Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb562640876's Rating My Rating
1
Saw II (2005,  R)
2
U Turn (1997,  R)
3
Cube (1998,  R)
4
Matchstick Men (2003,  PG-13)
5
Identity (2003,  R)
6
Driving Lessons (2006,  PG-13)
7
Crash (2004,  R)
8
Children of Men (2006,  R)
9
Click (2006,  PG-13)
10
Ice Age (2002,  PG)
11
Madagascar (2005,  PG)
12
Mulan (1998,  G)
13
Saw (2004,  R)
14
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
15
The Truman Show (1998,  PG)
16
Cast Away (2000,  PG-13)
17
Toy Story (1995,  G)
18
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
19
Unknown (2006,  Unrated)
20
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
Amazing film! The editing is just great, the music is perfect, and the moments are just delicious.
To watch again.
21
Monster House (2006,  PG)
Monster House
Amazing amazing film! The 3d animation is really perfect. I know it's performance capture but it's done in a level that reaches perfection (and not like mechanical "Polar Express"). And the camera moves are great.
The story is really involving and it's the first time I see a whole 3d movie that is scary.
Bought the DVD =D
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
23
The Notebook (2004,  PG-13)
24
The United States of Leland (2004,  R)
The United States of Leland
Brilliant!
25
The Butterfly Effect (2004,  R)
26
Hercules (1997,  G)
Hercules
Just love it! I can watch it over and over again.
27
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
very good movie...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments