My Favorite Movies


  fb562020677's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
one of my favs
2
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
terrific!
Jim Carey Rocks!
3
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Yahoooooo!This is wildly great!
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
6
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
funnny wild awesome
cant put it into words
7
Big (1988,  PG)
8
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy
touching,funny and moving all rolled into one.Go Adam Sandler
9
Uptown Girls (2003,  PG-13)
10
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
11
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
12
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
13
Garden State (2004,  R)
14
Ghost (1990,  R)
15
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Yesss!Patrick Swayze
very fun movie
16
Flight of the Navigator (1986,  PG)
17
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
18
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
This one rocks,never get bored with it,Stiller and Vaugn rock in this movie and yes love the storyline
19
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
20
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
neat!
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
sweet yet sad but never tire of it
22
SpaceCamp (Space Camp) (1986,  PG)
23
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
24
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
25
Grease (1978,  PG)
Grease
great movie,love john travolta not tomention his dancing
Olivia Newton-John was so adorable
26
Heavyweights (Heavy Weights) (1995,  PG)
27
The Witching of Ben Wagner (1987,  G)
28
The Parent Trap (1998,  PG)
29
The Parent Trap (1961,  G)
30
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
love it!
31
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
one of my life favs
32
Yes Man (2008,  PG-13)
33
The Truman Show (1998,  PG)
34
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
35
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
awesome!never tire of it!
36
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
Yesssssss!
great story and Jim carrey takes the cake!
37
Sister Act (1992,  PG)
Sister Act
Yeahhhhhh
funnny and Gotta love WhoopI
38
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
39
Camp Nowhere (1994,  PG)
40
The Thirteenth Year (1999,  Unrated)
41
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
love it,right up there with Return of the Jedi
real tearjerker
bad and good sides of life rolled into one!
So sad to see Padme pass on when Luke and Leia are born
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
one of my favs of all time and fav SW film
tearjerker and sweet conclusion
wish there was more films beyond Jedi!
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
soo enjoyable!one of my childhood favs
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
45
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
very good movie
wish quigone could have atyed
hard to believe that sweet annakin becomes that awful darth vader
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
47
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
48
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of my favorite and first films that i saw.still terrific
49
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
50
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
51
Hocus Pocus (1993,  PG)
52
Zenon: The Zequel (2001,  Unrated)
53
Zenon: Girl of the 21st Century (1999,  Unrated)
54
Zenon: Z3 (2004,  Unrated)
55
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
56
Halloweentown (1998,  Unrated)
57
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)
58
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
59
The Goonies (1985,  PG)
60
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
dramatic and riveting,puts me at the edge of my seat.one of my Xmas presents.overalll terrific
61
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
cult classsic Savy!
62
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
one of the best
63
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
So awesome.begins a great saga of Harry Potter and how he shows to be a nice person despite mistreatment by his relatives.Harry always wins over in the face of Danger and fins out he is a great wizard that does good and has great talent.Never tire of it!
64
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
intense and terrific all at once,acquired it and will see after Xmas for 2nd time and beyond
65
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Gotta love this one!one of my fav in the series,Buckbeak is the best and I like how Harry has another person that he can love and trust.Best of all,the two innnocent characters are saved and the trio's frienship seems to get stronger and that time Harry inflated his aunt was a real great part
66
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This storry just keeps getting more intense and this is a great movie.Got it for Xmas
67
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
who couldnt love this movie?
68
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
69
Mr. Boogedy (1986,  Unrated)
70
Bride of Boogedy (1987,  Unrated)
71
Stand by Me (1986,  R)
72
Now and Then (1995,  PG-13)
73
Hello Sister, Goodbye Life (2006,  Unrated)
74
Bring It On (2000,  PG-13)
75
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
76
Bring It On Again (2004,  PG-13)
77
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
78
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
79
My Life (1993,  PG-13)
80
Rain Man (1988,  R)
81
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
82
Witch's Night Out (1978,  Unrated)
83
Alaska (1996,  PG)
84
Purple People Eater (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments