My Favorite Movies


  fb557879725's Rating My Rating
1
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
2
The Graduate (1967,  PG)
3
The Arrangement (1969,  R)
4
Barry Lyndon (1975,  PG)
5
Amadeus (1984,  R)
6
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
7
After Hours (1985,  R)
8
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
9
Rumble Fish (1983,  R)
10
Gone With the Wind (1939,  G)
11
Once Upon a Time in America (1984,  R)
12
Apocalypse Now (1979,  R)
13
The Kid (1921,  Unrated)
14
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
15
Birdy (1984,  R)
16
21 Grams (2003,  R)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
19
Lost Highway (1997,  R)
20
The Thin Red Line (1999,  R)
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
22
Revolutionary Road (2008,  R)
23
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
24
Vertigo (1958,  PG)
25
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
26
Garde à vue, (The Inquisitor Under Suspicion ) (2001,  PG)
27
Secretary (2002,  R)
28
Closer (2004,  R)
29
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
30
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
31
Fight Club (1999,  R)
32
Deliverance (1972,  R)
33
La Fin du Jour (The End of a Day) (1939,  Unrated)
34
Schindler's List (1993,  R)
35
The Soft Skin (La Peau Douce) (,  Unrated)
36
À nos amours (To Our Loves) (Suzanne) (1983,  R)
37
Blade Runner (1982,  R)
38
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
40
Titanic (1997,  PG-13)
41
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
42
The Dark Knight (2008,  PG-13)
43
Gladiator (2000,  R)
44
Excalibur (1981,  R)
45
Dangerous Liaisons (1988,  R)
46
Gattaca (1997,  PG-13)
47
American Beauty (1999,  R)
48
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
49
Scarface (1983,  R)
50
GoodFellas (1990,  R)
51
Bad Lieutenant (1992,  R)
52
The Game (1997,  R)
53
Boogie Nights (1997,  R)
54
The Tenant (1976,  R)
55
Un Mauvais Fils (A Bad Son) (1980,  Unrated)
56
City Lights (1931,  Unrated)
57
Little Big Man (1970,  PG)
58
Empire of the Sun (1987,  PG)
59
Donnie Brasco (1997,  R)
60
King of New York (1990,  R)
61
La Haine (Hate) (1996,  R)
62
Talk Radio (1988,  R)
63
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
64
Into the Wild (2007,  R)
65
Wild At Heart (1990,  R)
66
La Beauté du Diable (Beauty and the Devil) (1950,  Unrated)
67
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
68
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
69
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
70
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
71
Police (1985,  PG-13)
72
Lenny (1974,  R)
73
East of Eden (1955,  PG)
74
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
75
Mystic River (2003,  R)
76
There Will Be Blood (2007,  R)
77
The Godfather, Part II (1974,  R)
78
The Exorcist (1973,  R)
79
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
80
Bonnie and Clyde (1967,  R)
81
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
82
Vie privée (A Very Private Affair) (1962,  Unrated)
83
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
84
Angel Heart (1987,  R)
85
The Best Way to Walk (Meilleure façon de marcher, La) (1978,  Unrated)
86
The Matrix (1999,  R)
87
Rollerball (1975,  R)
88
Leaving Las Vegas (1995,  R)
89
She's So Lovely (1997,  R)
90
The Indian Runner (1991,  R)
91
Dead Man Walking (1995,  R)
92
Magnolia (1999,  R)
93
Dark City (1998,  R)
94
Donnie Darko (2001,  R)
95
Trainspotting (1996,  R)
96
Pulp Fiction (1994,  R)
97
Frida (2002,  R)
98
Walk the Line (2005,  PG-13)
99
The Color Purple (1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments