My Favorite Movies


  fb559727164's Rating My Rating
1
Poltergeist (1982,  PG)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
Kelly's Heroes (1970,  PG)
6
Shrek (2001,  PG)
7
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
8
Shrek 2 (2004,  PG)
9
The Thing (1982,  R)
10
The Fog (1979,  R)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
16
Cars (2006,  G)
17
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons) (2007,  PG-13)
18
Underworld (2003,  R)
19
Underworld: Evolution (2006,  R)
20
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
21
Casper (1995,  PG)
22
King Arthur (2004,  PG-13)
23
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
24
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
25
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
26
The NeverEnding Story (1984,  PG)
27
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
28
Dinosaur (2000,  PG)
29
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
30
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
31
Alien (1979,  R)
32
American Pie (1999,  R)
33
American Pie 2 (2001,  R)
34
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
35
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
36
Armageddon (1998,  PG-13)
37
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
38
Back to the Future (1985,  PG)
39
Back to the Future Part II (1989,  PG)
40
Back to the Future Part III (1990,  PG)
41
Bad Boys (1995,  R)
42
Bad Boys II (2003,  R)
43
Batman (1989,  PG-13)
44
Batman Begins (2005,  PG-13)
45
Batman Returns (1992,  PG-13)
46
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
47
Big Fish (2003,  PG-13)
48
Blade (1998,  R)
49
Blade - Trinity (2004,  R)
50
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
51
Blade Runner (1982,  R)
52
Blood Diamond (2006,  R)
53
Casino Royale (2006,  PG-13)
54
Con Air (1997,  R)
55
Constantine (2005,  R)
56
Die Hard (1988,  R)
57
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
58
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
59
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
60
Equilibrium (2002,  R)
61
Fantastic Four (2005,  PG-13)
62
Final Destination (2000,  R)
63
Final Destination 2 (2003,  R)
64
Final Destination 3 (2006,  R)
65
Ghost Rider (2007,  PG-13)
66
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
67
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
68
Gone With the Wind (1939,  G)
69
Grandma's Boy (2006,  R)
70
Halloween (1978,  R)
71
Happy Feet (2006,  PG)
72
Home Alone (1990,  PG)
73
Hook (1991,  PG)
74
I Am Legend (2007,  PG-13)
75
I, Robot (2004,  PG-13)
76
Ice Age (2002,  PG)
77
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
78
Independence Day (1996,  PG-13)
79
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
80
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
81
Jaws (1975,  PG)
82
Jurassic Park (1993,  PG-13)
83
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
84
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
85
King Kong (2005,  PG-13)
86
Kingdom of Heaven (2005,  R)
87
Labyrinth (1986,  PG)
88
Madagascar (2005,  PG)
89
Men in Black (1997,  PG-13)
90
Men in Black II (2002,  PG-13)
91
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
92
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
93
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
94
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
95
National Treasure (2004,  PG)
96
Night at the Museum (2006,  PG)
97
Norbit (2007,  PG-13)
98
Not Another Teen Movie (2001,  R)
99
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
100
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
101
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
102
Over the Hedge (2006,  PG)
103
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
104
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
105
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
106
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
107
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
108
Pitch Black (2000,  R)
109
Platoon (1986,  R)
110
Predator (1987,  R)
111
Queen of the Damned (2002,  R)
112
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
113
Resident Evil (2002,  R)
114
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
115
Road Trip (2000,  R)
116
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
117
Rocky III (1982,  PG)
118
Rush Hour (1998,  PG-13)
119
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
120
Saving Private Ryan (1998,  R)
121
Scarface (1983,  R)
122
Scary Movie (2000,  R)
123
Scary Movie 2 (2001,  R)
124
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
125
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
126
Secret Window (2004,  PG-13)
127
Serenity (2005,  PG-13)
128
Shark Tale (2004,  PG)
129
Silent Hill (2006,  R)
130
Signs (2002,  PG-13)
131
Snakes on a Plane (2006,  R)
132
Sleepy Hollow (1999,  R)
133
Sin City (2005,  R)
134
Spider-Man (2002,  PG-13)
135
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
136
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
137
Speed (1994,  R)
138
Spaceballs (1987,  PG)
139
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
140
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
141
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
142
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
143
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
144
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
145
Super Troopers (2001,  R)
146
Superman Returns (2006,  PG-13)
147
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
148
The Crow (1994,  R)
149
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
150
The Exorcist (1973,  R)
151
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
152
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
153
The Hills Have Eyes (2006,  R)
154
The Hot Chick (2002,  PG-13)
155
The Incredibles (2004,  PG)
156
The Lord of the Rings (1978,  PG)
157
The Lost Boys (1987,  R)
158
The Mask (1994,  PG-13)
159
The Matrix (1999,  R)
160
The Matrix Reloaded (2003,  R)
161
The Matrix Revolutions (2003,  R)
162
The Mummy (1999,  PG-13)
163
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
164
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
165
The Ring (2002,  PG-13)
166
The Rock (1996,  R)
167
The Shining (1980,  R)
168
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
169
The Terminator (1984,  R)
170
The Village (2004,  PG-13)
171
The Wizard of Oz (1939,  G)
172
Tombstone (1993,  R)
173
Top Gun (1986,  PG)
174
Troy (2004,  R)
175
Transformers (2007,  PG-13)
176
V for Vendetta (2006,  R)
177
White Chicks (2004,  PG-13)
178
Wild Hogs (2007,  PG-13)
179
X-Men (2000,  PG-13)
180
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
181
X2 (2003,  PG-13)
182
Young Frankenstein (1974,  PG)
183
The Polar Express (2004,  G)
184
The Little Polar Bear 2 (2005,  Unrated)
185
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
186
Fantasia 2000 (2000,  G)
187
Mickey and the Beanstalk (1947,  Unrated)
188
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
189
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
190
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
191
The Santa Clause (1994,  PG)
192
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
193
Flashdance (1983,  R)
194
Streets of Fire (1984,  PG)
195
Bandidas (,  Unrated)
196
Rio Bravo (1998,  Unrated)
197
Shalako (1968,  PG)
198
A Little Princess (1995,  G)
199
Annie (1982,  G)
200
Astérix et la surprise de César (Asterix Versus Caesar) (1986,  Unrated)
201
Astérix chez les Bretons (Asterix in Britain) (1986,  Unrated)
202
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
203
Astérix et Obélix contre César (Asterix and Obelix vs. Caesar) (1999,  Unrated)
204
Astérix et Cléopâtre (Asterix and Cleopatra) (1968,  Unrated)
205
Astérix le Gaulois (Asterix the Gaul) (1967,  Unrated)
206
Asterix and the Vikings (2006,  Unrated)
207
Asterix Conquers America (1996,  Unrated)
208
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) (1976,  Unrated)
209
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
210
Atlantis (1991,  Unrated)
211
Atlantis: Milo's Return (2003,  G)
212
Pathfinder (2007,  R)
213
Nancy Drew (2007,  PG)
214
The Golden Compass (2007,  PG-13)
215
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
216
Flåklypa Grand Prix (1975,  G)
217
Ella Enchanted (2004,  PG)
218
The Ugly Duckling and Me! (2006,  Unrated)
219
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
220
Tales from the NeverEnding Story - The Gift (2001,  Unrated)
221
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
222
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) (1972,  G)
223
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
224
The Pink Panther (1963,  Unrated)
225
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
226
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
227
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
228
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
229
The Adventures of Elmo in Grouchland (1999,  G)
230
Elmo Saves Christmas (1997,  G)
231
Hansel & Gretel (2002,  PG)
232
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
233
The Flintstones (1994,  PG)
234
The Flintstones in Viva Rock Vegas (2000,  PG)
235
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
236
Inspector Gadget (1999,  PG)
237
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003,  PG)
238
The Cat in the Hat (1971,  Unrated)
239
Chicken Little (2005,  G)
240
Chicken Run (2000,  G)
241
The Land Before Time III - The Time of Great Giving (1995,  G)
242
The Land Before Time: The Wisdom of Friends (2007,  Unrated)
243
The Land Before Time XIII: The Wisdom of Friends (2007,  Unrated)
244
The Land Before Time (1988,  G)
245
The Land Before Time IX: Journey to Big Water (2002,  G)
246
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration (2003,  G)
247
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire (2000,  G)
248
The Land Before Time XI - The Invasion of the Tinysauruses (2004,  G)
249
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure- (1999,  G)
250
The Land Before Time VIII: The Big Freeze (2001,  G)
251
The Land Before Time IV - Journey Through the Mists (2000,  G)
252
The Land Before Time VI - The Secret of Saurus Rock (1998,  G)
253
The Land Before Time XII: The Great Day of the Flyers (2007,  Unrated)
254
Lilo & Stitch (2002,  PG)
255
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
256
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
257
The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie (1981,  G)
258
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
259
The Sword in the Stone (1963,  G)
260
The Sword of Lancelot (1963,  Unrated)
261
Minoes (Undercover Kitty) (2003,  G)
262
Monsters, Inc. (2001,  G)
263
The Muppets' Wizard of Oz (2005,  Unrated)
264
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
265
Muppets From Space (1999,  G)
266
The Muppet Movie (1979,  G)
267
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
268
Chillin' With Pingu (1990,  Unrated)
269
Mouse Hunt (Mousehunt) (1997,  PG)
270
The Secret of NIMH (1982,  G)
271
The Secret of NIMH 2 - Timmy to the Rescue (1998,  G)
272
Finding Nemo (2003,  G)
273
Flushed Away (2006,  PG)
274
Piglet's Big Movie (2003,  G)
275
Winnie the Pooh: 123's (2004,  Unrated)
276
Nanny McPhee (2006,  PG)
277
Olsenbanden Jr.på rockern (2004,  Unrated)
278
Olsenbanden Jr. går under vann (2003,  Unrated)
279
Olsenbanden gir seg aldri (1981,  Unrated)
280
Olsenbanden + Data-Harry sprenger verdensbanken (1978,  Unrated)
281
Olsenbanden & Dynamitt-Harry på sporet (1977,  Unrated)
282
Olsenbanden for full musikk (1976,  Unrated)
283
Olsenbanden møter Kongen & Knekten (1974,  Unrated)
284
Olsenbanden tar gull (1972,  Unrated)
285
Olsenbanden og Dynamitt-Harry (1970,  Unrated)
286
Olsenbanden og Dynamitt-Harry mot nye høyder (1979,  Unrated)
287
Peter and the Wolf (1996,  Unrated)
288
Peter Pan (2003,  PG)
289
Peter Pan (1953,  G)
290
Peter Pan: Return to Neverland (2002,  G)
291
The Pebble and the Penguin (1995,  G)
292
Garfield - The Movie (2004,  PG)
293
Garfield As Himself (1991,  Unrated)
294
Garfield: His 9 Lives (1988,  Unrated)
295
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
296
Garfield Holiday Celebrations (1985,  Unrated)
297
Garfield Gets Real (2007,  Unrated)
298
The Ruins (2008,  R)
299
Scooby-Doo (2002,  PG)
300
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
301
Aloha, Scooby-Doo! (2005,  Unrated)
302
Scooby-Doo - Winter Wonderdog (2002,  Unrated)
303
Scooby-Doo Goes Hollywood (1979,  Unrated)
304
Chill Out, Scooby-Doo! (2007,  G)
305
Scooby-Doo and the Cyber Chase (2001,  Unrated)
306
Scooby-Doo and the Alien Invaders (2000,  Unrated)
307
Scooby Doo and the Loch Ness Monster (2004,  Unrated)
308
Scooby-Doo in Arabian Nights (1994,  Unrated)
309
Scooby-Doo and the Monster of Mexico (2003,  G)
310
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters (1972,  G)
311
Scooby-Doo on Zombie Island (1998,  Unrated)
312
Scooby-Doo and the Witch's Ghost (1999,  Unrated)
313
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf (1991,  Unrated)
314
Scooby-Doo and the Ghoul School (2000,  Unrated)
315
Scooby-Doo and the Legend of the Vampire (2003,  Unrated)
316
Scooby Doo's Creepiest Capers (2001,  Unrated)
317
Scooby-Doo's Greatest Mysteries (2004,  Unrated)
318
Scooby-Doo's Spookiest Tales (2000,  Unrated)
319
Robots (2005,  PG)
320
Five Children and It (5 Children & It) (2004,  Unrated)
321
Hoodwinked (2005,  PG)
322
Spy Kids (2001,  PG)
323
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
324
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
325
Sky High (2005,  PG)
326
Treasure Planet (2002,  PG)
327
Sinbad of the Seven Seas (1989,  PG-13)
328
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
329
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003,  PG)
330
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
331
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
332
Titan A.E. (2000,  PG)
333
Thunderbirds (2004,  PG)
334
Shark Attack 3: Megalodon (2002,  R)
335
Shark Attack 2 (2000,  R)
336
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
337
Cats & Dogs (2001,  PG)
338
Havoc (2005,  R)
339
Don Juan (Or If Don Juan Were a Woman) (1973,  Unrated)
340
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993,  Unrated)
341
A Grand Day Out With Wallace and Gromit (1989,  Unrated)
342
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
343
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
344
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures (,  Unrated)
345
Fright Night Part 2 (1989,  R)
346
The Incredible Adventures of Wallace & Gromit (2001,  Unrated)
347
Valiant (2005,  G)
348
The Final Countdown (1980,  PG)
349
U-571 (2000,  PG-13)
350
Escape to Athena (1979,  PG)
351
The Lost Command (1966,  Unrated)
352
Pride and Prejudice (2005,  PG)
353
Revenge of the Musketeers (Fille de d'Artagnan, La)(D'Artagnan's Daughter) (1994,  R)
354
The Dark Crystal (1982,  PG)
355
Daredevil (2003,  PG-13)
356
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) (2006,  PG-13)
357
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
358
Red Sonja (1985,  PG-13)
359
Catwoman (2004,  PG-13)
360
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
361
Allan Quatermain and the Lost City of Gold (1986,  PG)
362
Alexander (2004,  R)
363
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
364
Ghosts of the Abyss (2003,  PG)
365
Fire and Ice (1983,  PG)
366
Elektra (2005,  PG-13)
367
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
368
Dragonheart (1996,  PG-13)
369
Dragonheart - A New Beginning (2000,  PG)
370
Dragon Fighter (2003,  R)
371
The Haunted Mansion (2003,  PG)
372
War of the Worlds (2005,  PG-13)
373
The War of the Worlds (1953,  G)
374
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
375
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
376
Jurassic Park IV (,  Unrated)
377
Reign of Fire (2002,  PG-13)
378
Hulk (2003,  PG-13)
379
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
380
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
381
Hocus Pocus (1993,  PG)
382
Hero (2004,  PG-13)
383
Hellboy (2004,  PG-13)
384
The Witches (1990,  PG)
385
The Librarian: Quest for the Spear (2004,  Unrated)
386
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
387
The Last Samurai (2003,  R)
388
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
389
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
390
Spawn (1997,  PG-13)
391
The Scorpion King (2002,  PG-13)
392
Warrior Queen (2006,  Unrated)
393
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
394
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
395
The Time Machine (2002,  PG-13)
396
Timeline (2003,  PG-13)
397
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
398
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
399
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
400
Harold and Kumar Go to White Castle (,  R)
401
See Spot Run (2001,  PG)
402
Agent Cody Banks 2 - Destination London (2004,  PG)
403
Agent Cody Banks (2003,  PG)
404
Code Name: The Cleaner (2007,  PG-13)
405
Club Dread (2004,  R)
406
Scary Movie 5 (2011,  Unrated)
407
Boat Trip (2003,  R)
408
The Blues Brothers (1980,  R)
409
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
410
Big Momma's House (2000,  PG-13)
411
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
412
300 (2007,  R)
413
Bolt (2008,  PG)
414
The Haunting of Molly Hartley (2008,  PG-13)
415
Watchmen (2009,  R)
416
The Evil Dead (1981,  NC-17)
417
Evil Dead 2 (1987,  R)
418
The Changeling (1980,  R)
419
Alone in the Dark (2005,  R)
420
Alone in the Dark II (2008,  PG-13)
421
Eden Lake (2008,  R)
422
Arachnophobia (1990,  PG-13)
423
Stardust (2007,  PG-13)
424
A Bug's Life (1998,  G)
425
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
426
Journey to the Center of the Earth (1959,  G)
427
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
428
The Spirit (2008,  PG-13)
429
A Troll in Central Park (,  Unrated)
430
Ratatouille (2007,  G)
431
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
432
Gladiator (2000,  R)
433
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
434
Le Gendarme de St. Tropez (1964,  Unrated)
435
Gendarme et les extra-terrestres, Le (1979,  Unrated)
436
Gendarme et les gendarmettes, Le (1982,  Unrated)
437
Gendarme à New York, Le (1965,  Unrated)
438
Le Gendarme se Marie (1968,  Unrated)
439
Gendarme en balade, Le (1970,  Unrated)
440
Bambi (1942,  G)
441
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
442
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
443
Aliens of the Deep (2005,  G)
444
The Hand (1981,  R)
445
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
446
NYC: Tornado Terror (2008,  Unrated)
447
Blood Dolls (1999,  R)
448
Bride of Chucky (1998,  R)
449
Wrong Turn 3: Left for Dead (,  Unrated)
450
Seed Of Chucky (2004,  R)
451
Child's Play (1988,  R)
452
Child's Play 2 (1990,  R)
453
Child's Play 3 (1991,  R)
454
Dolly Dearest (1992,  R)
455
Fascination (1979,  Unrated)
456
Creepozoids (1987,  R)
457
Silent Night, Deadly Night (1984,  R)
458
Hancock (2008,  PG-13)
459
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
460
Friday the 13th (1980,  R)
461
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
462
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
463
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
464
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
465
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
466
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
467
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
468
Friday the 13th (2009,  R)
469
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
470
Poltergeist III (1988,  PG-13)
471
Moonraker (1979,  PG)
472
From Russia With Love (1964,  PG)
473
Dr. No (1962,  PG)
474
A View to a Kill (1985,  PG)
475
Tarzan II (2005,  G)
476
Tarzan and the Leopard Woman (Edgar Rice Burroughs' Tarzan and the Leopard Woman) (1946,  PG)
477
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
478
The Grudge 3 (2009,  R)
479
Tinker Bell (2008,  G)
480
The Tale of Despereaux (2008,  G)
481
Starship Troopers (1997,  R)
482
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation (2004,  R)