Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb558851963's Rating My Rating
1
Reign Over Me (2007,  R)
2
The Jacket (2005,  R)
3
The Machinist (2004,  R)
4
Lord of War (2005,  R)
5
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
6
Sunshine (2007,  R)
7
Garden State (2004,  R)
8
Good Will Hunting (1997,  R)
9
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
10
The Godfather, Part III (1990,  R)
11
Big Fish (2003,  PG-13)
12
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
13
Closer (2004,  R)
14
The Usual Suspects (1995,  R)
15
The Godfather (1972,  R)
16
The Godfather, Part II (1974,  R)
17
Mensonges et trahisons et plus si affinités... (2004,  Unrated)
18
Gerry (2003,  R)
19
Alien (1979,  R)
20
Back to the Future (1985,  PG)
21
Back to the Future Part II (1989,  PG)
22
Back to the Future Part III (1990,  PG)
23
Donnie Darko (2001,  R)
24
Elizabethtown (2005,  PG-13)
25
Equilibrium (2002,  R)
26
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
27
Sin City (2005,  R)
28
The Matrix (1999,  R)
29
300 (2007,  R)
30
Casino Royale (2006,  PG-13)
31
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
32
Cool Runnings (1993,  PG)
33
Hot Fuzz (2007,  R)
34
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
35
Interview with the Vampire (1994,  R)
36
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
37
Meet the Parents (2000,  PG-13)
38
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
39
Pride and Prejudice (2005,  PG)
40
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
41
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
42
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
44
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
45
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
46
The Mask (1994,  PG-13)
47
Vanilla Sky (2001,  R)
48
Hitch (2005,  PG-13)
49
Dick Tracy (1990,  PG)
50
Solaris (2002,  PG-13)
51
Domino (2005,  R)
52
Payback (1999,  R)
53
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
54
The Last Kiss (2006,  R)
55
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
56
Lethal Weapon (1987,  R)
57
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
58
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
59
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
60
Ma vie en l'air (Love Is in the Air) (2005,  Unrated)
61
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
62
Ratatouille (2007,  G)
63
The Game (1997,  R)
64
Lucky You (2007,  PG-13)
65
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) (2007,  PG-13)
66
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
67
99 francs (2007,  Unrated)
68
Finding Forrester (2000,  PG-13)
69
The Good Shepherd (2006,  R)
70
Ronin (1998,  R)
71
The Butterfly Effect (2004,  R)
72
Frequency (2000,  PG-13)
73
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
74
The Hurricane (1999,  R)
75
Renaissance (2006,  R)
76
It's All Gone Pete Tong (2004,  R)
77
The Devil's Advocate (1997,  R)
78
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
79
Liar Liar (1997,  PG-13)
80
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
81
The General (1927,  Unrated)
82
Finding Neverland (2004,  PG)
83
Peter Pan (1953,  G)
84
Before Sunrise (1995,  R)
85
Before Sunset (2004,  R)
86
The Whole Nine Yards (2000,  R)
87
Wonderful Days (Sky Blue) (2004,  Unrated)
88
Jerry Maguire (1996,  R)
89
Men in Black (1997,  PG-13)
90
When Harry Met Sally (1989,  R)
91
Enemy of the State (1998,  R)
92
Traffic (2000,  R)
93
Crash (2004,  R)
94
21 Grams (2003,  R)
95
Magnolia (1999,  R)
96
Ordinary Decent Criminal (2000,  R)
97
The Thirteenth Floor (1999,  R)
98
The Peacemaker (1997,  R)
99
Conspiracy Theory (1997,  R)
100
Good Bye, Lenin (2004,  R)
101
Mad Max (1979,  R)
102
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
103
Aliens (1986,  R)
104
Alien 3 (1992,  R)
105
Predator (1987,  R)
106
Days of Thunder (1990,  R)
107
Beverly Hills Cop (1984,  R)
108
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
109
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
110
Top Gun (1986,  PG)
111
Analyze This (1999,  R)
112
The Squid and the Whale (2005,  R)
113
The Firm (1993,  R)
114
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
115
Mission Impossible (1996,  PG-13)
116
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
117
Mission To Mars (2000,  PG)
118
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
119
Close Your Eyes (Doctor Sleep) (2002,  R)
120
Eyes Wide Shut (1999,  R)
121
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
122
Contact (1997,  PG)
123
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
124
Schindler's List (1993,  R)
125
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
126
Love Actually (2003,  R)
127
Notting Hill (1999,  PG-13)
128
Blue Streak (1999,  PG-13)
129
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
130
Gattaca (1997,  PG-13)
131
Prime (2005,  PG-13)
132
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2001,  R)
133
Heat (1995,  R)
134
Everyone Says I Love You (1996,  R)
135
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
136
Wasabi (2001,  R)
137
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
138
Love and Other Disasters (2006,  R)
139
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
140
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
141
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
142
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
143
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2007,  Unrated)
144
V for Vendetta (2006,  R)
145
Children of Men (2006,  R)
146
The Green Butchers (Grønne slagtere) (2004,  R)
147
Troy (2004,  R)
148
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
149
Pitch Black (2000,  R)
150
Along Came Polly (2004,  PG-13)
151
There's Something About Mary (1998,  R)
152
Wedding Crashers (2005,  R)
153
The Matrix Reloaded (2003,  R)
154
The Matrix Revolutions (2003,  R)
155
Rire et châtiment (Laughter and Punishment) (2003,  Unrated)
156
The Animatrix (2003,  Unrated)
157
K-PAX (2001,  PG-13)
158
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
159
King Arthur (2004,  PG-13)
160
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
161
The Transporter (2002,  PG-13)
162
Transporter 2 (2005,  PG-13)
163
Crank (2006,  R)
164
Shoot 'Em Up (2007,  R)
165
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
166
Taxi (1998,  Unrated)
167
La Vérité ou presque (2007,  PG)
168
Shrek (2001,  PG)
169
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
170
Shrek 2 (2004,  PG)
171
Blueberry (Renegade) (2004,  R)
172
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
173
The Saint (1997,  PG-13)
174
Cocktail (1988,  R)
175
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
176
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
177
Bullitt (1968,  PG)
178
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
179
Inside Man (2006,  R)
180
Legally Blonde (2001,  PG-13)
181
Half Nelson (2006,  R)
182
The Pianist (2002,  R)
183
Dead Poets Society (1989,  PG)
184
The Constant Gardener (2005,  R)
185
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
186
Syriana (2005,  R)
187
Atonement (2007,  R)
188
Dirty Harry (1971,  R)
189
Batman Begins (2005,  PG-13)
190
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
191
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
192
A Few Good Men (1992,  R)
193
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
194
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
195
National Treasure (2004,  PG)
196
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
197
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
198
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (2006,  Unrated)
199
Cars (2006,  G)
200
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
201
The Librarian: Quest for the Spear (2004,  Unrated)
202
Free Zone (2006,  Unrated)
203
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
204
Free Willy (1993,  PG)
205
God Is Great, and I'm Not (Dieu est grand, je suis toute petite) (2002,  Unrated)
206
Paris Je T'aime (2007,  R)
207
Scream (1996,  R)
208
Scream 3 (2000,  R)
209
Clean (2005,  R)
210
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
211
Bad Santa (2003,  R)
212
The Ladykillers (2004,  R)
213
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (Crimson Rivers 2: Angels of the Apocalypse) (2004,  R)
214
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
215
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
216
Memento (2000,  R)
217
Eastern Promises (2007,  R)
218
Pretty Woman (1990,  R)
219
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
220
Juno (2007,  PG-13)
221
Little Miss Sunshine (2006,  R)
222
Sideways (2004,  R)
223
Lost In Translation (2003,  R)
224
American Beauty (1999,  R)
225
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
226
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
227
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
228
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
229
Rain Man (1988,  R)
230
Forrest Gump (1994,  PG-13)
231
Gladiator (2000,  R)
232
Braveheart (1995,  R)
233
Zodiac (2007,  R)
234
I Am Legend (2007,  PG-13)
235
Deja Vu (2006,  PG-13)
236
We Own the Night (2007,  R)
237
Transformers (2007,  PG-13)
238
Highlander (1986,  R)
239
L.A. Confidential (1997,  R)
240
Minority Report (2002,  PG-13)
241
Cast Away (2000,  PG-13)
242
Fight Club (1999,  R)
243
I, Robot (2004,  PG-13)
244
The Bone Collector (1999,  R)
245
Léon (The Professional) (1994,  R)
246
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
247
Underworld (2003,  R)
248
Underworld: Evolution (2006,  R)
249
Madagascar (2005,  PG)
250
The Wild (2006,  G)
251
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
252
Die Hard (1988,  R)
253
American Gangster (2007,  R)
254
Training Day (2001,  R)
255
Reservoir Dogs (1992,  R)
256
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
257
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
258
Snatch (2001,  R)
259
Smokin' Aces (2007,  R)
260
Face/Off (1997,  R)
261
The Rock (1996,  R)
262
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
263
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
264
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
265
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
266
Thank You For Smoking (2006,  R)
267
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
268
My Girl (1991,  PG)
269
Le Petit Monde de Don Camillo (The Little World of Don Camillo) (1952,  Unrated)
270
The Mexican (2001,  R)
271
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
272
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
273
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
274
Dark City (1998,  R)
275
Last Days (2005,  R)
276
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
277
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
278
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
279
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
280
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
281
Signs (2002,  PG-13)
282
Stardust (2007,  PG-13)
283
The Prestige (2006,  PG-13)
284
The Illusionist (2006,  PG-13)
285
Independence Day (1996,  PG-13)
286
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
287
Titan A.E. (2000,  PG)
288
Dogma (1999,  R)
289
War of the Worlds (2005,  PG-13)
290
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
291
The War of the Worlds (1953,  G)
292
Armageddon (1998,  PG-13)
293
Deep Impact (1998,  PG-13)
294
Volcano (1997,  PG-13)
295
Saving Private Ryan (1998,  R)
296
Jarhead (2005,  R)
297
The Deer Hunter (1978,  R)
298
Apocalypse Now (1979,  R)
299
Three Kings (1999,  R)
300
Black Hawk Down (2001,  R)
301
Born on the Fourth of July (1989,  R)
302
X-Men (2000,  PG-13)
303
Constantine (2005,  R)
304
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
305
White Christmas (1954,  Unrated)
306
One Fine Day (1996,  PG)
307
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
308
Batman & Robin (1997,  PG-13)
309
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
310
X2 (2003,  PG-13)
311
Fantastic Four (2005,  PG-13)
312
Michael Clayton (2007,  R)
313
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
314
Man on Fire (2004,  R)
315
Spider-Man (2002,  PG-13)
316
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
317
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
318
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
319
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
320
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
321
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
322
Bad Boys II (2003,  R)
323
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
324
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
325
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
326
American History X (1998,  R)
327
Phone Booth (2003,  R)
328
The Score (2001,  R)
329
The Frighteners (1996,  R)
330
A Bronx Tale (1993,  R)
331
15 Minutes (2001,  R)
332
Collateral (2004,  R)
333
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
334
Miami Vice (2006,  R)
335
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
336
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
337
Full Metal Jacket (1987,  R)
338
The Good Sheperd (,  R)
339
My Wife Is an Actress (2002,  R)
340
Rush Hour (1998,  PG-13)
341
Showtime (2002,  PG-13)
342
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
343
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
344
Taxi Driver (1976,  R)
345
Once Upon a Time in America (1984,  R)
346
Broken Flowers (2005,  R)
347
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
348
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
349
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
350
Home Alone (1990,  PG)
351
Shaun of the Dead (2004,  R)
352
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
353
Bad Boys (1995,  R)
354
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
355
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (1991,  Unrated)
356
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
357
I'm Not There (2007,  R)
358
Happily Ever After (Ils se Marierent et Eurent Beaucoup d'Enfants) (2004,  Unrated)
359
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
360
Les Barbouzes (The Great Spy Chase) (1964,  Unrated)
361
True Lies (1994,  R)
362
Junior (1994,  PG-13)
363
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
364
Last Action Hero (1993,  PG-13)
365
Groundhog Day (1993,  PG)
366
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
367
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
368
The Bodyguard (1992,  R)
369
Rumor Has It (2005,  PG-13)
370
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
371
The Untouchables (1987,  R)
372
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
373
A Civil Action (1998,  PG-13)
374
Secret Window (2004,  PG-13)
375
From Hell (2001,  R)
376
Chocolat (2000,  PG-13)
377
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
378
Robin Hood (1973,  G)
379
The Goonies (1985,  PG)
380
Jack (1996,  PG-13)
381
The Final Cut (2004,  PG-13)
382
Hook (1991,  PG)
383
Bicentennial Man (1999,  PG)
384
Jumanji (1995,  PG)
385
Le Bossu (On Guard) (1998,  Unrated)
386
36 quai des orfevres (2005,  Unrated)
387
Dialogue avec mon jardinier (Conversations with My Gardener) (2007,  Unrated)
388
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
389
King of California (2007,  PG-13)
390
King Kong (2005,  PG-13)
391
The Lion King (1994,  G)
392
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
393
Disney's Aladdin (1992,  G)
394
Jurassic Park (1993,  PG-13)
395
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
396
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
397
Jackie Brown (1997,  R)
398
Shaft (2000,  R)
399
Unbreakable (2000,  PG-13)
400
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
401
Taken (2009,  PG-13)
402
The Darjeeling Limited (2007,  R)
403
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
404
In Bruges (2008,  R)
405
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
406
27 Dresses (2008,  PG-13)
407
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
408
Backdraft (1991,  R)
409
In the Land of Women (2007,  PG-13)
410
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
411
Brother (2001,  R)
412
The Guru (2002,  R)
413
Lost in Space (1998,  PG-13)
414
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
415
Stargate (1994,  PG-13)
416
The Fifth Element (1997,  PG-13)
417
Oxygen (1999,  R)
418
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
419
21 (2008,  PG-13)
420
Pay It Forward (2000,  PG-13)
421
Outbreak (1994,  R)
422
August Rush (2007,  PG)
423
Jumper (2008,  PG-13)
424
Billy Elliot (2000,  R)
425
Reign of Fire (2002,  PG-13)
426
Speed (1994,  R)
427
The Lake House (2006,  PG)
428
A Scanner Darkly (2006,  R)
429
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
430
Street Kings (2008,  R)
431
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
432
Phenomenon (1996,  PG)
433
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
434
Battlefield Earth (2000,  PG-13)
435
Hancock (2008,  PG-13)
436
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
437
The Italian Job (2003,  PG-13)
438
Men of Honor (2000,  R)
439
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
440
Scoop (2006,  PG-13)
441
Match Point (2005,  R)
442
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
443
Spaceballs (1987,  PG)
444
Wanted (2008,  R)
445
WALL-E (2008,  G)
446
Kung Fu Panda (2008,  PG)
447
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
448
The Interpreter (2005,  PG-13)
449
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
450
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
451
Ceux qui restent (Those Who Remain) (2007,  Unrated)
452
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
453
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
454
Almost Famous (2000,  R)