My Favorite Movies


  fb56202614's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain
One of the greatest films made to date. Wonderful from every aspect!
2
The Birdcage (1996,  R)
The Birdcage
Wonderful. Hilarious. One of the greatest casts ever.
3
Clue (1985,  PG)
Clue
A movie you will want to see over and over again. I've been quoting this film for years.
4
White Christmas (1954,  Unrated)
White Christmas
Best movie ever. I can't open Christmas presents until I've watched this movie.
5
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Nobody's Perfect. Enough said.
6
Charade (1963,  G)
Charade
The plot twists and turns in a hilarious way. It was probably one of Cary Grant's best roles.
7
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
"She's going to college". It was the first film that my husband and I saw together.
8
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
9
Desk Set (1957,  Unrated)
10
All About Eve (1950,  Unrated)
11
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted
This is now one of my new favorites. It's so cheesy that it's good. I wish my life was like this movie.
12
Dogma (1999,  R)
13
August Rush (2007,  PG)
August Rush
Great movie! It lifts your heart!
14
Lucky Number Slevin (2006,  R)
15
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
16
American Beauty (1999,  R)
17
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
18
Saw III (2006,  R)
19
Chicago (2002,  PG-13)
20
The Prestige (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments