My Favorite Movies


  fb561877096's Rating My Rating
1
A League of Their Own (1992,  PG)
2
Alien (1979,  R)
3
Batman Begins (2005,  PG-13)
4
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
5
Clerks (1994,  R)
6
Clueless (1995,  PG-13)
7
Cruel Intentions (1999,  R)
8
Dogma (1999,  R)
9
Chicago (2002,  PG-13)
10
Dreamgirls (2006,  PG-13)
11
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
12
Finding Nemo (2003,  G)
13
Gone With the Wind (1939,  G)
14
Grease (1978,  PG)
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
18
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
19
High Fidelity (2000,  R)
20
Hook (1991,  PG)
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
23
Legally Blonde (2001,  PG-13)
24
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
25
Mallrats (1995,  R)
26
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
27
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
28
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
29
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
30
Mulan (1998,  G)
31
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
32
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
33
Trick (1999,  R)
34
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
37
Pretty Woman (1990,  R)
38
Rent (2005,  PG-13)
39
Steel Magnolias (1989,  PG)
40
The Color Purple (1985,  PG-13)
41
The Fifth Element (1997,  PG-13)
42
The Goonies (1985,  PG)
43
The Italian Job (2003,  PG-13)
44
The Incredibles (2004,  PG)
45
The Lost Boys (1987,  R)
46
The Mummy (1999,  PG-13)
47
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
48
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
49
The Princess Bride (1987,  PG)
50
The Princess Diaries (2001,  G)
51
The Wizard of Oz (1939,  G)
52
Transformers (2007,  PG-13)
53
Troy (2004,  R)
54
When Harry Met Sally (1989,  R)
55
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
56
X-Men (2000,  PG-13)
57
Young Frankenstein (1974,  PG)
58
X2 (2003,  PG-13)
59
Zoolander (2001,  PG-13)
60
Kissing Jessica Stein (2002,  R)
61
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
62
Torch Song Trilogy (1988,  R)
63
Kiss Me, Guido (1997,  R)
64
Victor Victoria (1982,  PG)
65
Cabaret (1972,  PG)
66
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
67
Love! Valour! Compassion! (1997,  R)
68
The Night Larry Kramer Kissed Me (2000,  Unrated)
69
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
70
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
71
Aliens (1986,  R)
72
Soapdish (1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments