My Favorite Movies


  fb562728151's Rating My Rating
1
28 Days Later (2003,  R)
2
50 First Dates (2004,  PG-13)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
A League of Their Own (1992,  PG)
5
Accepted (2006,  PG-13)
6
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
7
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
8
Alien (1979,  R)
9
American Beauty (1999,  R)
10
American History X (1998,  R)
11
American Pie (1999,  R)
12
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
13
Anger Management (2003,  PG-13)
14
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
15
Back to the Future (1985,  PG)
16
Back to the Future Part II (1989,  PG)
17
Back to the Future Part III (1990,  PG)
18
Batman Begins (2005,  PG-13)
19
Beerfest (2006,  R)
20
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
21
Big Daddy (1999,  PG-13)
22
Big Fish (2003,  PG-13)
23
Billy Madison (1995,  PG-13)
24
Blade (1998,  R)
25
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
26
Blazing Saddles (1974,  R)
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
28
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
29
Caddyshack (1980,  R)
30
Casino Royale (2006,  PG-13)
31
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
32
Clerks (1994,  R)
33
Clerks II (2006,  R)
34
Click (2006,  PG-13)
35
Collateral (2004,  R)
36
Coming to America (1988,  R)
37
Constantine (2005,  R)
38
Dazed and Confused (1993,  R)
39
Die Hard (1988,  R)
40
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
41
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
42
Dogma (1999,  R)
43
Donnie Darko (2001,  R)
44
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
45
Elf (2003,  PG)
46
Empire Records (1995,  PG-13)
47
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
48
Eurotrip (2003,  R)
49
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
50
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
51
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
52
Fight Club (1999,  R)
53
Finding Neverland (2004,  PG)
54
Forrest Gump (1994,  PG-13)
55
Full Metal Jacket (1987,  R)
56
Ghost (1990,  R)
57
Girl, Interrupted (1999,  R)
58
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
59
GoodFellas (1990,  R)
60
Grandma's Boy (2006,  R)
61
Half Baked (1998,  R)
62
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
63
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
64
Hook (1991,  PG)
65
Hot Fuzz (2007,  R)
66
I Am Legend (2007,  PG-13)
67
Independence Day (1996,  PG-13)
68
Interview with the Vampire (1994,  R)
69
Jackass - The Movie (2002,  R)
70
Jaws (1975,  PG)
71
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
72
Jurassic Park (1993,  PG-13)
73
Knocked Up (2007,  R)
74
Kung Fu Hustle (2005,  R)
75
Liar Liar (1997,  PG-13)
76
Little Miss Sunshine (2006,  R)
77
Little Nicky (2000,  PG-13)
78
Lord of War (2005,  R)
79
Mallrats (1995,  R)
80
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
81
Meet the Parents (2000,  PG-13)
82
Memento (2000,  R)
83
Men in Black (1997,  PG-13)
84
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
85
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
86
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
87
National Treasure (2004,  PG)
88
Not Another Teen Movie (2001,  R)
89
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
90
Office Space (1999,  R)
91
Pitch Black (2000,  R)
92
Pulp Fiction (1994,  R)
93
Remember the Titans (2000,  PG)
94
Requiem for a Dream (2000,  R)
95
Reservoir Dogs (1992,  R)
96
Resident Evil (2002,  R)
97
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
98
Rocky (1976,  PG)
99
Rushmore (1998,  R)
100
Saving Private Ryan (1998,  R)
101
Saw (2004,  R)
102
Scary Movie (2000,  R)
103
Scary Movie 2 (2001,  R)
104
Serenity (2005,  PG-13)
105
Shaun of the Dead (2004,  R)
106
Shrek (2001,  PG)
107
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
108
Spaceballs (1987,  PG)
109
Spider-Man (2002,  PG-13)
110
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
111
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
112
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
113
Stick It (2006,  PG-13)
114
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
115
Super Troopers (2001,  R)
116
Superbad (2007,  R)
117
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
118
Team America - World Police (2004,  R)
119
Thank You For Smoking (2006,  R)
120
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
121
The Big Lebowski (1998,  R)
122
The Boondock Saints (1999,  R)
123
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
124
The Butterfly Effect (2004,  R)
125
The Dark Knight (2008,  PG-13)
126
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
127
The Departed (2006,  R)
128
The Fifth Element (1997,  PG-13)
129
The Godfather (1972,  R)
130
The Goonies (1985,  PG)
131
The Longest Yard (2005,  PG-13)
132
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
133
The Lost Boys (1987,  R)
134
The Mask (1994,  PG-13)
135
The Matrix (1999,  R)
136
The Mummy (1999,  PG-13)
137
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
138
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
139
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
140
The Shining (1980,  R)
141
The Silence of the Lambs (1991,  R)
142
The Terminator (1984,  R)
143
The Waterboy (1998,  PG-13)
144
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
145
There's Something About Mary (1998,  R)
146
Tommy Boy (1995,  PG-13)
147
Toy Story (1995,  G)
148
Trainspotting (1996,  R)
149
Underworld (2003,  R)
150
V for Vendetta (2006,  R)
151
Varsity Blues (1999,  R)
152
Waiting (2005,  R)
153
Wayne's World (1992,  PG-13)
154
Wedding Crashers (2005,  R)
155
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
156
Without A Paddle (2004,  PG-13)
157
X-Men (2000,  PG-13)
158
Zoolander (2001,  PG-13)
159
The Warriors (1979,  R)
160
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
161
Kung Pow 2: Tongue of Fury (2008,  Unrated)
162
Black Sheep (1996,  PG-13)
163
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
164
Strange Wilderness (2008,  R)
165
Delirious (2006,  Unrated)
166
Ghost Dad (1990,  PG)
167
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) (1996,  R)
168
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
169
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
170
Iron Man (2008,  PG-13)
171
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
172
Kingpin (1996,  PG-13)
173
No Country for Old Men (2007,  R)
174
The Weather Man (2005,  R)
175
Bowfinger (1999,  PG-13)
176
RoboCop (1987,  R)
177
Coneheads (1993,  PG)
178
Balls of Fury (2007,  PG-13)
179
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
180
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
181
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
182
The Blues Brothers (1980,  R)
183
Blues Brothers 2000 (1997,  PG-13)
184
Problem Child (1990,  PG)
185
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
186
Gone Baby Gone (2007,  R)
187
Guy-X (2007,  Unrated)
188
Unbreakable (2000,  PG-13)
189
That Thing You Do! (1996,  PG)
190
The Ten (2007,  R)
191
The Whole Nine Yards (2000,  R)
192
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
193
Bottle Rocket (1996,  R)
194
The Darjeeling Limited (2007,  R)
195
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
196
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
197
High School High (1996,  PG-13)
198
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
199
Sgt. Bilko (1996,  PG)
200
Turner and Hooch (1989,  PG)
201
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)
202
The Brave Little Toaster (1987,  G)
203
Up in Smoke (1978,  R)
204
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
205
The Tao of Steve (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments