  R)
33
Con Air (1997,  R)
34
Constantine (2005,  R)
35
Die Hard (1988,  R)
36
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
37
Disney's Aladdin (1992,  G)
38
Dogma (1999,  R)
39
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
40
Elf (2003,  PG)
41
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
42
Eragon (2006,  PG)
43
Face/Off (1997,  R)
44
Fantastic Four (2005,  PG-13)
45
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
46
Full Metal Jacket (1987,  R)
47
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
48
Gladiator (2000,  R)
49
Gone With the Wind (1939,  G)
50
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
52
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
53
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
54
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
55
Home Alone (1990,  PG)
56
Ice Age (2002,  PG)
57
I, Robot (2004,  PG-13)
58
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
59
Independence Day (1996,  PG-13)
60
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
61
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
62
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
63
Jarhead (2005,  R)
64
Jaws (1975,  PG)
65
Jurassic Park (1993,  PG-13)
66
King Arthur (2004,  PG-13)
67
King Kong (2005,  PG-13)
68
Kingdom of Heaven (2005,  R)
69
Liar Liar (1997,  PG-13)
70
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
71
Madagascar (2005,  PG)
72
Men in Black (1997,  PG-13)
73
Men in Black II (2002,  PG-13)
74
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
75
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
76
Mulan (1998,  G)
77
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
78
Nacho Libre (2006,  PG)
79
National Treasure (2004,  PG)
80
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
81
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
82
Office Space (1999,  R)
83
Over the Hedge (2006,  PG)
84
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
85
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
86
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
87
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
89
Platoon (1986,  R)
90
Predator (1987,  R)
91
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
92
Rush Hour (1998,  PG-13)
93
Saving Private Ryan (1998,  R)
94
Scarface (1983,  R)
95
Scary Movie (2000,  R)
96
Schindler's List (1993,  R)
97
Serenity (2005,  PG-13)
98
Shark Tale (2004,  PG)
99
Shooter (2007,  R)
100
Shrek (2001,  PG)
101
Shrek 2 (2004,  PG)
102
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
103
Sin City (2005,  R)
104
Spider-Man (2002,  PG-13)
105
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
106
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
107
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
108
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
109
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
110
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
111
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
112
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
113
Superman Returns (2006,  PG-13)
114
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
115
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
116
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
117
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
118
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
119
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
120
The Crow (1994,  R)
121
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
122
The Exorcist (1973,  R)
123
The Fifth Element (1997,  PG-13)
124
The Godfather (1972,  R)
125
The Godfather, Part II (1974,  R)
126
The Godfather, Part III (1990,  R)
127
The Incredibles (2004,  PG)
128
The Last Samurai (2003,  R)
129
The Lion King (1994,  G)
130
The Little Mermaid (1989,  G)
131
The Lord of the Rings (1978,  PG)
132
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
133
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
134
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
135
The Mask (1994,  PG-13)
136
The Matrix (1999,  R)
137
The Matrix Reloaded (2003,  R)
138
The Matrix Revolutions (2003,  R)
139
The Mummy (1999,  PG-13)
140
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
141
The Notebook (2004,  PG-13)
142
The Pacifier (2005,  PG)
143
The Passion of the Christ (2004,  R)
144
The Patriot (2000,  R)
145
The Rock (1996,  R)
146
The Shawshank Redemption (1994,  R)
147
The Silence of the Lambs (1991,  R)
148
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
149
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
150
The Terminator (1984,  R)
151
The Transporter (2002,  PG-13)
152
The Waterboy (1998,  PG-13)
153
The Wizard of Oz (1939,  G)
154
There's Something About Mary (1998,  R)
155
Tombstone (1993,  R)
156
Tommy Boy (1995,  PG-13)
157
Top Gun (1986,  PG)
158
Training Day (2001,  R)
159
Toy Story (1995,  G)
160
Transformers (2007,  PG-13)
161
Troy (2004,  R)
162
Underworld (2003,  R)
163
Underworld: Evolution (2006,  R)
164
V for Vendetta (2006,  R)
165
Van Helsing (2004,  PG-13)
166
War of the Worlds (2005,  PG-13)
167
Wayne's World (1992,  PG-13)
168
We Were Soldiers (2002,  R)
169
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
170
White Chicks (2004,  PG-13)
171
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
172
X-Men (2000,  PG-13)
173
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
174
X2 (2003,  PG-13)
175
XXX (2002,  PG-13)
176
Young Frankenstein (1974,  PG)
177
War in the Desert - The True Stories Behind the Gulf War 1991, the Six Day War 1967, and the Battle (1980,  Unrated)
178
Shooting War - World War II Combat Cameramen (,  Unrated)
179
Why We Fight World War II - Prelude to War & The Nazis Strike (,  Unrated)
180
War Feels Like War: POV (2004,  Unrated)
181
War Party (War Game) (1989,  R)
182
The Secret War (2007,  Unrated)
183
The History of Warfare: The Boer War & Other Colonial Adventures (2007,  Unrated)
184
The War That Made America (2006,  Unrated)
185
Obsession: Radical Islam's War Against the West (2006,  Unrated)
186
The Second World War (2004,  Unrated)
187
Uncovered: The War on Iraq (2004,  Unrated)
188
War Stories (2003,  R)
189
World War II: Attack Without Warning (2002,  Unrated)
190
The Good War (2002,  R)
191
Korean War Stories (2001,  Unrated)
192
Tarzan Finds a Son! (Tarzan in Exile) (1939,  PG)
193
Tarzan Escapes (The Capture of Tarzan) (1936,  Unrated)
194
Tarzan and the Mermaids (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Mermaids) (1948,  PG)
195
Tarzan and the Huntress (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Huntress) (1947,  PG)
196
Tarzan and the Amazons (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Amazons) (1945,  PG)
197
Tarzan Triumphs (Edgar Rice Burroughs' Tarzan Triumphs) (1943,  PG)
198
Tarzan and the Leopard Woman (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Leopard Woman) (1946,  PG)
199
Tarzan (1999,  G)
200
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
201
Tarzan and the Lost City (1998,  PG)
202
Tarzan II (2005,  G)
203
Tarzan & Jane (2002,  G)
204
Tarzan's New York Adventure (Tarzan Against the World) (1942,  PG)
205
Tarzan and His Mate (1934,  PG)
206
Tarzan the Ape Man (1932,  Unrated)
207
Western Union (1941,  Unrated)
208
The Alamo (1960,  Unrated)
209
Big Jake (1971,  PG-13)
210
McLintock! (1963,  Unrated)
211
Blood Alley (1955,  Unrated)
212
The Manhunt (1986,  Unrated)
213
The Searchers (1956,  Unrated)
214
Stagecoach (1939,  Unrated)
215
Killing Emmett Young (2003,  Unrated)
216
The Barbarian and the Geisha (1958,  Unrated)
217
The Wings of Eagles (1957,  Unrated)
218
Fort Apache (1948,  Unrated)
219
Hondo (1953,  Unrated)
220
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
221
Donovan's Reef (1963,  Unrated)
222
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
223
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
224
The Sea Chase (1955,  Unrated)
225
The Green Berets (1968,  G)
226
The Quiet Man (1952,  Unrated)
227
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
228
North to Alaska (1960,  Unrated)
229
McQ (1974,  PG)
230
In Old California (1942,  Unrated)
231
The Comancheros (1961,  Unrated)
232
Fugitive Hunter (2005,  R)
233
King of the Pecos (1936,  Unrated)
234
Rio Grande (1950,  Unrated)
235
Rooster Cogburn (1999,  PG)
236
3 Godfathers (1948,  Unrated)