My Favorite Movies


  fb559172719's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
2
The Sound of Music (1965,  G)
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
4
Back to the Future (1985,  PG)
5
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
6
Casablanca (1943,  PG)
7
Grease (1978,  PG)
8
Gone With the Wind (1939,  G)
9
Home Alone (1990,  PG)
10
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
11
Jurassic Park (1993,  PG-13)
12
Kingdom of Heaven (2005,  R)
13
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
14
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
15
Ray (2004,  PG-13)
16
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
17
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
18
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
19
The Godfather (1972,  R)
20
The Godfather, Part II (1974,  R)
21
The Godfather, Part III (1990,  R)
22
Tais-Toi (2004,  Unrated)
23
Léon (The Professional) (1994,  R)
24
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2001,  R)
25
A Fish Called Wanda (1988,  R)
26
El Cid (1961,  Unrated)
27
The Pink Panther (1963,  Unrated)
28
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
29
The Guns of Navarone (1961,  PG)
30
The Ten Commandments (1956,  G)
31
Ben-Hur (1959,  G)
32
The Wild Geese (1978,  R)
33
King Solomon's Mines (1950,  Unrated)
34
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
35
High Society (1956,  G)
36
Braveheart (1995,  R)
37
Giant (1956,  G)
38
Pillow Talk (1959,  Unrated)
39
The Undefeated (1969,  G)
40
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
41
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
42
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
43
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
44
Magnum Force (1973,  R)
45
Hang 'em High (1968,  PG-13)
46
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
47
Thunderbolt and Lightfoot (1974,  R)
48
Any Which Way You Can (1980,  PG)
49
Where Eagles Dare (1969,  PG)
50
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
51
Gran Torino (2009,  R)
52
Sabrina (1954,  Unrated)
53
Funny Face (1957,  Unrated)
54
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
55
War and Peace (1956,  PG)
56
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
57
My Fair Lady (1964,  G)
58
Roman Holiday (1953,  Unrated)
59
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
60
Kelly's Heroes (1970,  PG)
61
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
62
Buona Sera, Mrs. Campbell (1968,  Unrated)
63
The Rock (1996,  R)
64
Entrapment (1999,  PG-13)
65
Goldfinger (1964,  PG)
66
The Untouchables (1987,  R)
67
First Knight (1995,  PG-13)
68
Dr. No (1962,  PG)
69
From Russia With Love (1964,  PG)
70
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
71
Thunderball (1965,  PG)
72
You Only Live Twice (1967,  PG)
73
Never Say Never Again (1983,  PG)
74
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
75
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
76
The Longest Day (1962,  G)
77
Marnie (1964,  PG)
78
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
79
Little Women (1949,  Unrated)
80
Ivanhoe (1952,  Unrated)
81
Father's Little Dividend (1951,  Unrated)
82
Courage of Lassie (1946,  G)
83
Life with Father (1947,  Unrated)
84
Beau Brummell (1954,  Unrated)
85
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
86
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
87
Sophie's Choice (1982,  R)
88
Philadelphia (1993,  PG-13)
89
Frida (2002,  R)
90
The House of the Spirits (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments