You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
G3M33's new List
by
G
Aj movies
by
aj
2001 (Best of)
by
Eric
uniqueflex2008's new List
by
yanique
My Fav Movies
by
Hope
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Heaven
fb559394514's Rating
My Rating
1
Baby Boy
(2001, R)
2
GoodFellas
(1990, R)
3
Shottas
(2006, R)
4
Superfly
(1972, R)
5
Love Jones
(1996, R)
6
Casino
(1995, R)
7
Coming to America
(1988, R)
8
Coach Carter
(2005, PG-13)
9
Diary of a Mad Black Woman
(2005, PG-13)
10
Grindhouse
(, Unrated)
11
Happy Gilmore
(1996, PG-13)
12
Willy Wonka and the Chocolate Factory
(1971, G)
13
Romeo + Juliet
(1996, PG-13)
14
Wayne's World
(1992, PG-13)
15
V for Vendetta
(2006, R)
16
Titanic
(1997, PG-13)
17
Training Day
(2001, R)
18
There's Something About Mary
(1998, R)
19
The Waterboy
(1998, PG-13)
20
The Wedding Singer
(1997, PG-13)
21
The Usual Suspects
(1995, R)
22
The Terminator
(1984, R)
23
The Sixth Sense
(1999, PG-13)
24
The Shawshank Redemption
(1994, R)
25
The Sandlot
(1993, PG)
26
The Pursuit of Happyness
(2006, PG-13)
27
The Matrix Revolutions
(2003, R)
28
The Matrix Reloaded
(2003, R)
29
The Matrix
(1999, R)
30
The Last Samurai (2003)
(2003, R)
31
The Italian Job
(2003, PG-13)
32
The Illusionist
(2006, PG-13)
33
The Goonies
(1985, PG)
34
The Green Mile
(1999, R)
35
The Godfather
(1972, R)
36
The Godfather, Part II
(1974, R)
37
The Godfather, Part III
(1990, R)
38
The Fifth Element
(1997, PG-13)
39
The Color Purple
(1985, PG-13)
40
The Break-Up
(2006, PG-13)
41
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
42
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
43
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
44
Taxi Driver
(1976, R)
45
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
(2006, PG-13)
46
Superbad
(2007, R)
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
49
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
51
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
52
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
53
Stand by Me
(1986, R)
54
Spider-Man 3
(2007, PG-13)
55
Spider-Man 2
(2004, PG-13)
56
Spider-Man
(2002, PG-13)
57
Sin City
(2005, R)
58
Saw
(2004, R)
59
Saw II
(2005, R)
60
Saw III
(2006, R)
61
Saving Private Ryan
(1998, R)
62
Save the Last Dance
(2001, PG-13)
63
Rush Hour 2
(2001, PG-13)
64
Rush Hour
(1998, PG-13)