My Favorite Movies


  fb561532819's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
4
8 Mile (2002,  R)
5
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
6
American History X (1998,  R)
7
Apocalypse Now (1979,  R)
8
About a Boy (2002,  PG-13)
9
Back to the Future Part III (1990,  PG)
10
Back to the Future Part II (1989,  PG)
11
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
12
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
13
Big Fish (2003,  PG-13)
14
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
15
Casablanca (1943,  PG)
16
Casino (1995,  R)
17
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
18
Chocolat (2000,  PG-13)
19
City of Angels (1998,  PG-13)
20
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
21
Cry Baby (1990,  PG-13)
22
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
23
Fight Club (1999,  R)
24
Forrest Gump (1994,  PG-13)
25
Grease (1978,  PG)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
27
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
28
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
29
Jackass - The Movie (2002,  R)
30
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
31
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
33
Requiem for a Dream (2000,  R)
34
Scarface (1983,  R)
35
Scary Movie (2000,  R)
36
Scary Movie 2 (2001,  R)
37
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
38
Shrek (2001,  PG)
39
Shrek 2 (2004,  PG)
40
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
41
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
42
The Godfather (1972,  R)
43
The Godfather, Part II (1974,  R)
44
The Godfather, Part III (1990,  R)
45
The Wizard of Oz (1939,  G)
46
Arizona Dream (1993,  R)
47
The Party (1968,  PG)
48
The Pink Panther (1963,  Unrated)
49
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
50
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
51
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
52
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
53
A Shot in the Dark (1964,  PG)
54
Hadashi no Gen (Barefoot Gen) (1983,  Unrated)
55
Kanaria (Canary) (2008,  Unrated)
56
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
57
The Doors (1991,  R)
58
Dumbo (1941,  G)
59
The Elephant Man (1980,  PG)
60
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
61
Young Frankenstein (1974,  PG)
62
Psycho (1960,  R)
63
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
64
Walk the Line (2005,  PG-13)
65
Kebab Connection (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments